jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۴۵۰   ۲۷ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۰

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا با بررسی نتایج آزمایشات اولیه مدعی شدند که مصرف برخی داروهای کاهنده کلسترول ممکن است روند زوال عقل را در برخی افراد سالمند و مسن که حافظه آنان روند تحلیل رفتن دارد، تسریع کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، در این بررسی متخصصان به مطالعه روی ۳۰۰ فرد سالمند پرداختند که قدرت حافظه و تفکر در آنان دچار نارسایی خفیفی بوده است. آنان متوجه شدند احتمال دمانس در سالمندانی که از استاتین‌های "لیپوفیل" (lipophilic) مصرف می‌کردند طی یک دوره هشت ساله بیشتر بوده است.

استاتین‌های لیپوفیل شامل دارو‌های گسترده‌ای مانند سیمواستاتین، آتورواستاتین و لوواستاتین است.

این نوع از دارو‌ها چربی دوست در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به چربی جذب می‌شوند و می‌توانند به بسیاری از بافت‌های بدن از جمله مغز وارد شوند. این نوع از استاتین‌ها متفاوت با اساتین‌های هیدروفیل یا استاتین‌های آب دوست شامل روزوواستاتین و پرواواستاتین هستند که عمدتا در کبد عمل می‌کنند. در این مطالعه هیچ ارتباطی بین مصرف استاتین‌های آب دوست و افزایش خطر زوال عقل مشاهده نشد.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، با این حال کارشناسان هشدار می‌دهند یافته‌های بدست آمده ثابت نمی‌کند که استاتین‌های لیپوفیلی به طور مستقیم خطر زوال عقل را افزایش می‌دهند، اما در راستای شواهد متناقضی هستند که در مورد مصرف استاتین‌ها و عملکرد مغز به دست آمده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش