jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۴۵۰   ۲۷ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۰

گروهی از متخصصان علوم پزشکی در آمریکا با بررسی نتایج آزمایشات اولیه مدعی شدند که مصرف برخی داروهای کاهنده کلسترول ممکن است روند زوال عقل را در برخی افراد سالمند و مسن که حافظه آنان روند تحلیل رفتن دارد، تسریع کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، در این بررسی متخصصان به مطالعه روی ۳۰۰ فرد سالمند پرداختند که قدرت حافظه و تفکر در آنان دچار نارسایی خفیفی بوده است. آنان متوجه شدند احتمال دمانس در سالمندانی که از استاتین‌های "لیپوفیل" (lipophilic) مصرف می‌کردند طی یک دوره هشت ساله بیشتر بوده است.

استاتین‌های لیپوفیل شامل دارو‌های گسترده‌ای مانند سیمواستاتین، آتورواستاتین و لوواستاتین است.

این نوع از دارو‌ها چربی دوست در نظر گرفته می‌شوند، زیرا به چربی جذب می‌شوند و می‌توانند به بسیاری از بافت‌های بدن از جمله مغز وارد شوند. این نوع از استاتین‌ها متفاوت با اساتین‌های هیدروفیل یا استاتین‌های آب دوست شامل روزوواستاتین و پرواواستاتین هستند که عمدتا در کبد عمل می‌کنند. در این مطالعه هیچ ارتباطی بین مصرف استاتین‌های آب دوست و افزایش خطر زوال عقل مشاهده نشد.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث دی نیوز، با این حال کارشناسان هشدار می‌دهند یافته‌های بدست آمده ثابت نمی‌کند که استاتین‌های لیپوفیلی به طور مستقیم خطر زوال عقل را افزایش می‌دهند، اما در راستای شواهد متناقضی هستند که در مورد مصرف استاتین‌ها و عملکرد مغز به دست آمده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها