jamejamonline
یزد عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۲۹۳   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۹

ماه خرداد همیشه برای ایرانیان ماهی پرازخاطرات تلخ و شیرین بوده ماهی که نقش مهمی در سرنوشت ایرانیان داشته است 28خرداد 1400 هم می تواند یکی از روزهای سرنوست ساز برای ایرن و ایرانی باشد مردم استان یزد هم به مانند سراسر ایرانیان نقش مهمی در این روز برای پیشرفت و سربلندی کشور دارند و خود را برای برگزاری انتخابات پرشور28 خرداد آماده می کنند .

این روزها به هرکجای شهر که پا می گذاری با بنرهای تبلیغاتی نامزدهای اتنخابات ریاست جمهوری و نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا مواجه می شویم ازسوی دیگر شیوع بیماری کرونا باعث شده امسال انتخاباتی متفاوت با سالهای دیگر داشته باشیم وکرونا تبلیغات نامزدها را با چالشهای زیادی مواجه کرده و تبلیغات این دوره بیشتر از طریق رسانه ملی و وفضای مجازی صورت گرفته است و هرچه به روزهای پایان تبلیغات نزدیک تر می شویم شور و هیجان  کاندیداها و طرفداران آنها بیشترمی شود. 

یک هزارو 919 شعبه ثابت و سیار اخذ رای

رئیس ستاد انتخابات استان یزد گفت: یک هزارو 919 شعبه ثابت و سیار اخذ رای، برای جمع آوری آرای مردم استان در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا پیش بینی شده که از این تعداد، ۹۶۶ شعبه جهت جمع آوری آرای انتخابات ریاست جمهوری و ۹۵۳ شعبه جهت جمع آوری آرای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا دایر می شود.

احمد ترحمی اظهارداشت: در مجموع  ۱۲۶۸ شعبه ثابت و سیار شهری و ۶۵۱ شعبه ثابت و سیار روستایی برای انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده است.

وی افزایش تعداد شعب اخذ رای استان را یکی از تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری انتخاباتی باشکوه درعین توجه به پروتکل های بهداشتی دانست و گفت: در این راستا ۲۰۰ شعبه اخذ رای به تعداد شعب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی استان در اسفندماه سال ۹۸ اضافه شده است.

بیش از 733 هزار نفر واجد شرایط رای دادن در انتخابات هستند

رئیس ستاد انتخابات استان گفت : در استان 733 هزار و 721 نفر واجد شرایط شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراها شناخته شده اند که از این تعداد 376 هزار و 84 نفر آقا و 357 هزار و 637 نفر خانم هستند.

این مسئول مجموع آمار رای اولی های استان یزد را 19 هزار و 866نفر دانست و تصریح کرد: براساس آمار 9 هزار و 999 نفر آقا و 9 هزار و 867 نفر خانم می توانند نخستین برگه رای خود در عرصه های انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را به صندوق های اخذ رای بیندازند.

ترحمی خاطر نشان کرد: سن قانونی برای شرکت در انتخابات 1400، هجده سال تمام است، لذا واجدان شرایط رای دادن باید متولد 28 خرداد 1382 و قبل از آن باشند.

رقابت بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر جهت تصدی کرسی های شوراها

رئیس ستاد انتخابات استان یزد گفت: سه هزار و ۵۰۱ نفر برای تصدی هزار و ۳۶۹ کرسی شورای اسلامی شهر و روستای استان یزد با یکدیگر به رقابت می پردازند

احمد ترحمی، با بیان اینکه ۸۴۱ نفر برای داوطلبی ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان ثبت نام کرده بودند، گفت: براساس آخرین اعلام نتایج هیات مرکزی نظارت برانتخابات شوراها و نیز انصراف برخی از داوطلبان انتخابات ، در مجموع ۶۲۹ داوطلب برای حضور در شوراهای اسلامی شهرهای استان با یکدیگر رقابت می کنند.

وی با بیان اینکه داوطلبان شوراهای اسلامی شهر برای ۱۳۲ کرسی شورا به رقابت می پردازند، اظهار داشت: شورای اسلامی شهر یزد متشکل از ۱۱ عضو، شوراهای اسلامی سه شهر حمیدیا، میبد و اردکان متشکل از ۷ عضو و سایر شوراهای اسلامی شهرهای استان متشکل از ۵ عضو هستند.

ترحمی تصریح کرد: بر اساس آخرین آمار، تعداد داوطلبان شوراهای اسلامی روستاهای استان نیز دو هزار و ۸۷۳ نفر است و در ۳۹۷ روستای استان انتخابات شورای روستا برگزار می شود، و شوراهای اسلامی۲۳ روستای استان پنج نفره و شوراهای اسلامی ۳۷۴ روستا سه نفره است

پیش بینی شعب سیار جهت اخذ رای از بیماران

دبیرستاد انتخابات استان نیز از پیش بینی شعب سیار برای اخذ رای از بیماران، کادر بهداشت و درمان و افراد حاضر در مراکز اقامتی و پادگان ها خبرداد.

محمدعلی شاه حسینی، با اشاره به ضرورت فراهم سازی زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات 1400، اظهارداشت: به منظور جمع آرای بیماران مبتلا به کرونا، بیماران حاضر در بیمارستان ها، سالمندان، افراد حاضر در مراکز اقامتی و پادگان ها، کادر بهداشت و درمان و دیگر افردی که قادر به ترک محل کار خود برای رای دادن نیستند، 432 شعبه سیار شهری و روستایی در استان یزد در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این راستا 231 شعبه سیار اخذ رای شامل 46 شعبه سیار شهری و 185 شعبه سیار روستایی برای جمع آوری آرای انتخابات ریاست جمهوری پیش بینی شده و
همچنین 201 شعبه سیار شهری و روستایی برای جمع آوری آرای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در نظر گرفته شده است.

شاه حسینی با بیان اینکه 1487 شعبه ثابت شهری و روستایی برای انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در 20خرداد، پیش بینی شده ، خاطرنشان ساخت: بیشترین تعداد شعبه اخذ رای متعلق به شهرستان یزد و کمترین تعداد شعبه متعلق به بهاباد است.

سلامت مردم و برگزارکنندگان انتخابات در اولویت

رئیس کمیته مالی و پشتیبانی ستاد انتخابات استان هم گفت: کمیته پشتیبانی ستاد انتخابات استان تمهیدات لازم جهت برگزاری انتخاباتی باشکوه؛ در سایه رعایت پروتکل های بهداشتی را اندیشیده است

اکرم فداکار، مهمترین رسالت کمیته مالی و پشتبانی را تامین نیروی انسانی و پشتیبانی مسائل مالی برگزاری انتخابات دانست و اظهارداشت: به منظور برگزاری انتخاباتی باشکوه و با رعایت حداکثری صرفه جویی، مکاتبات و رایزنی های لازم برای بهره گیری از ظرفیت نیروی انسانی و تجهیزات دستگاه های اجرایی استان صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه تعامل و همکاری همه دستگاه ها در برگزاری انتخابات یک تکلیف قانونی به شمار می آید، گفت: خوشبختانه دستگاه های استان همکاری و همراهی لازم را جهت تامین نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز انتخابات پیش رو داشته اند و از این بابت مشکلی در استان یزد وجود ندارد.

رئیس کمیته مالی و پشتیبانی ستاد انتخابات استان صرفه جویی را یکی از اصول برگزاری فرایند انتخابات عنوان کرد و افزود: تنها مواردی که امکان تامین آن ها از دستگاه های اجرایی مقدور نباشد و نیز حق الزحمه عوامل اجرایی، عوامل شعب و افراد درگیر مسئله انتخابات، در حوزه مالی ستادانتخابات در دستور کار قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه انتخابات امسال، شرایط جدیدی را برای برگزاری انتخابات رقم زده است، افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا موارد و الزامات جدیدی همچون تهیه ماسک و مواد ضدعفونی کننده در شعب اخذ رای، افزایش تعداد شعب جهت پراکندگی شعب و مکان یابی و استقرار صندوق ها به فضای باز(حتی المقدور)، به برنامه های این کمیته اضافه شد، که در این راستا پیش بینی های لازم صورت گرفته است.

فداکار تصریح کرد: شرایط کرونایی حاکم بر کشور و به تبع آن استان یزد، موجب شد تا به منظور اطمینان خاطر بیشتر از برگزاری انتخابات بدون کمترین مشکل و دغدغه، به تعداد بیشتری از کاربران فناوری اطلاعات شعب سراسر استان، آموزش های لازم ارائه شود تا در صورت بیماری یکی از کاربران، کاربر آموزش دیده دیگر جایگزین فرد بیمار شود.

وی با بیان اینکه سلامت مردم و عوامل اجرایی انتخابات در اولویت قرار دارد، گفت: با توجه به اینکه کمرنگ شدن رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری انتخابات می تواند چرخه گردش و سرایت ویروس کرونا را به راه بیندازد، لذا تمام تلاش خود را به کار گرفته ایم تا مردم با اطمینان خاطر پای صندوق های رای حاضر شده و در تعیین سرنوشت کشور و شهر و روستای خود مشارکت کنند.

۹۶۰ بازرس فرایند برگزاری انتخابات را رصد می کنند

رئیس هیئت بازرسی انتخابات استان هم گفت: ۹۶۶ بازرس بر فرآیند برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراها در استان یزد نظارت می کنند

سید مسعودعظیمی، با بیان اینکه برای هر شعبه اخذ رای، یک بازرس ثابت تعیین شده است، اظهارداشت: به ازای هر ۱۵ شعبه اخذ رای در استان یک سربازرس در نظر گرفته شده و، بر این اساس ۶۲ سربازرس بر مجموعه اقدامات و فعالیت های بازرسین شعب نظارت می کنند و با تعامل و همکاری با آن ها، برگزاری انتخاباتی سالم، قانونمند و با رعایت اصل بی طرفی، را رقم می زنند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۳ بازرس ویژه در انتخابات پیش رو، افزود: برای هر یک از شهرستان های استان یک بازرس ویژه تعیین و برای شهرستان یزد به دلیل گستردگی و تعدد شعب، سه بازرس ویژه در نظر گرفته شده است.

عظیمی با بیان اینکه اصل انتخابات بر پایه قانون استواراست، گفت: بازرسین حاضر در شعب اخد رای باید ضمن برقراری تعامل سازنده با عوامل اجرایی و برگزارکنندگان انتخابات، بر امور ایجابی و سلبی در روز انتخابات نظارت و از بروز هرگونه تخلف و نقض قوانین در فرایند انتخابات جلوگیری می کنند.

آموزش بیش از ۱۹۰۰ کاربر شعبه اخذ رای

رئیس کمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات استان هم از برگزاری دوره های آموزشی ویژه کاربران شعب اخذ رای استان خبرداد و گفت: در قالب این دوره ها ۱۹۰ کاربر شعب اخذ رای با نحوه کار با ترمینال های احراز هویت آشنا شدند .

محمد حسین زارع، با اشاره به آموزش دو کاربر به ازای هر شعبه اخذ رای در استان، اظهارداشت: در قالب این دوره آموزشی ۱۹۰۰ کاربر، با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، آموزش ها و مهارت های لازم در این حوزه را فرا گرفتند.

وی تصریح کرد: در این دوره آموزشی کاربران شعب اخذ رای با نحوه برگزاری انتخابات و اجرای دستورالعمل‌ها و قوانین مربوطه، شرح وظایف اعضای شعب قبل، حین و بعد از برگزاری انتخابات و نحوه کارکرد دستگاه‌های احراز هویت، آشنا شدند.

آمادگی کامل پلیس یزد برای ماموریت انتخابات

فرمانده انتظامی استان ضمن اشاره به آمادگی کامل پلیس یزد برای انجام ماموریت انتخابات گفت: پلیس در روز انتخابات، وظیفه بسیار مهم برقراری امنیت را بر عهده دارد

سردار"عباسعلی بهدانی فرد" با  اشاره به اقدامات خوب انتظامی در سطح استان اظهار داشت: توجه، پيش بيني و پيشگيري از جرايم بايد هميشه در دستور كار باشد و با انجام كارهاي اطلاعاتي، گشت زني و پيگيري هاي لازم جرايم را كنترل کرد.

وی افزود: پلیس در روز انتخابات، وظیفه بسیار مهم برقراری امنیت را بر عهده دارد و در این راستا حضور همه کارکنان و در کنار آن شرکت در انتخابات بسیار مهم است و برای برقراري نظم و امنيت انتخابات و صندوق هاي شعب اخذ رأي از ظرفيت کامل نیروهای پليس و همچنین از پلیس های افتخاري نيز استفاده خواهد شد

بهدانی فرد با اشاره به ضرورت انتخاب فرد اصلح گفت: در طول تاريخ انقلاب ثابت شده است كه هر كس با گفتمان انقلاب و رهبري منطبق باشد پيروز خواهد بود و كشور ما در حال حاضر به وحدت نظر نياز دارد وبا شرکت گسترده مردم در انتخابات پيش رو، نقشه های دشمنان نقش برآب خواهد شد

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: با توجه به اهمیت موضوع انتخابات به لحاظ کارکردهای خاص سیاسی، اقتصادی و اجتماعی؛ امنیت انتخابات نیز بسیار مهم و قابل توجه است و انشاءالله با همکاری و تعامل بسیار خوب مردم، سایر دستگاه های دولتی مرتبط و پلیس؛ شاهد برگزاری انتخاباتی پرشور همراه با امنیت کامل در استان یزد خواهیم بود

آماده باش خادمین مردم در صنعت برق برای روز انتخابات

سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان هم از اماده باش کامل بهره برداران ، پیمانکاران و همه عوامل اجرایی برای پایدارنگهداشتن شبکه ها در روز انتخابات خبر داد.

علی جم گفت : گروه های خط گرم ، مدیران امورها و مجموعه بهره برداری ، انبار، انفورماتیک ، روابط عمومی، مدیریت بحران، ایمنی و همه مجموعه های مرتبط از ساعات شروع اخذ رای در محل کار آماده خدمت هستند.

وی افزود: چندین دستگاه دیزل ژنراتور اضطراری برای قطع برق احتمالی حوزه های اخذ رای پیش بینی و درصورت نیاز به محل اعزام می شود و به دلیل افزایش دما و ضرورت تامین برق حوزه های انتخابانی، بازدید، کنترل وسرویس شبکه های فشار متوسط و فشارضعیف در دستور کار قرار گرفت.

جم تصریح کرد: روشنایی مسیرهای منتهی به محل اخذ رای و حوزه های انتخاباتی توسط بهره برداران بررسی می شود تا به امنیت شهروندان خدشه ای وارد نشود.

وی با اشاره به اینکه به لحاظ فنی، ولتاژ برق حوزه های انتخاباتی توسط بهره برداران اندازه گیری و اشکال احتمالی مرتفع می شود ، گفت : برای حضور پرشور کارکنان ، هماهنگی لازم برای صندوق سیار اخذ رای مدیریت های برق انجام شده است.

جم افزود: همه مدیریت های برق از طریق ابزارهای ارتباطی مجازی و تصویری با ستاد تامین برق پایدار روز انتخابات در دیسپاچینگ در ارتباط خواهند بود.

سمیه شرف دینی / جام جم یزد 

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

سرویس یزد - یادداشت

بیشتر

سرویس یزد - گفتگو

بیشتر

نیازمندی ها