jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۲۶۵   ۲۶ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۰:۳۱

وزیر امور خارجه انگلیس که در پارلمان این کشور سخنرانی می کرد، ادعاهایی را درباره مسئله هسته ای ایران مطرح کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دومینیک راب که روز سه شنبه در جلسه‌ای در پارلمان سخنرانی می‌کرد، درباره برنامه هسته‌ای ایران مدعی شد: ایران به طور سیستماتیک در حال عدم پایبندی به برجام است و ما که با شرکای اروپایی و با آمریکا، چین و روسیه در این زمینه همکاری می‌کنیم، انتظار و درخواست بازگشت به پایبندی کامل را داریم.

راب در بخش دیگری از سخنانش و در پاسخ به یک نماینده پارلمان ادامه داد: تمامی طرف‌ها موافقت که ایران باید به پایبندی کامل به توافق بازگردد و پیش رفت‌هایی هم در مذاکرات وین انجام شده است، اما نتیجه‌ای موفقیت آمیز هنوز از تضمینی بودن فاصله‌ی زیادی دارد. نمی‌توان این مذاکرات را ادامه داد تا بی نتیجه بمانند؛ ما باید شاهد بازگشت به پایبندی کامل باشیم. اشاره‌ای که به لزوم توافقی «طولانی‌تر و مستحکم تر» شد درست است، همان طور که عنوان شده است، این کار برای اطمینان یافتن از نه فقط این است که تضمینی دائمی درباره مسئله هسته‌ای داشته باشیم، بلکه برای این است که فعالیت ثبات زدایی را که ایران از آن‌ها پشتیبانی می‌کند، پرداخته شود.

بر اساس این گزارش، اظهارات وزیر امور خارجه انگلیس درباره برنامه هسته‌ای ایران در پی این مطرح می‌شود که ایران دو سال پیش در پی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ و بدعهدی کشور‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در زمینه عادی سازی روابط تجاری با ایران و کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا، اعلام کرد که در چند گام تعیین شده، اجرای تعهدات داوطلبانه هسته‌ای اش را کاهش می‌دهد.

ایران اعلام کرده است که به محض بازگشت تمام اعضای اصلی توافق هسته‌ای به پایبندی کامل به تعهداتشان در توافق، اقدامات جبرانی اش را به حالت اول باز می‌گرداند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها