معاون سیاسی وزیر کشور درباره میزان مشارکت در انتخابات گفت: بخشی از نظرسنجی ها در فضای مجازی در اختیار همه است و البته فاصله ده درصدی در نظرسنجی ها وجود دارد و اختلافی بین ۳۷ تا ۴۷ درصدی وجود دارد. از دستگاه های نظرسنجی دعوت کرده و درباره این اختلاف سوال کرده ایم.
کد خبر: ۱۳۲۰۸۲۱
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، جمال عرف در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه در حوزه ریاست جمهوری بیش از ۶۷ هزار و در شورا‌ها ۷۵ هزار صندوق رای استفاده خواهیم کرد، اظهار کرد: ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدین شرایط رای هستند. رای اولی‌ها ۱ میلیون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر هستند.

وی ادامه داد: تمام اقلام انتخاباتی به شعب ارسال شده است. دستورالعمل‌های بهداشتی و دستورالعمل‌های تبلیغاتی به ستاد‌ها اعلام شده است. در خارج کشور ۴۵۰ صندوق خواهیم داشت.

معاون سیاسی وزیر خاطرنشان کرد: ۲۷ خرداد تبلیغات انتخاباتی به پایان می‌رسد.

وی درباره تامین امنیت انتخابات گفت: ستاد امنیت انتخابات کار خود را انجام داده و جلسات مستمر داشته اند. با اعضای شورای امنیت کشور جلسه داشته اند و پیش بینی‌های لازم را انجام داده اند. تاکنون مسأله مهم امنیتی گزارش نشده است و در امنیت کامل انتخابات را برگزار می‌کنیم.

رییس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه نگرانی از بابت رعایت پروتکل‌ها داریم و تذکر‌های لازم به ستاد‌های نامزد‌ها داده شده است، اظهار کرد: تعرفه‌های لازم برای دور دوم انتخابات چاپ شده است و اگر انتخابات به مرحله دوم رفت، آمادگی برگزاری دور دوم در جمعه بعد از ۲۸ خرداد را داریم.

عرف درباره میزان مشارکت در انتخابات تصریح کرد: بخشی از نظرسنجی‌ها در فضای مجازی در اختیار همه است و البته فاصله ده درصدی در نظرسنجی‌ها وجود دارد و اختلافی بین ۳۷ تا۴۷ درصدی وجود دارد. از دستگاه‌های نظرسنجی دعوت کرده و درباره این اختلاف سوال کرده ایم. باز هم با آن‌ها جلسه داریم تا ستاد انتخابات به عدد دقیق تری از میزان مشارکت و احتمال کشیده شدن انتخابات به دور دوم برسد.

رییس ستاد انتخابات کشور درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی در روز اخذ رای گفت: زمان اخذ رای را افزایش داده ایم و یک ساعت زودتر انتخابات آغاز می‌شود و دو ساعت پس از ساعت ۲۴ اگر لازم شد انتخابات ادامه می‌یابد. شعب افزایش یافته است. نرم افزار شعبه در اختیار همه مردم قرار دارد. شعب ضدعفونی می‌شود. همه از ماسک استفاده خواهند کرد. فاصله اجتماعی رعایت می‌شود. اگر در شعبی پروتکل‌ها رعایت نشد، رییس شعبه باید تذکر دهد. هلال احمر پذیرفته ناظر بهداشتی در همه شعب داشته باشد. یک شعبه سیار برای بیماران کرونایی خواهیم داشت که با همکاری هلال احمر انجام می‌شود. آمار بیماران را از وزارت بهداشت می‌گیریم و اگر بیماری مایل به رای دادن بود، شعبه به بیمار مراجعه می‌کند.

عرف با بیان اینکه ایجاد تعادل بین کرونا و انتخابات که در تناقض هستند مهم است، گفت: باید مشارکت داشته باشیم، اما این مشارکت نباید به افزایش بیماری منجر شود، پس باید پروتکل‌های بهداشتی رعایت شود. در این پروتکل‌ها شرایط برگزاری تجمعات آمده است مثلا سی درصد ظرفیت اماکن سر باز استفاده شود و همه از ماسک استفاده کنند. می‌شود این تعادل را برقرار کرد و تجمعی در ورزشگاهی با سی درصد ظرفیت برگزار شود. ستاد‌های نامزد‌ها و ناظرین می‌توانند این پروتکل‌ها را رعایت کنند. اگر پروتکل‌ها رعایت نشد، گزارش آن به مراجع ذی ارجاع داده می‌شود. معتقدم نباید این برنامه‌ها تعطیل شود البته باید پروتکل‌ها رعایت شود.

معاون سیاسی وزیر کشور اظهار کرد: ۱۳۳ نمایندگی، ۲۳۴ شعبه و ۴۵۰ صندوق در خارج از کشور اخذ رای را انجام می‌دهند. دولت کانادا نپذیرفته است شرایط برگزاری انتخابات را فراهم کند و در نزدیک‌ترین شهر آمریکا به مرز کانادا این انتخابات برگزار می‌شود.

عرف درباره ساعت پایان رای گیری، گفت: انتخابات تا ساعت ۲۴ روز ۲۸ خرداد انجام می‌شود، اما اگر در شعبی به تمدید زمان رای گیری لازم بود، این امکان وجود دارد که انتخابات تا ساعت ۲ بامداد روز ۲۹ خرداد، ادامه یابد.

وی درباره ترتیب شمارش ارا، خاطرنشان کرد: در کل کشور اول آرای ریاست جمهوری شمارش می‌شود. در تهران پس از انتخابات ریاست جمهوری، نتایج انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و سپس شورا‌ها اعلام می‌شود. توافق ما با شورای نگهبان این است که تجمیع آرا را از شعب انجام می‌دهیم و این نتیجه همزمان به شورای نگهبان و وزارت کشور می‌رسد. اگر اختلافی نباشد در اولین فرصت نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌شود. اگر در صندوقی اعتراض باشد، باید رسیدگی و بازنگری و بازشماری شود.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها