یک مطالعه کوچک با حضور تعداد افراد کم نشان داده شاید واکسن کرونا برای افرادی که کلیه پیوندی دارند موثر نباشد.
کد خبر: ۱۳۲۰۶۷۳

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، یک مطالعه جدید نشان می دهد که بیماران کلیوی تحت دیالیز نسبت به بیماران پیوندی پاسخ آنتی بادی بهتری نسبت به واکسن های ویروس کرونا دارند.

محققان دریافتند که بیمارانی که کلیه آنها از کار می افتد تقریباً پنج برابر بیشتر از کسانی که کلیه جدید دریافت کرده اند ، آنتی بادی ایجاد می کنند.

علاوه بر این بدن نیمی از دریافت کنندگان کلیه، سلولهای T تولید می کند که نوعی گلبول سفید است و  به ویروس ها متصل شده و سپس از بین می رود.

این تیم از بیمارستان دانشگاه روئن  در فرانسه اظهار داشتند که یافته ها نشان می دهد تحقیقات بیشتری در مورد استراتژی های مختلف واکسیناسیون برای بیماران پیوندی باید انجام شود تا بیشترین محافظت ممکن را در برابر کرونا داشته باشند.

مطالعات اخیر حاکی از آن است که افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند از ایمنی کمتری نسبت به جمعیت عمومی برخوردار هستند.

همچنین مطالعه ای انجام شده در دانشگاه جان هاپکینز نشان داد که فقط 17 درصد از گیرندگان کلیه پس از تزریق یک دوز واکسن کرونا سطح آنتی بادی قابل قبولی تولید می کنند.

با پیگیری های انجام شده مشخص شد که  پس از تزریق دوم ، این تعداد فقط به 54 درصد افزایش یافته است.

دلیل این سطح پایین ایمنی در بیماران پیوندی به این دلیل است افرادی که پیوند می شوند از سرکوب سیستم ایمنی مادام العمر استفاده می کنند تا از رد اندام پیوندی در بدن آنها جلوگیری کند.

این داروها احتمالاً توانایی بدن در تولید سلول های سیستم ایمنی بدن که در برابر  کرونا  محافظت می کنند را از بین می برد.

برای مطالعه جدید که در مجله انجمن نفرولوژی آمریکا منتشر شده این تیم در کل 55 بیمار را بررسی کرد: 45 گیرنده پیوند کلیه و 10 بیمار تحت همودیالیز مزمن.

همه بیماران دو دوز واکسن کرونا دریافت کردند که به فاصله 21 روز تزریق می شود.

پس از دوز دوم ، 88.9 درصد از بیماران تحت دیالیز آنتی بادی خنثی کننده علیه ویروس تولید کردند، یعنی چیزی که در جمعیت عمومی نیز مشاهده می شد.

اما به طور مقایسه ای شکل گیری ایمنی در 17.8 درصد از پیوندی ها مشاهده شد که نشان دهنده کاهش 4.9 برابری است.

 

علاوه بر این ، هنگامی که محققان پاسخ سلول T را بررسی کردند دریافتند که این مسئله در 100 درصد بیماران تحت دیالیز مشهود است  اما فقط 57.8 درصد بیماران پیوندی حائز آن بودند.

این تیم می گوید این یافته ها ممکن است برای ایجاد استراتژی های خاص واکسیناسیون برای گیرندگان پیوند کلیه استفاده شود.

دکتر دومینیک برتراند در بیانیه ای گفت: «این واکسن در افرادی که تحت دیالیز هستند کارآمد به نظر می رسد و نشان می دهد که واکسیناسیون باید در این بیماران بسیار توصیه شود.»

در مقابل ، پاسخ آنتی بادی کم مشاهده شده در گیرندگان کلیه نگران کننده است.

با این حال ، آنتی بادی ها طیف کاملی از محافظت ناشی از واکسن نیستند. ایمنی سلول های T نیز احتمالاً بسیار مهم است.

 

 

برچسب ها: واکسن کلیه پیوند
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها