jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۱۹۹۱۳   ۱۹ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۱:۰۵

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران گفت: گرفتن چک یا سفته از کارگر توسط کارفرما، خلاف قانون است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ناصر چمنی رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران درباره دریافت چک و سفته از کارگر به عنوان ضمانت توسط کارفرما اظهار کرد: دریافت این ضمانت نامه در قانون کار خلاف قانون است و الزامی وجود ندارد که چک یا سفته از کارگر در زمان شروع کار گرفته شود.

وی ادامه داد: با توجه به نداشتن همخوانی میان عرضه و تقاضا و افزایش بیکاری در جامعه و نبودن نظارت در این امر برخی از کارفرمایان با سوء استفاده از کارگر یا کارمند خلاف قانون عمل کرده و در زمان عقد قرارداد قوانینی به آن اضافه می‌کنند و این اتفاق زمانی به وجود می‌آید که صد‌ها نفر متقاضی برای یک شغل هستند.

وی افزود: کارگر ملزم به امضای قرارداد خلاف با قانون کار نیست و این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد از دادن هرگونه ضمانت مانند چک یا سفته خودداری شود، چرا که این ضمانت نامه‌ها به ضرر کارگر تمام می‌شود.

چمنی تصریح کرد: در ماده ۱۰ قانون کار مشخص شده که کارگر در قبال انجام کار حق و سهمی را دریافت می‌کند و کاملا در چند بند از آن یاد شده است که عقد قرارداد به چه صورتی باید انجام شود و در آن نیز هیچ صحبتی از دریافت چک یا سفته نشده است.

رئیس کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران گفت: متاسفانه به دلیل نبود نظارت کافی دریافت چک یا سفته از کارگر توسط کارفرما گرفته می‌شود، این امر مهم است تا در زمان عقد قرارداد روی آن قید شود که این ضمانت نامه کاری بوده و فقط به دلیل این است که زودتر از موعد قررداد ترک محل کار نکنم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها