پس از اعلام مخالفت آمریکا با بازگشت به پیمان آسمان‌های باز، رئیس‌جمهور روسیه قانون خروج از این پیمان را امضا کرد.
کد خبر: ۱۳۱۹۶۱۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، قانونی را برای خروج از پیمان کنترل تسلیحاتی موسوم به «آسمان‌های باز» با آمریکا به امضا رساند.

پیشتر وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود پیام آمریکا مبنی‌بر عدم بازگشت واشنگتن به پیمان آسمان‌های باز را دریافت کرده است. به گفته مقامات آمریکایی، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه این کشور، این تصمیم را به اطلاع مقام‌های روسیه رسانده است.

خروج آمریکا از پیمان آسمان‌های باز در دوره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق این کشور، صورت گرفت. دولت کنونی آمریکا هم به ریاست «جو بایدن» مخالفت خود با بازگشت به معاهده آسمان‌های باز را اعلام کرد.

این پیمان امکان پرواز‌های شناسایی غیرمسلح را بر فراز کشور‌های عضو فراهم می‌کند. واشنگتن ماه نوامبر (آبان-آذر) سال گذشته میلادی با متهم کردن مسکو به نقض پیمان راستی‌آزمایی و کنترل تسلیحاتی آسمان‌های باز، از این پیمان خارج شد. روسیه این اتهام آمریکا را رد کرده است.

دولت روسیه، که ماه ژانویه (دی-بهمن) از طرح خود برای خروج از این پیمان خبر داد، یازدهم ماه مه (اردیبهشت) طرحی را به پارلمان برای رسمیت بخشیدن به این تصمیم ارائه کرد.

این پیمان، که سال ۱۹۹۲ امضا و سال ۲۰۰۲ اجرایی شد، به کشور‌ها اجازه می‌دهد پرواز‌های تجسسی غیرمسلح بر فراز کل خاک دیگر طرف‌های توافق انجام دهند. هدف از این پیمان، که به کشور‌ها اجازه می‌دهد به جمع‌آوری اطلاعات درباره نیرو‌های نظامی یکدیگر بپردازند، افزایش شفافیت و اعتمادسازی بین کشور‌هاست.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها