jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۱۹۲۱۷   ۱۴ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۲۳

سه الماس مهم و ارزشمند ایرانی که از بزرگترین الماس‌های یافت شده در کشور محسوب می‌شده اند سرنوشت‌های مختلفی داشته اند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ جواهرات و سنگ‌های قیمتی یکی از لوازمی است که در بین مردم طرفداران زیادی داشته و بسیاری را شیفته خود می‌کند. بانوان از این وسیله برای زینت دادن ظاهر خود استفاده می‌کنند و برخی نیز آن را ابزاری برای اشرافی گری و تجمل گرایی قرار می‌دهند.
 

جواهرات همواره در تاریخ در البسه و تاج و تخت پادشاهان و اشرافیون وجود داشته و نشان دهنده اهمیت جایگاه آن‌ها بوده است. سه الماس مهم و ارزشمند ایرانی که از بزرگترین الماس‌های یافت شده در کشور محسوب می‌شده اند نیز در دست اشرافیون آن زمان بوده و سرنوشت‌های مختلفی داشته اند.

هر سه الماس به همراه جواهرات ارزشمند دیگر به عنوان پیشکش از سوی محمد شاه گورکانی به نادر شاه افشار عرضه شدند. محمدشاه گورکانی این هدایا را در ازای اجازه تداوم سلطنتش به نادرشاه بخشید و از وی خواست تا هند را به ایران ضمیمه نکند.

یکی از آن الماس‌ها به اسم «دریای نور» با وزن ۳۶.۴ گرم بوده است که بزرگترین الماس ایرانی است و حالا در موزه ملی ایران نگهداری و حفاظت می‌شود.

«کوه نور» با وزن ۲۱.۱۲ گرم بعد از مرگ نادر شاه توسط احمدشاه درانی سرقت و به افغانستان برده شد و سپس دوباره به هند رفت و دست آخر به انگلیسی‌ها رسید. «الماس شاه» نیز با وزن ۱۷.۸ گرم پس از قتل گریبایدف در تهران، جهت دلجویی از طرف فتحعلی شاه به روس‌ها داده شد.
 
سرنوشت گرانبها‌ترین الماس‌های ایرانی
سرنوشت گرانبها‌ترین الماس‌های ایرانی
سرنوشت گرانبها‌ترین الماس‌های ایرانی
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقتی فاصله، فاجعه خلق می‌کند

وقتی فاصله، فاجعه خلق می‌کند

در تعریف «اُسطرلاب» گفته‌اند وسیله‌ ایست که در زمان‌های کهن، برای مشاهده‌ی وضع ستارگان و تعیین ارتفاع آنها در افق به کار می‌رفته است.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

آشنایی با ضرب المثل ها

حکایتی از کلیله و دمنه

پیشخوان بیشتر