jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۹۲۰   ۱۲ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۲۱

وزیر خارجه روسیه با اشاره به نقض تعهدات ناتو درباره عدم گسترش این سازمان به سمت مرزهای این کشور و استقرار نیروهای نظامی در کشورهای تازه عضو ناتو، این واقعیت‌ها را گویای طرح‌های بدخواهانه‌ ضدروسی ارزیابی کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه در جریان نشست آنلاین وزیران کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی) اعلام کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مخرب و بدخواهانه‌ای علیه این کشور دارد. به گفته وی، یکی از تعهدات برعهده گرفته از سوی ناتو، توقف گسترش این سازمان به سمت مرزهای روسیه است که آشکارا نقض شده است.

لاوروف یادآور شد که طرف روسی مدت‌هاست پیشنهاد کرده تا پایبندی نسبت اصل غیرقابل تفکیک بودن امنیت مورد تأیید قرار بگیرد که بر اساس آن هیچکس در منطقه اورآتلانتیک نباید امنیت خویش را با آسیب رساندن به امنیت دیگران تأمین کند. این در حالی است که کشورهای عضو ناتو نه تنها این درخواست را نادیده گرفته، بلکه چنین تعهدی را برعهده نگرفته و از تأیید آن هراس دارد.

وی تأکید کرد: «نتیجه گیری از این وضعیت بسیار ساده است: این به منزله آن است که ناتو دارای طرح‌های مخرب و بدخواهانه‌ای علیه روسیه است. هرچند خدا کند من اشتباه کرده باشم. البته مقامات مسکو آماده از سر گیری تماس‌ها در چارچوب شورای روسیه-ناتو هستند، ولی مذاکرات باید از سوی مقامات نظامی آغاز شده و در آن مسائلی مانند نقض توافقات از سوی ناتو و عدم استقرار نیروهای نظامی در خاک کشورهای عضو جدید این سازمان مورد بررسی قرار بگیرد.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: «طرف روسی حاضر نیست با اعضای ناتو درباره حمایت از خط‌مشی دولت اوکراین در "پاکسازی زبان روسی" در این کشور یا تعطیلی رسانه‌های گروهی روس زبان و  مقابله باگروه‌های مخالف گفتگو کند. همچنین مقامات مسکو قصد ندارند به بروکسل بروند تا بار دیگر اتهامات مربوط به عدم اجرای توافقات مینسک که ارتباطی به روسیه ندارد را بشنوند.»  

واکنش روسیه به تهدیدات در خصوص حذف این کشور از سیستم سوئیفت

سرگئی لاوروف در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد که مسکو علاقه‌ای ندارد که مکانیزم‌های بنیادی در عرصه ارتباطات بین‌المللی و اقتصادی جهان از بین بروند، ولی در رابطه با تهدیدات شنیده شده در خصوص امکان حذف روسیه از سیستم بین بانکی سوئیفت، طرف روسی مجبور است نتیجه گیری‌ لازم را در این خصوص انجام دهد.

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد، تمامی ساختارهای دولتی روسیه در آینده نیز کلیه تدابیر لازم برای مقابله با چنین تهدیداتی را اتخاذ کرده و در هر روند اوضاعی از منافع این کشور و شرکای روسیه بطور قابل اطمینانی دفاع خواهند کرد.

روسیه انتظار تصمیم گیری تاریخی سرنوشت سازی در نشست سران پوتین و بایدن را ندارد

لاوروف همچنین یادآور شد که مقامات مسکو انتظار ندارند که نشست "ولادیمیر پوتین" و "جو بایدن" روسای جمهوری روسیه و ایالات متحده که قرار است در تاریخ 16 ژوئن (26 خرداد ماه) برگزار شود، نتیجه تاریخی و موفقیت خاصی داشته باشد. البته این فرصت بدست می‌اید که رهبران دو کشور مسائل مهم جهانی، از جمله اینکه هر یک از دو طرف چه تهدیدهایی را علیه خود و بطور کلی در عرصه بین‌المللی می‌بیند، را مورد بررسی قرار دهند.  

وی افزود: «ما توهمی در باره برگزاری این نشست سران نداریم و انتظار نداریم که این دیدار موفقیت خاص یا تصمیم گیری تاریخی سرنوشت سازی در پی داشته باشد. البته همین واقعیت که روسای جمهوری دو قدرت برتر هسته‌ای جهان به مذاکره می‌پردازند، اهمیت زیادی دارد و باید از آن حمایت کرد.»

وزیر امور خارجه روسیه همچنین در این کنفرانس مطبوعاتی گفت که کشورهای غربی تلاش می‌کنند تا مسئله پیدایش ویروس کرونا را سیاسی کنند، ولی ضروری است که این موضوع در چارچوب سازمان‌ بهداشت جهانی و بطور واقع بینانه مورد بررسی قرار بگیرد.

لاوروف با اشاره به اینکه "امانوئل ماکرون" رئیس جمهوری فرانسه به "جنگ واکسن‌ها" اشاره کرده، افزود: «بسیار جای تأسف دارد که از روسیه و چین بعنوان عوامل اصلی این جنگ جدید جهانی یاد می‌شود.»
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها