نگاهی به حوادث غرق‌ شدگی در هفته‌ای که گذشت

شنای آخر

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما، از همه هموطنان درخواست داریم که از هرگونه شنا در تاسیسات آبی، کانال‌ها و دریاچه سدها پرهیز کنند.
کد خبر: ۱۳۱۸۷۹۱

به گزارش گروه حوادث جام جم آنلاین به نقل از شرکت آب منطقه‌ای تهران، یوسف رضاپور گفت: همه ساله با آغاز فصل گرما و به ویژه در روزهای پایانی هفته و روزهای تعطیل، شاهد ورود شهروندان و گردشگران به حاشیه رودخانه‌ ها و تاسیسات آبی، بدون توجه به علائم هشداردهنده و اطلاعیه‌های مکرر این شرکت هستیم که این سهل نگاری و بی‌توجهی، موجب بروز خسارت‌های جانی و مالی فراوان برای آن‌ها می‌شود.

وی با بیان اینکه عواملی مانند شرایط رسوبی کف دریاچه سدها، وجود ریشه و شاخه درختان و عدم دید کافی و امکان برخورد با اجسام سفت و نوک تیز، تأسیسات آبی همچون دریاچه سدها را به محل نامناسبی برای شنا تبدیل می‌سازد، خواستار خودداری شهروندان و گردشگران از شنا در این مکان‌ها شد.

به گفته این مقام مسئول، برخی از سازه‌های آبی در زیر آب تعبیه شده‌اند که در مجاورت آن‌ها مکش آب به شدت افزایش می‌یابد، بنابراین شنا در این تأسیسات آبی باعث می‌شود که افراد به زیر آب کشیده شده و در نتیجه غرق شوند.

رضاپور با هشدار اینکه تغییرات دمایی در لایه‌های مختلف آب بسیار شدید و خطرناک است، اظهار داشت: نوع طراحی کانال‌های آبیاری کشاورزی با استخر و مکان‌های تفریحی کاملاً متفاوت است، به طوری که حجم آب زیادی با دبی متغیر در کانال‌ها جریان دارد و این کانال‌ها بسیار عمیق و شدت جریان آب در آن‌ها زیاد است که حتی برای شناگران ماهر نیز خطرناک محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری، متأسفانه شماری از هموطنان ما به دلیل بی توجهی به تابلوهای هشدار دهنده ممنوعیت شنا در حریم دریاچه سدها و تأسیسات آبی غرق شدند، توضیح داد: علاوه بر اطلاع رسانی مکرر از طریق رسانه‌ها، در محل سدها، کانال‌ها و حوضچه‌های تغذیه مصنوعی تابلوهای هشدار دهنده در حریم دریاچه سدها و تأسیسات آبی نصب شده است که لازم است هموطنان به این تابلوها توجه لازم را داشته و از شنا در مناطق ممنوعه پرهیز کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران در پایان هشدار داد: در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای، عواقب آن متوجه خود اشخاص است و این شرکت در این خصوص هیچ گونه مسئولیتی بر عهده ندارد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

نیازمندی ها