jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۸۵۶۷   ۱۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۹:۰۰

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران:

روند کاهشی شیوع کرونا در کشور بسیار کند است

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران با اشاره به شیب بسیار کند شیوع کرونا در کشور، گفت: بر خلاف انتظارمان که فکر می کردیم شیوع کرونا با سرعت شیب نزولی را طی می کند؛ روند کاهش همچنان بسیار کند است.

به گزارش جام جم آنلاین، نادر توکلی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون ستاد مقابله با کرونای تهران در برنامه «تهران ما سلامت» درباره روند کاهشی پیک چهارم کرونا، اظهار داشت: کاهش روند نزولی پیک چهارم کرونا که از 10 فروردین سال جاری آغاز و در اردیبهشت به اوج رسید، بسیار کند است و بر خلاف انتظار که فکر می‌کردیم با سرعت شیب نزولی را طی می‌کند اما همچنان کاهشی بسیار کند دارد.

وی افزود: در اوج بیماری در پیک چهارم تا 1800 بستری داشتیم که این تعداد به حدود 600 تا 700 بیمار در روز رسیده است. انتظار ما این است که این تعداد به حدود 300 تا 400 نفر برسد. اگرچه در بیمارستان‌ها مشکلی برای بستری نداریم اما آنچه که مسلم است این است که تعداد بستری‌ها با روندی بسیار کند کاهش می‌یابد و بر اساس پیش بینی‌ها طی 2 تا 3 هفته آینده هم درگیر این پیک خواهیم بود.

معاون ستاد مقابله با کرونای تهران تاکید کرد: روند درمان بیماران به دلیل مراقبت‌های خوب، مراجعه زودهنگام و کاهش تهاجمی ویروس به خوبی پیش می‌رود.

توکلی درباره انتشار این شایعات که دو سال پس از تزریق واکسن کرونا شخص می می‌رد و اینکه با شروع فصل گرم شیوع کرونا کم می‌شود، گفت: هیچ منبع رسمی و آگاهی هنوز این موارد را تایید نکرده است. آن چیزی که مشخص است این است که تزریق واکسن از بیماری شدید جلوگیری می‌کند و بر روی کاهش مرگ و میر تاثیر مثبت دارد.

وی افزود: تمام واکسن‌هایی که در کشور ما تزریق می‌شود بر پایه ویروس کشته شده تهیه شده و خطری برای انسان ندارد و فعال شدن مجدد بیماری را هم خیلی کند می‌کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران با تاکید بر اینکه وقتی زنجیره انتقال ویروس تسریع پیدا می‌کند، مستعد جهش می‌شود، گفت: جهش می‌تواند به سمت ضعیف شدن ویروس و یا قوی شدن آن برود. آن چیزی که شاهد هستیم تکثیر ویروس هندی بوده اما به شکل فراگیر و مستند نیست.

وی با اعلام اینکه پیک بعدی برای ما قابل پیش بینی نیست، خاطرنشان کرد: آنچه مسلم است هرچه رعایت پروتکل‌ها بیشتر باشد، مشکلات کمتر خواهند شد.

معاون ستاد مقابله با کرونای شهر تهران مهمترین استراتژی دولت سیزدهم در حوزه کرونا را مدیریت و کمک به پوشش واکسیناسیون عمومی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: ان شاء الله بتوانیم در سال 1400 به پوشش واکسیناسیون قابل قبولی برسیم. در دنیا ثابت شده که پوشش سراسری واکسیناسیون به کاهش مرگ و میر کمک می‌کند. با واکسیناسیون سراسری تعداد موارد بروز بیماری به شدت کاهش می‌یابد و از لحاظ اپیدمیولوژیک بیماری به حالت آندمیک در می‌آید.

وی در واکنش به این موضوع که آیا ما نسبت به کشورهای دیگر در قعر جدول واکسیناسیون هستیم، اظهار داشت: این تفسیر قابل قبول نیست. باید به تحریم‌ ها توجه کرد. بسیاری از کشورها به تعهدات خود عمل نکردند. اما در فاز تاخیری یک ماهه وارد مرحله واکسیناسیون با بهره مندی از واکسن تولید داخل می‌شویم که به شدت می‌تواند محیط را آرام کند و تمامی شایعات مبنی بر فوت پس از واکسیناسیون از بین می‌رود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش