jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۷۹۶۹   ۰۷ خرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۲

گروه طالبان در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند؛ اما به دنبال حضور نظامی بیشتر در منطقه است.

به گزارش جام جم آنلاین، گروه طالبان امروز (جمعه) بیانیه‌ای منتشر و اعلام کرد آمریکا در حالیکه نیرو‌های نظامی خود را از افغانستان خارج می‌کند؛ به دنبال حضور نظامی بیشتر در کشور‌های همسایه است.

در این بیانیه آمده است: «آمریکا در نظر دارد نظارت خود بر منطقه را با افزایش نیرو‌های خود در کشور‌های همسایه مانند پاکستان حفظ کند و این منجر به درگیری و خونریزی بیشتر خواهد شد.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «توافق دوحه بار‌ها از سوی آمریکا نقض شده و این منجر به ادامه خشونت در افغانستان خواهد شد.»

طالبان می‌گوید آمریکا نظارت خود را به بهره‌گیری از حریم هوایی و خاکی پاکستان حفظ خواهد کرد و این بدین معناست که آمریکا همچنان در دو پایگاه «شیندند» و «بگرام» متعلق به افغانستان، خواهد ماند.

در بیانیه طالبان آمده است: «چناچه چنین اتفاقی رخ دهد طالبان همچنان مانند گذشته به جنگ ادامه خواهد داد.»

طالبان همچنین از پاکستان درخواست کرده تا به تسهیل ادامه اشغال افغانستان نپردازد؛ زیرا در این صورت «اشتباه بزرگی» مرتکب شده و عواقبی به دنبال خواهد داشت.

هفته گذشته «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، در واکنش به اذعان دولت آمریکا از آغاز مذاکرات دولت این کشور با چند کشور آسیای میانه جهت استقرار نیرو‌ها در همسایگی افغانستان، گفت: «پاکستان هیچ پایگاه نظامی به ایالات متحده نخواهد داد.»

شاه محمود قریشی در پاسخ به نگرانی اعضای سنا مبنی بر اینکه اگر پس از خروج آمریکا جنگ داخلی در افغانستان شروع شود و این امر بر پاکستان تأثیر بگذارد، گفت: «پاکستان از عقب نشینی مسئولانه و به موقع نظامیان آمریکایی از افغانستان حمایت می‌کند، چرا که هرگونه خلا در این خصوص می‌تواند افغانستان را به دهه ۹۰ برگردانده و آغازگر جنگ داخلی در این کشور باشد.»

پیشتر یک مقام پنتاگون مدعی شده بود پاکستان به ارتش آمریکا اجازه داده تا از فضای هوایی و زمینی خود جهت دسترسی به افغانستان استفاده کند، اما وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای صریحا این موضوع را رد کرد و آن را بی‌اساس دانست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

تغییر قواعد نبرد

تغییر قواعد نبرد

کاخ‌ سفید و بسیاری از استراتژیست‌های مطرح دو حزب سنتی آمریکا، تمرکز ویژه‌ای روی کلیدواژه جنگ ترکیبی کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها