رئیس قوه قضاییه گفت: صهیونیست‌های جنایتکار باید تحت تعقیب قرار گیرند و برای محاکمه به محاکم و مجامع بین المللی سپرده شوند و نباید از پیگیری جنایات بزرگی که مرتکب شده‌اند غفلت کرد.
کد خبر: ۱۳۱۷۲۸۶

به گزارش جام جم آنلاین از مرکز رسانه قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، با گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر و بزرگداشت مقاومت مردم این شهر حماسه ساز، تقارن این روز و ایام «مقاومت مردم مظلوم دزفول» با «مقاومت و پیروزی مردم فلسطین در برابر صهیونیست‌ ها» را الهام بخش دانست.

وی افزود: پیروزی مردم غزه، قدس شریف و کرانه باختری در برابر رژیم صهیونیستی برای چندمین بار نشان داد که مقاومت مردم فلسطین و ملت‌های منطقه در برابر دشمنان جواب می‌دهد و آن‌ها را به عقب می‌راند.

رئیس قوه قضاییه با گرامیداشت ایام «مقاومت مردم مظلوم دزفول» اضافه کرد: نام آور شدن دزفول به خاطر مقاومت مردم این شهر در برابر موشک باران بیرحمانه دشمنان بود و امروز هم غزه به عنوان منطقه‌ای که بیشترین جمعیت را در بین شهرهای فلسطین دارد، در سخت‌ترین شرایط مردانه در مقابل صهیونیست‌ها ایستاد و مقاومت مردم غزه نیز همچون مقاومت مردم دزفول زبانزد شده است.

رئیسی تقارن روز مقاومت و ایثار و پیروزی ملت ایران با پیروزی مردم شجاع فلسطین و ایستادگی مردم منطقه را نویدبخش فتوحات آینده دانست و گفت: فتح المبین حقیقی در آینده‌ای بسیار نزدیک با آزادی قدس شریف نصیب امت اسلام خواهد شد.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش «صیانت از حقوق عامه و حقوق شهروندی» را از مهم‌ترین مأموریت‌های دستگاه قضا عنوان کرد که مقام معظم رهبری در دیدار سال گذشته با مسئولان عالی قضایی بر پیگیری آن تأکید کردند.

وی اظهارداشت: دانشگاه‌ها، حوزه‌ها و مراکز پژوهشی قوه قضاییه باید ابعاد و مصادیق حقوق عامه را روشن کنند تا آنچه به عنوان وظایف دستگاه قضا در قانون اساسی تعیین شده، با بهترین روش‌های اجرایی و میدانی پیگیری شود.

رئیس قوه قضاییه از حق آموزش، حق بهداشت و حق برخورداری از مسکن مناسب به عنوان نمونه‌هایی از مصادیق حقوق شهروندی یاد کرد و گفت: دادستانی کل کشور اقدامات خوبی برای احقاق حقوق عامه انجام داده، اما کارهای انجام شده کافی نیست و حقوق مردم باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.

رئیسی بر لزوم توجه به اصل پیشگیری در پیگیری حقوق عامه نیز تأکید کرد و افزود: حقوق عامه به‌ معنی حقوق همه مردم است و هر جا بحث حقوق مردم مطرح است، باید به‌ طور جدی مراقبت شود تا حقوق مردم از سوی هیچ‌ کسی در هر جایگاهی که قرار دارد تضییع نشود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به گزارش برخی اعضای شورای عالی قوه قضاییه درباره موضوع قطعی مکرر برق در روزهای گذشته، سازمان بازرسی و دادستانی کل کشور را مأمور بررسی و پیگیری علت این قطعی‌ها کرد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به در پیش بودن تابستان و افزایش مصرف برق در این فصل اضافه کرد: این موضوع یکی از مصادیق اصلی حقوق عامه است و نباید نسبت به تضییع آن بی توجهی صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم توجه به خانواده‌های زندانیان تأکید کرد و گفت: توجه به خانواده زندانیان از رویکردهای جدید سازمان زندان هاست که اقدامات خوبی هم در این زمینه انجام شده، اما این کار فقط وظیفه سازمان زندان‌ها نیست.

رئیس قوه قضاییه افزود: اگر کسی به هر دلیلی محکوم به زندان شد و به حبس رفت، خانواده او گناهی ندارد و باید پدر، مادر، همسر، فرزندانش و کسانی که تحت تکفل او قرار دارند گرامی داشته شوند و به مشکلات آن‌ها توجه شود.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: توجه نکردن به وضعیت اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی خانواده زندانی به عنوان یک خانواده آسیب‌دیده، موجب آسیب‌های مضاعف می‌شود و همکاران ما و قضات باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.

رئیسی «زندان زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس» را از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری به قوه قضاییه عنوان کرد و گفت که «افزایش آمار مجازات‌های جایگزین حبس در دوره تحول قضایی نشانگر توجه ویژه همکاران دستگاه قضا به این سیاست است».

رئیس قوه قضاییه با تقدیر از اقدامات انجام شده در اجرای سیاست حبس زدایی و تأکید بر تداوم آن به ویژه در شرایط کرونایی افزود: نگذاریم تعداد زندانیان در کشور افزایش یابد، اما اگر جایی هم هیچ راهی جز صدور حکم زندان برای یک فرد وجود نداشت، خانواده او باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیسی تأکید کرد: حمایت از خانواده زندانیان نباید به ‌صورت یک امر حاشیه‌ای و موردی دیده شود بلکه باید این موضوع به‌ صورت یک وظیفه سازمانی به‌ طور مستمر در دستور کار سازمان زندان‌ها و انجمن حمایت از زندانیان قرار گیرد.

رئیس قوه قضاییه در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص انتشار تصاویری از هزاران تن پیاز در شهر منوجان استان کرمان که صاحب آن به دلیل نبود مشتری اعلام کرده بود حاضر است این اقلام را به صورت رایگان توزیع کند، گفت: در مورد توزیع و فروش محصولات کشاورزی مانند پیاز، گوجه و هندوانه که در این فصل با افزایش تولید آن‌ها مواجه هستیم، لازم است تدبیری عاجل صورت گیرد.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: این خیلی بد است که یک روز در تأمین این اقلام در سطح کشور مشکل داشته باشیم که مردم دچار مشکل شوند و یک روز هم با انباشت و مازاد آن مواجه باشیم که کشاورز ضرر کند.

رئیس قوه قضاییه درباره برخی گرانی‌های اخیر خصوصاً افزایش غیرقانونی قیمت نان در برخی نانوایی ها، سازمان بازرسی کل کشور را مأمور کرد بر اساس وظایف قانونی خود به این موضوع رسیدگی کرده و به مجموعه‌های خاطی تذکر داده و برخورد لازم را نسبت به آن‌ها اعمال کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها