jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۱۶۳۸۱   ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۶:۰۸

پژوهشگر طب سنتی تشریح کرد؛

میوه ای برای تقویت ریه ها

پژوهشگر طب سنتی با اشاره به خواص توت از دیدگاه طب سنتی گفت: مصرف توت علاوه بر اینکه سبب حفظ سلامت مغز و ریه می‌شود، ملین بوده و مصرف آن در بهار توصیه شده است.

title

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر مهدی میرغضنفری، پژوهشگر طب سنتی در گفتگو با بهداشت نیوز درباره خواص توت از دیدگاه طب سنتی اظهارداشت: توت سفید شیرین و دارای مزاج گرم و تر است و نوع سیاه یا قرمز آن که معمولا ترش بوده و شاتوت نیز نامیده می‌شود که مزاج این نوع توت سرد و خشک است.

وی افزود: بهترین نوع توت، نوع درشت و شیرین آن است و‌ این میوه دو طبع مختلف ومتفاوت دارد، از این رو مصرف نوعی از آن برای همه افراد معمولا مفید است.

این پژوهشگر طب سنتی با اشاره به اینکه توت سفید در طب سنتی قائم مقام انجیر است یعنی خواص آن به ویژه نوع پخته بسیار شبیه انجیر است

میرغضنفری گفت: کلا در طب سنتی از چند میوه به عنوان غذا نامبرده شده است که می توان به انجیر، انگور، کشمش (که از انگور بدست می‌آید) اشاره کرد و با قائل شدن این خاصیت برای توت، می توان گفت غذاییت این میوه هم نظیر انجیر زیاد بوده و می‌تواند به عنوان یک وعده غذایی توصیه و مصرف شود.

وی با بیان اینکه خون با کیفیت بالا در بدن بر اثر خوردن توت تولید می شود،گفت: طبع توت سفید گرم و تر است که بهترین طبع برای بدن انسان است. اکثر غذاهای انسان که غذاییت خوبی دارند طبع گرم وتر دارند نظیر نان، گوشت، انجیر، انگور البته گرمی توت، کم و در درجه اول است و تری آن نیز در درجه دوم است، لذا مزاج انسان را معمولا تغییر نمی دهد.

این پژوهشگر طب سنتی گفت: توت رطوبت بسیار خوبی را به بدن و مخصوصا مغز می‌رساند. از آنجاییکه مغز به رطوبت مناسب و معتدل نیاز دارد، این میزان رطوبت برای مغز بسیار مفید است.

وی بیان داشت: به لحاظ طب سنتی توت موافق سلامت ریه است. اصولا مواد شیرین طبیعی، برای ریه و خشکیصدا و خس خس سینه مفید هستند.

میر غضنفری گفت: همچنین توت ملین بوده و برای رفع یبوست مناسب است و بخصوص در فصل بهار که لینت مزاج اهمیت بیشتری دارد مصرف آن توصیه می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

همان امام رضایی که داشتم، دارم

همان امام رضایی که داشتم، دارم

بارها وقتی پسرم یا دخترم در حیاط و روی مرمرهای خنک و تمیز صحن‌تان بدو بدو می‌کردند، همان‌طور که یک چشمم به گنبد شما بود و یک چشمم به بچه‌ها که گم نشوند و سکندری نخورند و نیفتند، به این فکر می‌کردم یعنی همین‌ قدری که مشهد رفتن کودکی‌های ما کیف می‌داد، مشهد رفتن اینها هم کیف می‌دهد؟ همان‌قدر به ما که خوش می‌گذشت به اینها هم خوش می‌گذرد یا نه؟

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر