jamejamonline
نشان ایرانی عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۷۰۳   ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۴:۲۶

کارشناسان شرکت دانش ‏بنیان «پالار صنعت» با ایده‎ای خلاقانه صفحه دریچه کشویی پاتیل را برای بهبود فرآیند ذوب در صنایع فولاد ارائه کرده‎اند

پالار صنعت راهگشای مشکلات صنایع فولاد

گاهی بسیاری از خطرات و صدماتی که کارکنان کارخانه‏ ها آن را به جان می‏خرند تا محصولات باکیفیت و پرکاربرد را برای صنایع مختلف آماده کنند با روش‎های خلاقانه‎ای قابل اجراست. اما غالبا به دلیل عدم شناخت و نداشتن اعتماد کافی به متخصصان داخلی، بسیاری از ایده‎ها فرصتی برای بروز و اجرا پیدا نمی‎کنند.

ایده‎هایی که از دل دانش و مهارت و توان مهندسی متخصصان ایرانی به دست می‏ آید چون با تجربه و نیازسنجی بومی شکل گرفته است، می‎تواند بسیار بیشتر از محصولات خارجی به کار بیاید.

پالار صنعت راهگشای مشکلات صنایع فولاد

با شناسایی همین نیازها و با به کارگیری اطلاعات و دانش بومی، کارشناسان شرکت «پالار صنعت» توانسته‏اند یکی از مشکلات مهم صنایع فولاد را برطرف کنند.

شرکت پالار صنعت را مهندس محمود طالقانی (که اکنون مدیرعامل شرکت است) در سال 1371 راه‏اندازی کرده و در سال 1397 مجوز دانش‎بنیانی آن را دریافت کرده است.

این شرکت از ابتدا در حوزه تهیه فرآورده‎های نسوز فعالیت داشته است و به‌مرور با شناسایی نیاز صنعت فولاد و تکیه بر خلاقیت و دانش مهندسان ایرانی توانسته است قطعه‌ای کاربردی و استراتژیک بسازد که اکنون در کارخانه‎های فولاد کشور مورد استفاده قرار می‏گیرد. صفحه دریچه کشویی پاتیل، قطعه‎ای است که ایمنی فرآیند ذوب را در کارخانه‏ های فولاد بسیار بالا برده و کیفیت محصولات را نیز ارتقا بخشیده است.

پالار صنعت راهگشای مشکلات صنایع فولاد

علی افشاری‏ پور ، مدیر ارتباطات شرکت پالارصنعت می‎گوید: «کار را با فولادسازی های کوچک شروع کردیم و در ادامه واحد فنی و مهندسی ذوب آهن اصفهان این جرات را به‌خود داد که از محصولات ایرانی ساخت شرکت ما استفاده کند که لازمه این انتخاب نوعی خودباوری و اعتماد به کالای ایرانی بود. پس از آن فولاد مبارکه اصفهان ، فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان و دیگر فولادسازی های بزرگ کشور هم با شرکت ما وارد همکاری شدند.»

لزوم تبدیل ماده معدنی به مواد اولیه نسوز

مهندس محمود طالقانی، مدیرعامل پالار صنعت می‏ گوید: «صنعت نسوز نیازمند کمک دولت است و باید واردات مواد اولیه در صنعت نسوز تسهیل شود، زیرا یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان در صنعت نسوز، تامین مواد اولیه است.

در واقع مسأله مهمی که با آن مواجه هستیم این است که حلقه بین معدن و صنعت نسوز گم شده است زیرا معادن مواد اولیه در کشور موجود است ولی به صورت کنسانتره است و در زمینه تبدیل ماده معدنی به مواد اولیه نسوز در کشور امکان فرآوری با خلوص بالا وجود ندارد.

پالار صنعت راهگشای مشکلات صنایع فولاد

از این‌رو صنعت نسوز برای تامین ماده اولیه نیازمند واردات از اروپا، چین و هند است. بنابراین اگر این حلقه کامل شود، می‌توان ادعا کرد در صنعت نسوز نیازمند کشورهای خارجی نیستیم و به‌طور ۱۰۰درصدی قادر به تامین نیاز داخلی هستیم. درحقیقت از معدن تا واحد تولیدی نسوز، صنعت دیرگداز نیازمند یک واحد فرآوری است که در این بخش مغفول مانده است. اما در حلقه آخر که تولید فرآورده های نسوز است این صنعت به خوبی در کشور رشد کرده و حتی در تولید برخی نسوزها از خارجی ها هم پیشی گرفته است.»

مزیت‏ های صفحه دریچه کشویی پاتیل

کاهش قابل ملاحظه نفوذ ذوب در پاتیل ها

متاسفانه تا پیش از استفاده از قطعه ساخته شده در پالار صنعت، نفوذ مذاب در پاتیل های فولادسازی ها بارها اتفاق می‎افتاد. اما با سیستم جدید صفحات دریچه کشویی پاتیل، این خطر به‌شدت کاهش یافته‌ است.

ایمنی بیشتر

تا پیش از تهیه و ساخت صفحه دریچه کشویی یکپارچه پاتیل، احتمال خروج مواد مذاب از دستگاه‎ها وجود داشت، زیرا قطعات و نازل‎ها جداگانه خریداری و با ملات به‌ هم متصل می‎شدند. همین موضوع باعث می‏ شد هنگام خروج مواد مذاب، حوادث و خطرات زیادی ایجاد بشود. با یکپارچه‎سازی قطعات و ساخت صفحه دریچه کشویی این مشکل تا حدود قابل توجهی کنترل شده است.

هزینه رقابتی

هزینه استفاده از صفحات دریچه کشویی یکپارچه پاتیل در مقایسه با نمونه‎های اروپایی پایین‎تر است. در واقع این محصول با کیفیت نمونه اروپایی عرضه می‎شود اما با قیمت نمونه چینی به بازار می‎آید.

راه های ارتباط با  پالار صنعت

وبسایت: www.palarsanat.com

اینستاگرام : palarsanat.co

تماس: 03136614006

آدرس : اصفهان، خیابان شیخ صدوق شمالی، ساختمان علیمیرزا، طبقه سوم، واحد9

مریم ملی - نشان ایرانی 2 / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل: