jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۰۸۹   ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۳:۳۲

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که افراد در معرض خطر روماتیسم مفصلی دارای میزان بالاتری از دو گروه باکتری Prevotella و Veillonella در بزاق خود هستند.

به گزارش جام جم آنلاین، محققان مرکز دندانپزشکی آمستردام هلند همچنین مشاهده کردند این افراد دارای سطح بالاتری از Veillonella در پوشش باکتریایی زبان خود بودند.

باکتری‌های Prevotella و Veillonella به طور بالقوه باکتری‌های پیش التهابی هستند و فراوانی نسبی آنها نشان دهنده وجود ارتباط احتمالی بین میکروب‌های دهانی و روماتیسم مفصلی است.

مطالعات قبلی هم نشان می‌دهد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی دارای تجربه بیشتر بیماری پریودنتال (بیماری لثه) و تغییر در میکروبیوم های دهان و روده خود هستند.

برخی تحقیقات هم نشان داده است که بیماری روماتیسم مفصلی از حفره دهانی آغاز می‌شود.

برخی از محققان معتقدند این باکتری‌ ها ممکن است با تولید پروتئین‌هایی که باعث تشکیل آنتی بادی‌ های پروتئین ضد سیترولین (ACPA) می‌شوند، منجر به واکنش ایمنی مرتبط با روماتیسم مفصلی شوند.

به نظر می‌رسد این ترکیبات باعث واکنش‌ های التهابی در انواع مختلف سلول‌ها، از جمله سلول‌ های استخوانی می‌شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که این پاسخ ACPA ممکن است در آسیب استخوان در مفاصل افراد مبتلا به روماتیسم نقش داشته باشد.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

ابررایانه سیمرغ بستر رشد اقتصاد دیجیتال

امروزه با توجه به پیشرفت فناوری‌ های نوین، افزایش چشمگیر و گسترش روزافزون اطلاعات، دسترسی به منابع پردازشی پرسرعت و با ظرفیت بالا، به یکی از نیازهای اصلی و بنیادین مراکز پژوهشی و کسب‌ و کارها تبدیل شده و در پایداری و تداوم توسعه اقتصاد دیجیتالی، امری اجتناب‌ناپذیر است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو