jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۱۵۰۸۹   ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۲۳:۳۲

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که افراد در معرض خطر روماتیسم مفصلی دارای میزان بالاتری از دو گروه باکتری Prevotella و Veillonella در بزاق خود هستند.

به گزارش جام جم آنلاین، محققان مرکز دندانپزشکی آمستردام هلند همچنین مشاهده کردند این افراد دارای سطح بالاتری از Veillonella در پوشش باکتریایی زبان خود بودند.

باکتری‌های Prevotella و Veillonella به طور بالقوه باکتری‌های پیش التهابی هستند و فراوانی نسبی آنها نشان دهنده وجود ارتباط احتمالی بین میکروب‌های دهانی و روماتیسم مفصلی است.

مطالعات قبلی هم نشان می‌دهد افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی دارای تجربه بیشتر بیماری پریودنتال (بیماری لثه) و تغییر در میکروبیوم های دهان و روده خود هستند.

برخی تحقیقات هم نشان داده است که بیماری روماتیسم مفصلی از حفره دهانی آغاز می‌شود.

برخی از محققان معتقدند این باکتری‌ ها ممکن است با تولید پروتئین‌هایی که باعث تشکیل آنتی بادی‌ های پروتئین ضد سیترولین (ACPA) می‌شوند، منجر به واکنش ایمنی مرتبط با روماتیسم مفصلی شوند.

به نظر می‌رسد این ترکیبات باعث واکنش‌ های التهابی در انواع مختلف سلول‌ها، از جمله سلول‌ های استخوانی می‌شوند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که این پاسخ ACPA ممکن است در آسیب استخوان در مفاصل افراد مبتلا به روماتیسم نقش داشته باشد.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها