jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۴۷۸۹   ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۱:۵۸

آخرین خبرها از واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا

تزریق واکسن کرونای "پاستور" به ۸۰۰۰ نفر تاکنون / عوارضی گزارش نشده است

مدیر پروژه فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای تولید مشترک ایران و کوبا با بیان اینکه در این فاز تا کنون ۸۰۰۰ نفر واکسن را دریافت کرده اند، گفت:پس از تزریق دُز آخر واکسن، آنالیز مطالعه انجام می‌شود و نتایج به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارائه خواهد شد و با تایید این دو مرجع ذی‌صلاح، نهایتا اجازه واکسیناسیون عمومی صادر خواهد شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر احسان مصطفوی، درباره اجرای فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا، گفت: مطالعه در ۸ شهر انجام می‌شود. در ۶ شهر ساری، بابل، همدان، اصفهان، کرمان و بندرعباس افراد در یک رژیم دو دُزی به فاصله ۲۸ روز واکسن دریافت خواهند کرد و در دو شهر یزد و زنجان نیز افراد رژیم ۳ دُزه واکسن را دریافت می‌کنند که علاوه بر ۲ دُز واکسن، یک واکسن یادآورهم در روز ۵۶ دریافت می‌کنند.

وی درباره علت انتخاب این شهرها، اظهار کرد: مطالعه دنبال این بوده است که تنوع جغرافیایی وجود داشته باشد و از مناطق مختلف کشور نمونه‌گیری شود. در عین حال اعلام آمادگی و میزان آمادگی دانشگاه‌ها برای انجام این پروژه بزرگ ملی نیز در انتخاب شهرها مدنظر بوده است. اما وقتی نتایج مطالعه مشخص شود واکسن در تمام شهرهای کشور مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

این اپیدمیولوژیست، تاکید کرد: تاکنون حدود ۸هزار نفر در این مطالعه واکسن دریافت کرده اند و هدفگذاری این است که ان شاءلله ۲۴ هزار نفر در این فاز، واکسن دریافت کنند. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا در فاز سوم همه افراد واکسن دریافت می‌کنند یا ممکن است برخی شبه واکسن دریافت کنند؟،  افزود: ۲۰ درصد افرادی که وارد مطالعه می‌شوند واکسن نما یا شبه واکسن را دریافت می‌کنند و ۸۰ درصد هم واکسن دریافت می‌کنند. به آن ۲۰ درصدی که شبه واکسن دریافت می‌کنند نیز در انتهای مطالعه واکسن تزریق خواهد شد. 

مصطفوی با تاکید بر اینکه تاکنون عوارض جدی از تزریق واکسن در فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن مشاهده نشده است، تصریح کرد: این واکسن از پلتفرمی پیروی می‌کند که  قسمتی از پروتئین ویروس کرونا روی توکسوئید کزاز کنژوگه شده و عوارض خفیفی دارد و در تعدادی از افراد هم که عوارض گزارش شده است نیازی به درمان دارویی خاصی نبوده است. هدفگذاری اصلی مطالعه در حال حاضر بررسی میزان اثربخشی واکسن است.

وی افزود: این مطالعه از ۶ اردیبهشت‌ماه در شهر اصفهان آغاز شده است و در هفته جاری روز شنبه ( ۱۸ اردیبهشت) افتتاح سایت کرمان به عنوان پنجمین شهر را انجام دادیم و روز دوشنبه ( ۲۰ اردیبهشت) افتتاح مرکز یزد را خواهیم داشت و روز سه‌شنبه ( ۲۱ اردیبهشت) سایت بابل و روز چهارشنبه ( ۲۲ اردیبهشت) سایت ساری افتتاح می‌شود و بنابراین هشت شهری که ابتدا به آن اشاره کردم در این هفته وارد مطالعه خواهند شد. پیش‌بینی زمانی این است که هر شهری که وارد مطالعه می‌شود بتواند ظرف ۱۰ روز تا ۲ هفته نمونه‌گیری را انجام دهد.

مصطفوی در ادامه اظهار کرد: پس از تزریق دُز آخر واکسن به افراد و گذشت زمان هدف گذاری شده، آنالیز مطالعه انجام می‌شود و نتایج به سازمان غذا و دارو و کمیته ملی اخلاق ارائه خواهد شد و با تایید این دو مرجع ذی‌صلاح، نهایتا اجازه واکسیناسیون عمومی صادر خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها