jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۷۵۶   ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۱:۳۶

در ادامه پیروزی‌های و پیشروی‌های نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن

فتح محکم‌ترین و بزرگترین دژ مأرب/ انصارالله در ۳ کیلومتری شهر

پیروزی‌های و پیشروی‌های نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی آنها در اطراف مأرب ادامه دارد و آنها لحظه به لحظه به فتح این شهر راهبردی و مهم که آزادسازی آن به مثابه اعلام شکست جنگ ریاض علیه یمن خواهد بود، نزدیک و نزدیک‌تر می‌شوند.

به گزارش جام جم آنلاین، روزنامه الاخبار در گزارشی با اشاره به فتح «الطلعه الحمراء» به عنوان مستحکم‌ترین و بزرگترین دژ حامی شهر مأرب به دست نیروهای صنعا آورده است: فتح «الطلعه» به مثابه فرصتی برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن برای حرکت با سرعت بیشتر به سوی شهر مأرب است.

فتح «الطلعه الحمراء» به عنوان مهمترین دژ مأرب و بزرگترین آن به دست نیروهای صنعا، عقربه‌های ساعت آزادسازی شهر را به سمت و سویی سوق داده است که هرگز امکان بازگشت به عقب نیست حتی اگر نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی و امارات همه نیروهای خود را جمع کنند.

مرحله پس از فتح «الطلعه الحمراء» مانند قبل از آن نخواهد بود چه از حیث مواضعی که در دسترس‌تر برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن خواهد بود یا امکان سیطره بر جاده امدادی راهبردی یا تسلط آتشباری بر تپه‌های باقیمانده اطراف شهر مأرب.

با سقوط الطلعه الحمراء به عنوان مهمترین و بزرگترین دژ حامی شهر مأرب همه آمال و آرزوهای ائتلاف سعودی برای به دست گرفتن زمام امور در جبهه‌های اطراف شهر بر باد رفت.
سقوط این منطقه به مثابه سقوط «الجبل الاحمر» مشرف به شهر «عمران» در هفت سال قبل بود.
فتح «الطلعه الحمراء» به عنوان مهمترین و پیچیده‌ترین دژ امکان تسلط بر جاده‌های امداد رسانی راهبردی را می‌دهد که مهمترین آنها خط «صرواح-مأرب» است.

این سبب خواهد شد که تپه‌های باقیمانده اطراف ورودی‌های غربی و شمال غربی شهر مأرب زیر آتش نیروهای پیروز یعنی صنعا قرار بگیرند.

از الطلعه الحمراء نیروهای صنعا می‌توانند که مسافت را کوتاه کننند و به سوی شرق و تپه «البس»  و از آنجا به سوی «الدحله السفلی» و «حمه المقهوی» نزدیک به «حمه المصاریه» مشرف به مناطق غربی مأرب پیشروی کنند و مسیر حرکت نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سوی بیمارستان نظامی در شهر فراهم می‌شود.

از «الطلعه الحمراء» و تپه‌های اطراف آن به ویژه در شرق آن امکان پیشروی به سوی منطقه «الجفینه» پس از سیطره کامل بر «البلق القبلی» فراهم می‌شود.
فتح «الطلعه» برای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فرصت پیشروی به سوی مأرب را از چند محور فراهم می‌کند و همه خطوط دفاعی نیروهای «هادی» را در اطراف شهر شکننده می‌کند حتی اگر آنها خاکریز و خندق‌هایی ایجاد کنند.

این خسارت بزرگ که نیروهای «هادی» به آن مطابق معمول اذعان نکردند چند روز پس از فتح جبهه «المشجح» واقع در شمال غرب مأرب به طور کامل تحت کنترل نیروهای صنعا انجام می‌شود تا نبرد به منطقه «المیل» واقع در شمال غرب شهر کشیده شود.
این تحول نظامی ظرف چند ساعت با پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شرق «الطلعه الحمراء» و سقوط مواضع مهم در همان جبهه به دنبال تسلیم شدن نیروهای «تیپ 125 » وابسته به «هادی» که از بامداد شنبه گذشته به محاصره درآمدند، رخ داد.
این نیروها پس از اینکه در معرض حمله هوایی قرار گرفتند اعلام کردند که در کنار ارتش و کمیته‌های مردمی یمن می‌جنگند.

با وجود اینکه نبرد در شرق «الطلعه» شدید بود و نیروهای هادی صدها نفر از عناصر خود را وارد جنگ کردند اما شبه نظامیان سلفی تحت فشار نظامی شدید نیروهای صنعا به سرعت دچار فروپاشی شدند.
این نیروها هنگام عقب نشینی به اطراف «الطلعه الحمراء» در معرض حمله توپخانه‌ای شدید شبه نظامیان «الاصلاح» قرار گرفتند که در کنار آن می‌جنگند و از پشت خنجر خوردند.

منابع قبیله‌ای در مأرب به الاخبار گفتند که نیروهای هادی و شبه نظامیانی که همراه آنها در شرق «الطلعه الحمراء» می‌جنگیدند، پس از عقب نشینی زیر حملات شدید ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، از سوی رفقای خود در حزب «الاصلاح» خنجر خوردند.

این منابع بیان کردند: بیشتر این نیروهای سلفی وابسته به «حمدی شکری» سرکرده وابسته به سعودی و از استان‌های «لحج »و «ابین» در جنوب یمن هستند.

الاخبار گزارش داد: نیروهای صنعا با پیشروی شامگاه شنبه در «تبه الدحله» مشرف به تپه «البس»  و مشرف به خطوط امداد رسانی تشکیلات وابسته به ائتلاف نیروهای هادی را در «الطلعه الحمراء» به محاصره درآوردند و سپس بامداد یکشنبه  از سه محور شروع به ورود به الطلعه الحمراء و اطراف آن کردند.
در نبردی که 12 ساعت به طول کشید، استحکامات نیروهای «هادی» فرو ریخت و ده‌ها نفر از عناصر آن پا به فرار گذاشتند و به شهر مأرب بازگشتند و این سبب شد که برخی مواضع در الطلعه الحمراء مانند موقعیت «الشهداء» و تپه «البیضاء» به دست نیروهای صنعا بیافتد.

علاوه بر آن رخنه جدید و بزرگ در شرق الطلعه رخ داد و آنها به سوی شرق «الشعب الاحمر»، «ام قباقیب» و «ام نخاریر» پیشروی کردند.
الاخبار می نویسد: منابع نزدیک به نیروهای «هادی» آنچه رخ داده است را خیانت قلمداد کردند و فاش کردند که برخی از فرماندهان برخی گردان‌ها از نیروهای خود خواستند که موقعیت‌های خود را ترک کنند و در اطراف «الطلعه» از سمت شرق مستقر شوند.

درباره شعاع سیطره برخی از مناطق اعلام کردند که نیروهای هادی همچنان در اطراف «الطلعه الحمراء» پس از سیطره ارتش و کمیته‌های مردمی بر هشتاد درصد آن مسلط هستند و نبرد در شرق الطلعه ادامه دارد اما این اهمیت نظامی پس از سقوط همه بلندی‌های آن به دست نیروهای صنعا ندارد.
با وجود حملات سنگین هوایی که بیش از 50 حمله از سوی ائتلاف سعودی به جبهه‌های درگیر در اطراف مأرب طی 48 ساعت گذشته شده است، نبرد الطلعه الحمراء با شروع پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در جبهه‌های «ملبوده»، «العطیف»، «وادی البراء»، «الزور»، «الحماجره» و بخش‌های باقیمانده از «البلق القبلی» شروع شد و عملیات با توجه به استحکامات و تپه‌های بلند، دشوار می‌نمود.

الاخبار در پایان نوشت: تصمیم نظامی و میدانی این بود که نبرد با حداقل تلفات انجام شود. با وجود همه استحکاماتی که طی دو سال گذشته نیروهای وابسته به هادی در این جبهه ایجاد کرده بودند و با وجود حملات هوایی شدید اما این هرگز مانع از فتوحات نیروهای صنعا نشد.

نیروهای صنعا در 3 کیلومتری شهر

فرانس پرس در گزارشی اعلام کرد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با پیشروی‌های مهمی که به دست آورده‌اند در سه کیلومتری شهر مأرب قرار داردند.
از سوی  دیگر برخی منابع دیگر اعلام کردند که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بر منطقه «الکساره» در شمال غرب مأرب مسلط شده و در حال پیشروی به سوی شهر مأرب هستند.
مسئولان نظامی وابسته به دولت هادی اعلام کردند که درگیری‌ها به اطراف منطقه «المیل» در کمتر از شش کیلومتری تا مرکز شهر مأرب کشیده شده است.

هلاکت ده‌ها نفر نیروهای ائتلاف سعودی

این مسئولان اعلام کردند که طی درگیری‌های دو روز گذشته 65 نفر از نیروهای وابسته به ائتلاف ریاض کشته شده‌اند که در میان آنها چهار افسر به چشم می‌خورد.
 
مأرب را باید آزاد شده قلمداد کرد

«عبدالله الجفری» کارشناس امور نظامی یمنی با اشاره به پیروزی‌های مهم نیروهای صنعا، گفت: نیروهای وابسته به ائتلاف از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند.
وی افزود: شهر پس از پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و رسیدن آنها به منطقه المیل که در شش کیلومتری از مأرب قرار دارد در حکم آزاد شده قلمداد می شود.

مناطق راهبردی در کنترل نیروهای صنعا

«علی الدروانی» تحلیلگر یمنی هم گفت: عملیات آزادسازی شهر مأرب بسیار مهم است و مواضعی که اخیرا به دست نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن فتح شده‌اند بسیار راهبردی هستند و خطوط دفاعی متجاوزان و مزدوران محسوب می‌شدند.
وی افزود: عملیات آزادسازی مأرب گامی مهمی محسوب می‌شود.

نگاه کاربران شبکه‌های اجتماعی به پیروزی‌های نیروهای صنعا

کاربران هم به پیروزی‌های نیروهای صنعا واکنش نشان دادند.
« محمد المتوکل» در توییتی نوشت: مأرب و نیروهای صنعا در حال پیشروی بزرگ به سمت شمال پادگان «صحن الجن»  و منطقه نظامی سوم هستند. برخی منابع از جراحت شدید سرلشگر «عادل القمیری» فرمانده ارشد «هادی» خبر می‌دهند.
یک کاربر دیگر با نام «عمار حسن البریمی» نوشت: نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با زمان برای ورود به مأرب مسابقه می‌دهند و مواضع سازمان ملل و سفیران آمریکا و انگلیس هم چازه ساز نخواهد بود و مأرب به آغوش وطن بازخواهد گشت.
یک کاربر دیگر نوشته است:  صنعا لبخند می‌زند و مأرب میزبان مردان خداست. متحد ریاض خواهد گریست.

آزاد سازی مأرب به مثابه اعلام شکست سعودی در جنگ یمن است

آزادسازی کامل شهر مأرب به مثابه اعلام شکست سعودی در جنگ علیه یمن خواهد بود و روند جنگ را به طور کامل تغییر خواهد داد. مأرب آخرین کانون مزدوران در شمال است به ویژه که در مجاورت استان‌های «شبوه» و «حضرموت» است و آزادسازی آن ضربه مهلک به ائتلاف سعودی و مزدورانش است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

افزایش قدرت بازدارندگی مقاومت

اعلام آتش‌ بس از سوی کابینه نتانیاهو، آن هم پس از 11روز کودک‌کشی و بمباران همه نقاط فلسطین توسط رژیم‌صهیونیستی، پیروزی بزرگی برای فلسطینیان محسوب می‌شود.

نان در خون مردم زدن

نان در خون مردم زدن

«این که آنها آتش‌ بس یکطرفه اعلام کنند و تجاوزها و کشتارهایشان متوقف شود، خوب بوده اما کافی نیست. مساله اصلی قدس است.»

آسمان ابری کابل

آسمان ابری کابل

یک: «ما هزاره‌ها را پنجاه‌پنجاه و صدتاصدتا می‌کشیم و چنان مرموز هم می‌کشیم که این‌ها نمی‌دانند از کجا زده شدند.» اینها را عبدالمنان نیازی گفته است، پس از آنکه مذهب هزاره‌ها، یعنی تشیع را «دروغین» خواند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر