jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۲۷۱۰   ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۷:۳۳

رییس انجمن آسم و آلرژی معتقد است: ماسک‌ از افراد در برابر آلرژی‌های فصلی محافظت می‌کنند زیرا می‌تواند از استنشاق برخی ذرات بزرگ‌تر جلوگیری کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مصطفی معین گفت: افرادی که زمینه ارثی افزایش حساسیت یا آلرژی به گرده های گل و گیاه و یا به هاگ قارچ ها و کپک ها دارند در فصل های گرده افشانی یا هوای مرطوب(قرچ ها و کپک ها) دچار علایم آلرژی بینی، آلرژی چشم و در مواردی تشدید آلرژی پوستی می شوند.

وی اظهار داشت: اندازه گرده های گیاهی بین ۱۰ تا ۱۰۰ میکرومتر و هاگ قارچ ها بین ۲ تا ۵۰ میکرومتر است، در برخی مطالعات مشخص شد که پرستارانی که دچار آلرژی بینی بودند و از ماسک برای پیشگیری از کرونا استفاده می کردند در فصل بهار علایم کمتری تا سال های قبل داشته اند و استفاده از ماسک برای آنها مفید بوده است.

معین تصریح کرد: ماسک های استاندارد جراحی و بویژه ماسک های N۹۵ می توانند گرده های گیاهان را فیلتر کنند که وارد بینی و مجاری هوایی نشوند و از بروز التهاب مخاطی و علائم آلرژی مانند عطسه، آبریزش، خارش، کیپ شدن بینی پیشگیری می شود و یا شدت آنها را کاهش می دهد.

این پزشک متخصص تاکید کرد: همچنین زدن ماسک ممکن است در بیمارانی که آلرژی و سینوزیت با هم دارند از بروز یا تشدید علایمی مانند سردرد و ترشحات بینی و پشت حلق پیشگیری می کند و ماسک های N۹۵ حتی ذرات کوچک تر را می تواند فیلتر کند و بنابراین برای آنهایی که به هاگ های ریز قارچ ها و یا ذرات هیره که در گرد و غبار منزل وجود دارد حساس هستند، مفید است.

معین با بیان این که انواع ماسک ها در هوای غبارآلود برای فیلتر کردن ذرات درشت گرد و غبار مفید است، گفت: آلرژی‌های فصلی که توسط گرده‌های معلق در هوا ایجاد می‌شوند، می‌توانند منجر به التهاب مخاط بینی (رینیت آلرژیک فصلی) ش.ئ که بینی و سینوس‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ورم ملتحمه آلرژیک فصلی، که چشم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی همچنین اظهار داشت: سه دهه است که آلرژی‌ها از همه انواع از آلرژی بینی تا آسم، آلرژی پوستی، آلرژی دارویی، غذایی رو به رشد بوده که بیشتر به علت تغییر سبک زندگی و تغییرات محیطی و آب هوایی است که آن هم متاثر از نوع زندگی ما انسان‌ها ایجاد شده است.

رییس انجمن آسم و آلرژی ادامه داد: پیش بینی می‌شود شیوع آلرژی‌ها در دنیا و کشور ایران به ۵۰ درصد هم برسد و این مساله هزینه سنگینی به فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند.

 بیش از پنج میلیون نفر در ایران مبتلا به آسم هستند و هم اکنون بین کل بیماری های شایع در جهان رتبه ۲۵ را از لحاظ سال های‌ از دست رفته عمر (ناتوانی ناشی از بیماری) را دارد و سالانه بیش از ۱۵ میلیون نفر در جهان به همین علت دچار از کارافتادگی می‌شوند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

شکل‌گیری موج ششم کرونا بعید نیست

درباره این که چه زمانی به قله پیک پنجم کرونا در کشورمان می‌رسیم و از چه زمانی به بعد سیر نزولی در ابتلاها و مرگ را تجربه می‌کنیم، افراد زیادی کنجکاوی می‌کنند ولی واقعیت این است برای این سؤال پاسخ روشنی وجود ندارد چون این موضوع قابل پیش‌بینی نیست و تا اتفاقات روی ندهد و وضعیت روز به روز را با گذشته مقایسه نکنیم، نمی‌توانیم بگوییم آیا به قله موج پنجم رسیده‌ایم یا نه.

پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش