jamejamonline
اقتصادی صنعت و انرژی کد خبر: ۱۳۱۲۱۰۰   ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۱۳:۱۸

جدیدترین ارزیابی منابع غربی از صادرات نفت ایران

فروش نفت کشورمان به رغم تحریم‌ها ادامه دارد

طبق ارزیابی دو منبع غربی، صادرات نفت ایران از ابتدای آوریل تاکنون در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته در سطح بالایی مانده است.

به گزارش جام جم آنلاین، صادرات نفت ایران از اواخر سال ۲۰۲۰ با وجود ادامه تحریم های آمریکا که از سوی دولت ترامپ وضع شده اند، رشد کرده است. دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا که در ژانویه بر سر کار آمد، بازگشت به مسیر دیپلماسی را پیشنهاد کرد که ترامپ رها کرده بود.

صنعت نفت به دقت به سطح صادرات نفت ایران چشم دوخته که در صورت رشد سریع ممکن است توازن بازار جهانی را دستخوش تغییر کند. در گذشته، سایر صادرکنندگان نفت اوپک برای تعدیل تاثیر بازگشت صادرات نفت ایران روی قیمتها، تولیدشان را کاهش داده بودند.

شرکت پترولجستیک به رویترز اعلام کرد صادرات نفت ایران از ابتدای ماه میلادی جاری تاکنون ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کاهش ماهانه داشته اما نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۰ بالاتر است. این شرکت در ابتدا صادرات مارس را کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز برآورد کرده بود.

دانیل گربر، مدیرعامل پترولجستیک به رویترز گفت: صادرات در این سطح طولانیتر از انتظار ما ادامه پیدا کرده و با مذاکرات سازنده ای که در وین در جریان است، ممکن است هرگز شاهد بازگشت به رکورد پایین سال ۲۰۲۰ نباشیم.

مذاکرات میان ایران و قدرت های جهانی درباره توافق برجام از اوایل آوریل در جریان است و هفته آینده بر اساس پیشرفتی که تاکنون حاصل شده است، ادامه پیدا می کند.

یک منبع آگاه در یک شرکت دیگر اظهار کرد صادرات نفت ایران در دو هفته اول آوریل پایین ۵۰۰ هزار بشکه در روز بوده که کمتر از ۶۰۰ هزار بشکه در روز در مارس است اما این آمار می تواند بازبینی شود.

هیچ آمار دقیقی درباره صادرات نفت ایران وجود ندارد. پترولجستیک و سایر شرکتها میزان صادرات نفت ایران را با ردگیری نفتکشها برآورد می کنند. اما نفتکشها می توانند دستگاه ردیاب ماهواره ای خود را خاموش کرده و برنامه سفرش را تغییر دهند یا از تاکتیکهای دیگری استفاده کنند که ردگیری آنها را دشوارتر می کند.

رفع تحریم های آمریکا به ایران امکان خواهد داد صادرات نفت خود را به ۲.۵ میلیون بشکه در روز برگرداند که آخرین بار در سال ۲۰۱۸ هنگامی که ترامپ از توافق هسته ای خارج شد، مشاهده شد.

بر اساس گزارش رویتر، بازرگانان، تحلیلگران و شرکت های اطلاعات انرژی اعلام کرده اند چین در ماههای اخیر نفت بیشتری از ایران خریداری کرده است.

یک بازرگان چینی با اشاره به نفت ایران، به رویترز گفته بود این بشکه های حساس مانع عرضه از نقاط دیگر شده اند زیرا بسیار ارزان هستند.

شرکت مشاوره ریستاد انرژی اواخر مارس اعلام کرده بود افزایش اخیر صادرات نفت ایران به چین و برداشت نفت از ذخایر، در ضعف بازار نفت سهیم بوده و تلاشهای اوپک پلاس برای محدودیت عرضه و تقویت قیمتها را تحلیل برده است. بنا بر برآورد تحلیلگران و معامله گران نفت، چین بزرگترین خریدار نفت ایران بوده و وارداتش از ایران در مارس به یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر