jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۱۱۶۱۸   ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰  |  ۰۷:۴۰

دکتر مسعود مردانی در گفت و گو با جام جم آنلاین مطرح کرد؛

واکسن کرونا، مانند آنفلوآنزا سالیانه است / تزریق در یک دوز صحت ندارد

در میان تمام چالش ها و بحث های مربوط به واکسن کرونا ترزیق آن در یک و یا دو دوز مورد بحث بسیاری از محققان جهان قرار دارد.

به گزارش جام جم آنلاین ، تحقیقات فراوان نشان می دهد که واکسن کرونا باید در دو دوز تزریق شود و بسیاری از واکسن هایی که هم اکنون در دنیا ساخته شده از جمله فایزر، مدرنا و آسترازنکا چنین ویژگی را دارند.

در عین حال برخی از واکسن ها نظیر جانسون و جانسون در یک دوز تزریق می شوند و گویا تزریق برای دوز دوم ضروری نیست.

در رابطه با واکسن های ایرانی همچون برکت در حالی که هنوز به بازار هم عرضه نشده و آزمایشات بالینی را هم پشت سر نگذاشته اند گفته می شود که تک دوز هستند، چیزی که در همین ابتدا به صورت یک شایعه به نظر می رسد.

در این رابطه لحظاتی با مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا همکلام شدیم و وی دراینباره گفت:  تزریق واکسن کرونای ایرانی در یک دوز  تاثیر ندارد و شایعه ای بیش نیست.

وی تاکید کرد: طبق آخرین مطالعه ای که محققان در آمریکا بر روی واکسن فایزر/بایونتک انجام دادند متوجه شدند که شش ماه بعد از تزریق دوباره این واکسن باید زده شود.

مردانی گفت: آنها با آن تکنولوژی به این نتیجه رسیده اند که واکسن کرونا همانند واکسن آنفلوآنزا باید سالیانه تزریق شود و در دو دوز هم باشد و حالا صحبت هایی که در رابطه با تزریق واکسن ایرانی در یک دوز می شود صحت ندارد و شایعه است.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تهران سینوسی

تهران سینوسی

آمار مبتلایان روز گذشته در تهران نشان می‌دهد با این‌که تعداد بستری‌ها همچنان بالاست اما تهران روزهای تقریبا آرام‌تری را نسبت به چند روز گذشته می‌گذراند؛ البته آرام نه به معنای این‌که سیر نزولی داشته باشیم بلکه این روند کاملا سینوسی است؛ یعنی مدام در حال بالا و پایین‌شدن است و به هیچ‌کدام از موج‌های نزولی‌اش نمی‌شود اطمینان کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش