خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شد که آمریکا و انگلیس از مذاکرات ایران و عربستان در عراق اطلاع داشته اند.
کد خبر: ۱۳۱۱۴۲۶
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات غربی مدعی شد که ایالات متحده آمریکا و انگلیس از مذاکرات ایران و عربستان در عراق مطلع بودند اما از نتایج آن اطلاع نیافتند.
رویترز همچنین به نقل از یک مسئول ایرانی و یک منبع منطقه‌ای ادعا کرد که مذاکراتی که پیش از این روزنامه فایننشال تایمز مدعی آن شده بود، به گشایشی نرسیده است.
رویترز به نقل از منبع منطقه‌ای خود موضوع لبنان و یمن را از جمله محورهای مورد بحث در این مذاکرات اعلام کرد.
گفتنی است که روزنامه فایننشال تایمز پیش از این مدعی شده بود که مقامات ایران و عربستان در راستای بهبود روابط، مذاکرات مستقیم انجام داده اند.

فایننشال تایمز به نقل از سه منبع آگاه مدعی شد که مقامات بلندپایه ایران و عربستان سعودی، پنج سال بعد از قطع روابط دیپلماتیک، مذاکراتی مستقیم در راستای بهبود رابطه انجام داده‌اند.
ادعا می‌شود که این دیدار طی ماه جاری میلادی در بغداد انجام شده است. تاریخ دقیق این گفتگوها ۹ آوریل (۲۰ فروردین) اعلام شده و ادعا می‌شود که نتیجه‌ای مثبت داشته است.

گفته می‌شود که یکی از موضوعات مورد بحث نیز حملات انصارالله به مواضع سعودی بوده است.
ریاست هیأت سعودی را در این مذاکرات «خالد بن علی الحمیدان» مدیرکل اداره اطلاعات عمومی برعهده داشته و دور بعدی مذاکرات مستقیم بین ریاض و تهران هم برای هفته آینده برنامه‌ریزی شده است.
ظاهراً مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق فرایند این مذاکرات ادعایی را تسهیل کرده است و اینکه او ماه گذشته در سفر به ریاض، با بن سلمان در این رابطه گفتگو کرده است.

همچنین ادعا می‌شود که مذاکرات تهران-ریاض با سرعت پیش می‌رود چرا که مذاکرات برجام با سرعت در حال حرکت به جلو است و همچنین پای حملات انصارالله به مواضع عربستان سعودی در میان است.
این در حالی است که به نوشته فایننشال تایمز، یک مقام ارشد سعودی وجود هرگونه مذاکره‌ای را تکذیب کرده و دولت‌های ایران و عراق نیز در این باره صحبتی نکرده‌اند.
از طرفی، یک مقام ارشد عراقی و یک دیپلمات خارجی، انجام این مذاکرات را تائید می‌کنند.


ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها