jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۹۵۰۳   ۱۷ فروردين ۱۴۰۰  |  ۰۳:۰۴

نتایج یک تحقیقات در نشریه پزشکی «اوپن هرت» نشان می‌دهد که میزان «حمله قلبی» همزمان با تغییر در ساعت رسمی در ابتدای فصل بهار به‌میزان ۲۴درصد افزایش یافته است!

به گزارش جام جم آنلاین، طبق مصوبه هیئت دولت در سال 1370، ساعت رسمی کشور به دو بخش زمستانی و تابستانی تقسیم شد، به‌طوری که طبق این مصوبه مقرر شد که هرساله در روز یکم فروردین، ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده شود و از ابتدای مهر ماه نیز با عقب کشیدن ساعت رسمی کشور، وضعیت به روال عادی برگردد.

بر همین اساس، این مصوبه دولت طی سال‌های اجرای آن مخالفانی داشته است، به‌طوری که برخی معتقدند این مصوبه در کاهش مصرف برق مؤثر داشته است و برخی دیگر نیز بر این عقیده‌اند که تغییر ساعت رسمی کشور تأثیری در کاهش مصرف برق نداشته و فقط اثرات سوئی بر وضعیت جسمی و سلامتِ روان مردم کشورمان داشته است.

همزمان با اعلام مخالفت‌ها با تغییر ساعت رسمی کشور، به‌تازگی طرحی در مجلس شورای اسلامی از سوی تعدادی از نمایندگان دوره یازدهم پارلمان طراحی و تدوین شده است که براساس آن خواستار لغو مصوبه هیئت دولت برای تغییر در ساعت رسمی کشور و تقسیم‌بندی آن به دو بخش زمستانی و تابستانی هستند.

سمیه رفیعی؛ رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با تسنیم ضمن انتقاد از تغییر در ساعت رسمی کشور، به آثار زیان‌بار این امر بر جسم و روح افراد اشاره و اظهار کرد: تغییر در ساعت رسمی کشور موجب ایجاد افسردگی‌ های فصلی در افراد می‌شود که باید روند تغییر ساعت رسمی کشور به روال عادی برگردد.

وی تصریح کرد: توده مردم نیز نسبت به تغییر در ساعت رسمی کشور که هرساله در اول فروردین و ابتدای مهرماه صورت می‌گیرد، احساس خوشایندی ندارند و از طرف دیگر موجب سردرگمی آنها می‌شود.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به مفاد طرح جلوگیری از تغییر در ساعت رسمی کشور خاطرنشان کرد: امضاکنندگان این طرح خواستار این هستند که قانون تغییر ساعت رسمی کشور منسوخ شود و ساعت رسمی کشور به روال عادی قبلی برگردد.

حالا با همه این توصیفات از وضعیت زیان‌بار تغییر در ساعت رسمی کشور، تغییر در ساعت رسمی در کشورهای اروپایی نیز منتقدانی دارد به‌طوری که نتایج یک تحقیق که به‌تازگی در نشریه پزشکی «اوپن هرت» منتشر شده است، نشان می‌دهد که میزان حمله قلبی در نخستین دوشنبه پس از جلو کشیدن ساعت در ابتدای فصل بهار، به‌میزان 24 درصد افزایش یافته است!

همچنین نتایج مطالعات دانشمندان دانمارکی نیز روی 185 هزار بیمار روان‌ پریش نشان داد که میزان افسردگی حاصل از تغییر ساعت بین افراد در طول مدت 10 دقیقه پس از تغییر ساعت تابستانه 11 درصد افزایش یافته است.

از طرفی دیگر اگرچه برخی مراکز تحقیقاتی معتقدند که تغییر ساعت رسمی کشورها موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود اما در گزارش پارلمان اروپا آمده است که این مسئله حتی باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی هم نمی‌شود؛ این تحقیقات نیز در نهایت موجب شد تا اتحادیه اروپا در سال 2019 میلادی رأی به لغو تغییر ساعت رسمی دهد که این مصوبه از سال جاری میلادی اجرایی می‌شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو