وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

با یکی از سهمگین‌ترین امواج کرونا مواجه هستیم

گزارش ۳۰ مورد از یک بیماری ناشناخته در انگلیس پس از تزریق واکسن آسترازنکا

گزارش یک نوع بیماری ناشناخته میان افرادی که واکسن ویروس کرونا از نوع آسترازنکا (AstraZeneca) را دریافت کرده بودند و موجب لختگی خون غیرمعمول می‌شود، مقامات بهداشتی اروپا را گیج کرده است.
کد خبر: ۱۳۰۹۴۵۸

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از تسنیم، گزارش یک بیماری ناشناخته میان افرادی که واکسن ویروس کرونا از نوع آسترازنکا AstraZeneca را دریافت کرده‌اند و موجب لختگی خون غیرمعمول می‌شود مقامات بهداشتی اروپا را گیج کرده است.
 
انگلیس اکنون 30 مورد از این بیماری را گزارش کرده است که نسبت به 5 مورد اولیه افزایش نشان می‌دهد، این در حالی است که هیچ مورد از این بیماری میان افرادی که واکسن فایزر (Pfizer) را دریافت کرده‌اند دیده نشده است.
 
نیویورک تایمز نیز گزارش داد که هیچ مدرکی مبنی بر ارتباط لخته شدن خون با واکسن آسترازنکا وجود ندارد.

به هر حال این موضوع هنوز سازمان‌های ناظر در انگلیس را به‌اندازه کافی نگران نکرده است تا از توزیع این واکسن جلوگیری کنند چرا که این موارد به‌ندرت اتفاق می‌افتد. در انگلیس، از هر 600 هزار نفر دریافت‌کننده واکسن آسترازنکا یک نفر دچار بیماری لختگی خون شده است.
 
هنوز هم، آژانس‌های دارویی انگلیس و اتحادیه اروپا، که سازمان تنظیم‌کننده آن هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد، در حال بررسی این موضوع هستند.
 
ماهیت غیرمعمول این موارد لختگی خون این است که غالباً با افت پلاکت همراه هستند که می‌تواند خونریزی شدیدی را به‌همراه داشته باشد.
 
بر اساس این گزارش، برخی از مقامات بهداشتی اروپا از کمبود اطلاعات در این باره مردد و خسته شده‌اند.

سرپرست یک تیم پزشکی که این موارد را در اسلو بررسی می‌کند، گفت: ما باید حدس و گمان را درباره اینکه رابطه‌ای بین این بیماری و این واکسن وجود دارد یا خیر متوقف کنیم.
 
وی افزود: همه این موارد سه تا 10 روز پس از تزریق آسترازنکا این علائم را داشتند. ما هیچ عامل تحریک‌کننده دیگری پیدا نکردیم.
 
سازمان تنظیم‌کننده مقررات دارویی نروژ نیز اعلام کرد که احتمالاً این ارتباط وجود دارد.

آژانس دارویی انگلیس جمعه‌شب گفت که هفت نفر پس از دریافت واکسن «AstraZeneca» بر اثر لخته شدن خون فوت کرده‌اند اما با وجود این، توصیه خود را برای استفاده از آن تمدید کردند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها