دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران:

دانش آموز قائمشهری تندیس جشنواره ملی یاریگران زندگی را کسب کرد

متخصص درمان سرطان:

اعتیاد به موادمخدر سبب مقاومت در برابر درمان فعال سرطان می‌شود

متخصص رادیوتراپی، آنکولوژی و درمان سرطان گفت: اعتیاد به موادمخدر سبب کاهش سطح اکسیژن خون و همچنین مقاومت در برابر درمان فعال سرطان (شیمی درمانی) خواهد شد.
کد خبر: ۱۳۰۹۲۶۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، هلاله خوشبخت گفت: با شیوع ویروس کرونا در کشور این تصور اشتباه که "مصرف مواد مخدر احتمال ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد" رایج و سبب افزایش مصرف این مواد حتی در برخی از بیماران زمینه‌ای همچون بیماران سرطانی شد. 
 
وی تصریح کرد: این در حالی است که بیماران اعتیاد بیش از دیگران مستعد دریافت عفونت‌های ویروسی هستند؛ در واقع عفونت ویروسی (همچون کووید-۱۹) می‌تواند هر قسم و سیستمی از بدن را درگیر کند، اما سیستم تنفسی به عنوان مهمترین قسم آسیب‌پذیر بدن بدون شک با مصرف موادمخدر بیش از پیش تخریب می‌شود.
 
به گفته خوشبخت، اختلال کارکرد قلبی و ریوی، اختلال عملکرد مژک‌های سیستم تنفسی، کاهش قدرت سیستم ایمنی، دور بودن از امکانات بهداشتی و بی‌خانمانی از جمله علل افزایش احتمال این بیماری در بیماران اعتیاد است.
 
وی همچنین با اشاره به تاثیرات درمانی برخی از بیماری‌ها یادآور شد: بیماران زمینه‌ای همچون بیماران سرطانی هم به دلیل انجام رادیوتراپی و شیمی درمانی با ضعف سیستم ایمنی روبه‌رو می‌شوند و مصرف موادمخدر (در کنار این ضعف بدنی) زمینه ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را افزایش می‌دهد. 
 
این درمانگر سرطان خاطرنشان کرد: به عنوان مثال، مصرف سیگار علاوه بر اختلال کارکرد قلبی و ریوی، موجب تولید گیرنده‌های فعال جهت جذب ویروس کرونا شده و از این طریق احتمال ابتلا به بیماری را تشدید می‌کند.
خوشبخت با بیان این که اعتیاد به مصرف الکل نیز اثراتی مشابه با سیگار خواهد داشت، افزود: اختلال سیستم ایمنی، کاهش ویتامین‌های بدن و اختلال در کارکرد کبدی نیز که عمدتا ناشی از مصرف الکل است، زمینه ابتلا به عفونت‌های ویروسی را تقویت می‌کند.
 
متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی ادامه داد: در واقع هر یک از این مواد اعتیادآور با کاهش کارکرد تنفسی بدن و
اکسیژن خون، سبب شدت بیماری در مبتلایان و همچنین افزایش دریافت ویروس خواهد شد.
 
وی افزود: بیماران مبتلا به سرطان هم به دلیل رادیوتراپی و شیمی درمانی با برخی از فاکتورهای خطر نظیر کاهش سیستم ایمنی، کمبود ویتامین‌های بدن و کاهش اکسیژن خون روبه‌رو و بی‌شک با مصرف مواد مخدر بیش از دیگران در معرض خطر عفونت‌های ویروسی قرار می‌گیرند. 
 
خوشبخت تاکید کرد: مصرف مواد مخدر گاه توسط برخی از پزشکان به ویژه درمانگران سرطان (با هدف کاهش درد) تجویز می‌شود، اما مقدار (دوز) این مصرف به شدت پایین و قابل کنترل است. بنابراین مصرف این میزان (با تجویز پزشک معالج) در دوران پاندمی کرونا هم می‌تواند تداوم یابد.
 
قطع ناگهانی مصرف موادمخدر و بروز علائم شدید ناشی از قطع مصرف
 
خوشبخت در ادامه یادآور شد: اما مصرف این مواد در معتادان به صورت ناگهانی هم نباید قطع شود، این اقدام می‌تواند با بروز علائم شدید ناشی از قطع مصرف همراه شود. بنابراین بیماران اعتیاد نیز باید تحت نظر پزشک مصرف را قطع و داروهای مناسب را جایگزین کنند.
 
این متخصص اظهار داشت: بر این اساس مصرف موادمخدر ضمن افزایش زمینه ابتلا به عفونت‌های ویروسی، تشدید علائم این بیماری‌ها نظیر کووید-۱۹ در بدن، بر نتایج درمان سرطان هم تاثیراتی منفی خواهد گذاشت.
به گفته خوشبخت، مقاومت در برابر درمان سرطان به عنوان یکی از مهمترین نتایج مصرف این مواد به همراه کاهش سطح اکسیژن خون، می‌تواند زمینه عود بیماری را فراهم کند.
 
بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون بیش از ۱۲۰ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 
 
ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.
 
جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها