نامه رهبر انقلاب به ولادیمیر پوتین و پاسخ رئیس‌جمهوری روسیه، حاوی چه پیام‌های راهبردی در ریل‌گذاری سیاست خارجی دوکشور است؟

رمزگشایی از رفت‌و‌آمدهای اخیر تهران-مسکو

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بخشی از مشکلات کشور ناشی از چالش‌های جدی حکمرانی است به این معنا که گاهی تصمیمات ما با مصلحت‌اندیشی‌های غلط همراه می‌شود که باید جلوی آن گرفته شود.
کد خبر: ۱۳۰۸۸۲۱
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدباقر قالیباف در دیدار با آیت الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان  و امام جمعه گرگان اظهارداشت: حوزه اقتصادی کشور طی 5 سال آتی به سرعت ساماندهی خواهد شد.
وی تأکید کرد: واقعیت این است که باور دولتمردان و مسئولان امروز به سنت های الهی که قابل تبدیل و تحلیل نیستند، کم شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه کنترل نقدینگی به لحاظ تکنیکی را بسیار مهم دانست و افزود:  تبدیل ارز به ریال از مسیر فعالیت و کار انجام نمی شود، وقتی ارز در ازای تجارت و فعالیت کسب می‌شود برای جامعه خیر دارد اما جایی که ارز بدون تلاش کسب می شود، مثل صادرات نفت، و به ریال تبدیل می شود نفعی برای اقتصاد ندارد.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور در ادامه ریشه مشکلات کشور را در دو بخش توصیف کرد و افزود: یک بخش مشکلات فرهنگی است که در این حوزه، جناح بندی های سیاسی حد یقف ندارد و حتی تا حذف مطلق پیش می رود؛ یک اردوگاه می گوید من هرچه می گویم حق است و اردودگاه دیگر خود را حق می داند.
وی در همین زمینه تصریح کرد: به عنوان نمونه با اینکه ممکن است فردی برای یک کار بسیار مناسب باشد اما از وی استفاده نمی شود چون از اردوگاه سیاسی جناح دیگراست و لذا محکوم به حذف می شود.
قالیباف بخش دیگر مشکلات کشور را ناشی از چالش های جدی حکمرانی دانست و ادامه داد: گاهی تصمیمات ما با مصلحت اندیشی های غلط همراه می شود که باید جلوی آن گرفته شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه مجلس نمادی از همه کشور و عصاره ملت است، خاطرنشان کرد: با یک برنامه ریزی مدون و دقیق و تلاش همه قوا، طی 5 سال آتی، کشور به سرعت ساماندهی شده و حوزه اقتصادی به ثبات می رسد لذا اگر فهم با هم زندگی کردن و با هم اداره کردن کشور و نگاه منصفانه ایجاد شود، باعث خواهد شد تا فشار به مردم کاهش یابد.
آیت الله نورمفیدی هم در این دیدار با تأکید بر اینکه مجلس باید راهگشای مشکلات اساسی کشور باشد، گفت: مبارزه با فساد بسیار مهم است اما تا منفذهای فساد بسته نشود و صرفا با معلول مبارزه کنیم، به نتیجه نمی‌رسیم.
وی در ادامه با بیان اینکه باید مشخص کنیم که دولت باید در اقتصاد دخالت کند یا آن را رها کند، عنوان کرد: باید مبنایی در مسائل اقتصادی وجود داشته باشد و ریشه اساسی مشکلات کشف شود.
نماینده ولی فقیه در استان گلستان در ادامه با تأکید بر اینکه باید اجماعی برای حل مشکلات اقتصادی و تصمیم گیری ها در این حوزه شکل گیرد که مد نظر رهبر معظم انقلاب نیز باشد تا نتوان به آن ایراد گرفت، خاطرنشان کرد: اقتصاد کشور باید جهت داشته باشد؛ همچنین بروز بسیاری از فسادها ناشی از مشکلات اقتصادی است که اگر حل شود جامعه نیز امیدوار می‌شود.
آیت الله نورمفیدی همچنین تأکید کرد: ممکن است اختلاف سلیقه در همه حوزه ها میان مسئولان وجود داشته باشد اما اگر افراد یکدیگر را باور داشته، احترام متقابل را رعایت و صادقانه عمل کنند مسائل حل می شود.
امام جمعه گرگان در پایان با بیان اینکه رضایتمندی عمومی می‌تواند مشکلات فرهنگی را نیز حل کند، گفت: این در حالی است که با وجود سازمان های فرهنگی بزرگ نتوانسته ایم آنگونه که باید مشکلات فرهنگی را حل کنیم و اگر رضایتمندی عمومی ایجاد شود مردم با جان و دل به میدان می‌آیند.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها