نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد؛

ارتباط کمبود خواب و ابتلا به زوال عقل

با افزایش سن جمعیت جهانی، میزان ابتلا به زوال عقل در سراسر جهان در حال افزایش است. با توجه به اینکه تشخیص به موقع این بیماری و شروع هر چه زودتر درمان امری مهم است، توسعه روش‌های موثر برای غربالگری زوال عقل از اولویت‌های محققان است.
کد خبر: ۱۳۰۷۱۳۶

به گزارش جام جم آنلاین از ایسنا، در مطالعه‌ای که اخیرا در مجله «PLOS ONE« منتشر شده است، محققان دانشگاه کانازاوا آزمایش شناختی رایانه‌ای جدیدی به نام «سی- ای بی سی» (C-ABC) که مخفف عبارت «باتری ارزیابی رایانه‌ای برای شناخت» است را ایجاد کرده‌اند.

به گفته محققان این ابزار در غربالگری زوال عقل و اختلالات شناختی خفیف (MCI) موثر است و فقط در عرض ۵ دقیقه می‌توان این کار را انجام داد.

به طور کلی انجام آزمایش‌های رایانه‌ای شناختی برای زوال عقل و اختلالات شناختی خفیف ۱۰تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

بعلاوه از انجا که طیف گسترده‌ای از این آزمایشات موجود هستند انتخاب یک گزینه مناسب برای تشخیص زوال عقل یا اختلالات شناختی خفیف برای پزشکان دشوار است بنابراین محققان این مطالعه به توسعه آزمایشی که بتواند برای غربالگری دقیق و موثر باشد و برای هر دو شرایط (زوال عقل و اختلالات شناختی خفیف) مورد استفاده قرار گیرد، پرداختند.

«موکو نوگوچی شینوهارا» یکی از نویسندگان این تحقیق گفت: گرچه بیماران مبتلا به زوال عقل معمولاً دارای حس سردرگمی و اختلال شدید حافظه هستند، اما باید گفت مبتلایان به اختلالات شناختی خفیف و کسانی که دارای شناخت طبیعی هستند به ندرت این دو علائم را دارند. ما می‌خواستیم آزمایشی ایجاد کنیم که بتواند این حالات شناختی را به روشی کارآمد از هم متمایز کند.

برای انجام این کار، محققان نمرات آزمون «سی- ای بی سی» را که از شرکت کنندگان در گروه‌های سنی مختلف (۵۰ ، ۶۰ و افراد ۷۰-۸۵ ساله) مبتلا به زوال عقل ، اختلالات شناختی خفیف و شناخت طبیعی جمع آوری کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها سپس طیف وسیعی از آزمایشات آماری را انجام دادند تا تعیین کنند که آیا این تست می‌تواند شناخت طبیعی، زوال عقل و اختلالات شناختی خفیف را تشخیص دهد یا خیر.

«ماساهیتو یامادا» نویسنده ارشد این مطالعه گفت: نتایج شگفت آور بود.ما دریافتیم که آزمایش مذکور می‌تواند افراد دارای اختلال شناختی ضعیف را از افراد دارای شناخت طبیعی تشخیص دهد.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها