jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۰۵۷۵۹   ۱۱ اسفند ۱۳۹۹  |  ۱۱:۴۵

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید به تعهدات خود در قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده و تحریم‌ها را به طور موثر بردارد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات خبرنگاران شد.
 

 اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید تحریم‌ها را به طور موثر بردارد

خطیب زاده در ابتدا درباره مواضع اخیر مقامات غربی درباره برجام گفت: ما مواضع ایران را صریح اعلام کردیم و هیچ تغییری در آن صورت نگرفته است. متاسفانه هیچ تغییری در سیاست آمریکا اتفاق نیفتاده، سیاست فشار حداکثری که با شکست حداکثری مواجه شده است. کشورهای اروپایی نیز به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. ما قبلا هم گفته بودیم که اگر آمریکا می‌خواهد در برجام جایی داشته باشد باید به تعهدات خود در قطعنامه 2231 عمل کرده و تحریم‌ها را به طور موثر بردارد. ما عمل را با عمل و اقدام مثبت را با اقدام مثبت جواب می‌دهیم. اگر اقدام و رفتار متفاوتی را از اروپا و آمریکا ببینیم به آن پاسخ متناسب می‌دهیم. با بازگشت آنها به تعهدات، ایران فورا به تعهداتش بازخواهد گشت.اینکه آمریکا در مسیر غلطی آغاز به برداشتن گام‌ها کرده روشن است.
 

هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم

دیپلماسی یک واژه نیست، دیپلماسی یک مفهوم است. شما با اسم دیپلماسی نمی‌توانید جنگ کنید. شما با اسم دیپلماسی نمی‌توانید دو ماه مسیر دارو را در زمان شیوع کرونا مسدود کنید و سیاست شکست خورده دولت قبلی را لای زرورق گذاشته و آن را دنبال کنید. ایران نه تنها مسیر دیپلماسی را نبسته بلکه مسیر آن را روشن کرده است.
 
برای اینکه این مسیر، مسیر دیپلماسی باشد و نه خدعه و نیرنگ، باید مسیر تغییر رفتار آمریکا باشد. پاسخ ما اقدام در برابر اقدام است.
 
ما هیچ گفتگوی دوجانبه‌ای با آمریکا نداریم و تا موقعی که آمریکا مسیر اشتباه خود را اصلاح نکند، تغییری در سیاست ما نخواهد بود. ما تا موقعی که عمل نبینیم، سیاست خود را بر اساس حرف‌ها تنظیم نخواهیم کرد.
قدم اول رسما اعلام تعهد توسط آمریکا است، همانطور که دولت قبل در ملا عام نمایشی را اجرا کرد تا بگوید عضو برجام نیست. حداقل قدم اول اعلام است.
قدم بعدی رفع موثر تحریم‌ها است. اگر برخی اقدامات (در رفع تحریم‌ها) زمانبر باشد، ما هم اعلام کردیم که برخی اقدامات ما می‌تواند زمانبر باشد.
ترامپ همین مسیر را می‌خواست. او می‌خواست ملاقاتی انجام شود و بعد از آن اقداماتی  را انجام دهند. سیاست ایران در این زمینه تغییر نکرده است. تا مادامی که طرف مقابل به تعهداتش برنگردد، ایران اقدامی را انجام نخواهد داد.
 

رژیم اشغالگر ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه است

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه با اشاره به اتهام‌زنی‌های مقامات صهیونیست علیه ایران گفت: آشفتگی بسیار عجیبی در سرزمین‌های اشغالی وجود دارد. رژیم اشغالگر ریشه بسیاری از مشکلات و ناامنی‌ها در منطقه است. ایران سیاست‌های خود را براساس منافع خود پیگیری کرده است. سلاح هسته‌ای هیچ جایگاهی در دکترین امنیتی ایران نداشته است. بالعکس رژیم صهیونیستی تعداد زیادی از آنها را انبار کرده است و دست این رژیم به خون‌های بسیاری آغشته است.
 
رژیم اشغالگر قدس مبنای تمام ناامنی‌ها و بی ثباتی است. خلیج فارس و دریای عمان حوزه بلافصل امنیتی ایران است. ما با دقت اقدامات رژیم اشغالگر قدس را رصد می‌کنیم. و این رژیم به خوبی می‌داند که پاسخ ایران در حوزه مربوط به امنیت خود محکم است.
 
خطیب زاده در واکنش به اتهام‌زنی مقامات صهیونیستی درباره اینکه ایران پشت ماجرای حمله به کشتی اسرائیلی است گفت: این اتهام زنی توسط رژیم اشغالگر قدس انجام می‌‌شود و منشا این اتهام‌زنی نشان می‌دهد که چقدر بی اساس است.
 

روابط ایران و چین رقبا و بدخواهانی دارد

بدترین رویکرد به این موضوعات سیاسی کردن آنهاست که توسط آمریکا و برخی کشورهای اروپایی با اهداف سیاسی دنبال می‌شود. اینکه برخی کشورها برای اهداف سیاسی‌ چنین موضوعاتی را پیگیری کنند از نظر ایران مردود است. ما با کشور چین که روابط دوستانه داریم، مسیر گفتگو درباره حوزه‌های مختلف را داشته‌ایم. روابط ایران و چین، رقبا و بدخواهانی دارد.
 

آزادسازی منابع ایران در عراق

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت: در خصوص آزادسازی منابع ما در عراق، بسیاری از گفتگوها انجام شده و در مسیر نهایی سازی است. دولت عراق در این زمینه هیچ وقت، استنکاف نکرده است.
وی همچنین گفت که نفتکش کره‌ای مسیر حقوقی خود را طی می‌کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

ارتش انقلابی، برگ برنده ایران در روزگار پرالتهاب

إِنَّ اللَّهَ یحِبُّ الَّذِینَ یقَاتِلُونَ فِی سَبِیلِهِ صَفًّا کأَنَّهُمْ بُنْیانٌ مَرْصُوصٌ. بیست و نهم فروردین، روز حیات دوباره ارتش و سالروز اعتماد تاریخ‌ساز امام(ره) به این بازوی عظیم انقلابی، یادآور تجدید میثاق غیورمردانی است که جانانه و عاشقانه در راه تحقق آرمان‌های والا و انقلابی امام خود گام برداشتند.

دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر