معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حوزه داروهای مورد نیاز بیماری کووید ۱۹، در کوتاه‌ترین زمان خودکفا شدیم.
کد خبر: ۱۳۰۵۳۷۸

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، محمدرضا شانه‌ساز در جلسه استانی ستاد مدیریت بیماری کرونا اصفهان افزود: سال گذشته در چنین روزهایی مشکلاتی در تهیه مواد بهداشتی و ضدعفونی مورد نیاز برای مدیریت این بیماری داشتیم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: با این وجود، هر دارویی که برای درمان کووید ۱۹ در سطح جهان مطرح شد، ظرف ۳ ماه در داخل بومی‌سازی و نیازمندی کشور در این زمینه برطرف شد به‌گونه‌ای که تلاش پژوهشگران ما نشان داد که به هرچه نیاز داشته باشیم، بطور قطع دست پیدا می‌کنیم.

وی با اشاره به آغاز واکسیناسیون در کشور اظهار داشت: مصرف اورژانسی واکسن کرونا در سازمان غذا و دارو ثبت شد و خرید واکسن‌های مُتعدد هندی، چینی، روسی و کره‌ای در دستور کار قرار گرفت.

شانه‌ساز اضافه کرد: پیش‌بینی می‌کنیم ۳ تا ۴ میلیون دُز واکسن تا پایان سال وارد کشور شود با این همه، امید ما به واکسن تولید داخل است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: نیاز جهانی ۱۶ میلیارد دُز واکسن است که ظرفیت و توان تولید آن در هیچ‌ کجای جهان وجود ندارد.

وی با بیان‌اینکه میزان نیاز به واکسن کرونا در داخل کشور سالانه ۱۲۰ تا ۱۶۰ میلیون دُز پیش بینی می‌شود، افزود: در حال حاضر ۱۵ پلات فرم تولید واکسن در کشور توسط ۱۰ شرکت دنبال می‌شود که سه واکسن به مرحله (فاز) مطالعات بالینی رسیده است.

شانه‌ساز اظهار داشت: ۲ مرحله از مطالعات بالینی واکسن کوبایی در آن کشور طی شده و مرحله سومش با همکاری انستیتو پاستور در کشورمان در حال پیگیریست که درواقع راه میانبُری برای کوتاه شدن مسیر رسیدن به واکسن کرونا محسوب می‌شود.

معاون وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: همچنین شرکت روسی تولیدکننده واکسن کرونا با یک شرکت ایرانی به توافق خوبی برای تولید ۲۰ میلیون دُز واکسن در سال در ایران رسیده است.

وی تاکید کرد: برآورد ما این است که تا قبل از زمستان سال آینده، همه جمعیت اصلی کشور واکسینه شوند که این مساله برای کشوری که تحت فشار ظالمانه است یک رُخداد بسیار بزرگ محسوب می‌شود.

شانه‌ساز خاطرنشان کرد: اگرچه تولید واکسن در جهان سرو صدا کرده است ولی باید منتظر انواع و اقسام ویروس‌های جهش یافته کشورهای مختلف جهان مثل ویروس انگلیسی باشیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: باید توجه داشت که کماکان زدن ماسک باکیفیت، ضدعفونی کردن و فاصله گذاری اجتماعی از ابتلای به این بیماری پیشگیری می‌کند.

وی با بیان‌اینکه پیش از شیوع کرونا توان تولید ماسک در کشور ۱۵۰ هزار عدد بود، گفت: در زمان حاضر این میزان به ۴۵ میلیون ماسک رسیده است که اگر صحیح از آن استفاده شود، این تعداد ماسک نیز عدد زیادی نیست.

شانه‌ساز تصریح کرد: در سازمان غذا و دارو با همکاری وزارت کشور و بسیج ساماندهی، کیفی‌سازی ماسک‌های تولید داخل در دستور کار قرار گرفته چرا که حجم زیادی از ماسک‌های موجود در بازار بی‌کیفیت است که اطمینان بخشی لازم را ندارد و چه بسا افراد با اطمینان به اینگونه ماسک‌ها، فاصله مطمئنه را رعایت نمی‌کنند و در معرض خطر قرار می‌گیرند.

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین با اشاره به نقش اصفهان در تولید ملزومات بهداشتی موردنیاز شرایط کرونایی اظهار داشت: امروز ۲۵ تا ۳۰ درصد از تولید ماسک کل کشور در اصفهان تولید می‌شود و این استان در تولید ماسک‌های باکیفیت هم پیشتاز است.

معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو گفت: اصفهان، بخش عمده‌ای از نیازهای سایر استان‌های دیگر را از جمله در زمینه راه‌اندازی کارخانجات تولید الکل و ماسک برطرف کرده است.

وی ادامه داد: امروز کشور ما توانمندی‌های متعددی دارد که یکی پس از دیگری، تهدیدها را به فرصت تبدیل می‌کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها