jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۴۶۶۸   ۳۰ بهمن ۱۳۹۹  |  ۲۳:۳۴

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که گونه جهش یافته آفریقایی ویروس کرونا ضریب ایمنی واکسن فایزر را تا دو سوم کاهش می دهد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیلی میل، فایزر در برابر ویروس کرونای جهش یافته آفریقایی تاثیر چندانی ندارد. این موضوع روز گذشته به صورت رسمی نیز اعلام شد.

با این حال مسئولان فایزر این خبر را نقض می کنند و می گویند هیچ شواهد کافی وجود ندارد که نشان بدهد ویروس کرونای آفریقایی اثر واکسن کرونای فایزر را خنثی می کند.

برای این مطالعه  دانشمندان واحد پزشکی دانشگاه تگزاس (UTMB) ویروسی مهندسی را تولید کردند که حاوی همان جهش های منتقل شده در قسمت سنبله نوع ویروس کرونا ویروس بسیار مسری بود که برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد. این ویروس معروف به B.1.351  است.

سنبله که توسط ویروس برای ورود به سلول های انسانی استفاده می شود  هدف اصلی بسیاری از واکسن های کووید19 است.

محققان ویروس مهندسی شده را در برابر خون گرفته شده از افرادی که به آنها واکسن تزریق شده است آزمایش کردند و در مقایسه با تأثیر آن بر رایج ترین نسخه ویروس شایع در آزمایشات ایالات متحده  متوجه شدند دو سوم میزان آنتی بادی های خنثی کننده کاهش یافته است.

این یافته ها درباره واکسن کرونا در ژورنال پزشکی انگلیسی منتشر شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها