jamejamonline
سیاسی دولت کد خبر: ۱۳۰۳۸۴۲   ۲۱ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۵

رئیس جمهور، خروج آمریکا و عمل نکردن کشورهای اروپایی به تعهدات برجامی را عامل کاهش مرحله ای تعهدات برجامی از سوی ایران دانست و تاکید کرد که ایران آماده است هر روزی که آمریکا به تعهدات کامل خود در برجام برگردد، به همه تعهدات برجامی خود عمل کند.

به گزارش جام جم آنلاین از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در آستانه 22 بهمن و جشن چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، در دیدار سفرای خارجی مقیم تهران گفت: امروز هیچکس نمی‌تواند توقعی نسبت به ایران داشته باشد که چرا قدم اول را برنمی‌دارد.

وی تصریح کرد: فکر می کنم در این که چه کسی باید آغازگر باشد، جای تردیدی وجود ندارد. ما از تعهد خارج نشده ایم که گام اول را برداریم کشوری که سه سال از تعهد خارج شده و بر ملت ما بر خلاف مقررات بین المللی و تعهداتش در 2231 ظلم روا داشته، موظف است گام اول را بردارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه هر ساعتی که اعضای 1+5 به کلیه تعهدات برجامی خود پایبند شوند و عمل کنند، بدانند در ساعت بعد ما به همه تعهدات عمل می کنیم، اظهارداشت: ایران ثابت کرده اگر چیزی را امضا و تعهدی را پذیرفت، با تمام وجود پای امضا، تعهد و پیمان خود می ماند و این از افتخار ملت ایران در تاریخ و بویژه طی 42 سال گذشته است.

رئیس جمهور گفت: 22 بهمن یک روز بسیار مهم و تاریخ‌ساز برای ماست و روزی است که ملت ایران توانست با اتحاد، یکپارچگی و فداکاری در برابر یک رژیم تا دندان مسلح و مورد حمایت صددرصدی آمریکا و برخی از دیگر کشورهای بزرگ جهان به پیروزی دست پیدا کند.

روحانی تاکید کرد: این روز برای ما به خاطر استقلال مبارک است و برای جهان مبارک است به دلیل اینکه ایران صاحب دموکراسی، جمهوریت و در چارچوب فرهنگ خود اسلامیت شد.

رئیس جمهور افزود: ندای این نظام از 42 سال قبل تا امروز صلح، ثبات، مذاکره و دستیابی به دوستی با کشورهای مختلف بوده است گرچه در این 42 سال دو جنگ به ما تحمیل شد.

وی ادامه داد: یک جنگ توسط صدام و یک جنگ توسط ترامپ اما ما در برابر هر دو تجاوز با مقاومت و صبر ایستادگی کردیم و در هر دو جنگ پیروز شدیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: آن کس که جنگ اول را بر ملت ما تحمیل کرد امروز نام و نشانی و چیزی جز ننگ و عار برایش نماند و ترامپ که جنگ اقتصادی را بر ملت ما تحمیل کرد از او هم امروز جز ننگ و عار چیزی نمانده است.

روحانی تصریح کرد: یک سال اخیر به خاطر شیوع کرونا و بیماری کووید 19 بر همه ملت‌های جهان با رنج و سختی گذشت اما بر ملت ما سخت‌تر گذشت چون همه ملتها برای تهیه تجهیزات مورد نیاز پزشکی، مواد غذایی، دارو و واکسن برای استفاده پول خود آزاد بودند به جز ایران که منابع مالی‌اش با تحریم ظالمانه غیرقانونی آمریکا در اختیارش قرار نمی‌گرفت.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: کووید 19 یک آزمایش بزرگ در سطح جهان برای انسانیت، همکاری و کمک به یکدیگر بود اما در این آزمایش بزرگ نیز دولت ترامپ رفوزه شد و در طول این مدت برای اینکه مردم ایران از منابع مالی خود برای مقابله با کرونا بتوانند استفاده کنند یک بار هم کمکی نکرد.

وی با بیان اینکه در دولت جدید آمریکا هم تا امروز اقدام درستی را در این زمینه مشاهده نکرده‌ایم، گفت: دولت جدید آمریکا که مدعی است می‌خواهد با کووید 19 مقابله کند و به ملت‌ها در این زمینه کمک کرده و دست آنها را باز بگذارد، لااقل تا امروز نسبت به ملت ایران اقدامی انجام نداده است.

رئیس جمهور تاکید کرد: اما ملت ما در این آزمایش هم توانست با موفقیت راه خود را طی کند. ما امروز تمام تجهیزات مورد نیاز و داروهای موثر برای این بیماری را در داخل تولید می‌کنیم وحتی برخی از تولیدات خود را صادر می‌کنیم. در زمینه واکسن کرونا نیز سه موسسه بزرگ برکت، رازی و پاستور جواز تست بالینی واکسن تولیدی خود را دریافت کردند و در ماههای آینده شاهد آن خواهیم بود که مردم ما از واکسن تولید داخل استفاده خواهند کرد.

روحانی با اشاره به آغاز طرح واکسیناسیون کرونا از صبح امروز در ایران با بیان اینکه در مقابله با این بیماری از هیچ تلاشی فروگذار نکرده‌ایم، گفت: اعتقاد ما این است که در مسائل انسانی و جهانی باید کنار هم باشیم.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در طول زمان از سال 2015 تاکنون به همه تعهدات خود در زمینه توافق هسته‌ای برجام پابرجا بوده‌ایم، گفت: در تمام این مراحل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود عمل به تعهدات از سوی ایران را تایید کرده است و در 15 نوبت گزارش آژانس این موضوع تایید شده است.

وی افزود: حتی در سال 2017 که دولت وقت آمریکا نغمه‌هایی را برای خروج از توافق سر داد و سرانجام در سال 2018 از برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه ایران را اعمال کرد ما یک سال صبر کردیم و به همه تعهدات خود عمل نمودیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه گزارش اژانس در سالهای 2018 و اوایل 2019 نیز بر این تاکید داشت که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرده است، گفت: کشورهای 1+4 قول داده‌ بودند به رغم خروج آمریکا از برجام به تعهدات خود عمل کنند اما این کار را نکردند و ما بعد از یک سال عمل به تعهدات به صورت یکجانبه، کاهش تعهدات به صورت مرحله به مرحله را آغاز کردیم و برای هر مرحله نیز دو ماه به کشورهای 1+4 فرصت دادیم که به تعهدات خود عمل کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز هیچ کس نمی‌تواند توقعی داشته باشد که چرا ایران قدم اول را برنمی‌دارد، گفت: ایران یک سال تمام به صورت یکجانبه به همه تعهدات خود پایبند بوده امروز هم اعلام می‌کنیم هر ساعتی که 1+5 به کلیه تعهدات برجام پایبند شوند و عمل کنند بدانند که ما یک ساعت بعد به تمام تعهدات خود عمل خواهیم کرد و اجرای تعهدات ما در صورتی است که کاملا روشن و واضح باشد که 6 کشور روبروی ما هم به همه تعهدات خود عمل می‌کنند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه چه کشوری باید آغازگر باشد و قدم پیش بگذارد جای تردیدی وجود ندارد، گفت: ما از توافق و تعهد خارج نشده‌ایم که بخواهیم گام اول را برداریم.

وی خاطرنشان کرد: کشوری که از تعهد خارج شده و برخلاف مقررات بین‌المللی و تعهد قطعنامه 2231 سازمان ملل سه سال ظلم را بر مردم ما رواداشته هر ساعتی که برای عمل به تعهد خود تاخیر کند پا روی قانون گذاشته است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آماده‌ایم هر روز که آمریکا به تعهدات کامل خود به برجام برگردد ما هم به همه تعهدات خود عمل کنیم، گفت: ایران ثابت کرده که اگر چیزی امضا کرد و تعهدی را پذیرفت با تمام وجود بر پیمان و تعهد خود می‌ماند و این از افتخارات ملت ما در طول تاریخ به ویژه در این 42 سال گذشته است ما هر جا تعهدی دادیم و متن و سندی را امضا کردیم پای آن باقی ماندیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به شرایط منطقه گفت: منطقه ما بسیار حساس و در سرنوشت جهان تاثیرگذار است. ما معتقدیم منطقه حساس خاورمیانه باید از امنیت و صلح و ثبات برخوردار باشد در طول این 42 سال هر جا در منطقه از ما کمک و یاری خواسته شده به ویژه از سوی همسایگان ما به او کمک کردیم.

رئیس جمهور اظهار داشت: هر جا تروریسم در منطقه ما مشاهده شد به یاری ملتی به پا خاستیم که مورد تعرض تروریست‌ها قرار گرفته، عراق، سوریه، لبنان و افغانستان شاهدی بر این موضوع است.

وی با بیان اینکه هر کجا تروریسم فعال شده و دولت کشوری برای مقابله تروریسم از ما کمک خواسته دریغ نکرده‌ایم، گفت: چه کسانی به تروریسم‌ها در این منطقه کمک کردند و میلیاردها دلار پول مردم خود را برای مداخله در منطقه مصرف کردند آنها باید در برابر ما، منطقه و همه ملت‌ها پاسخگو باشند که چرا به تروریست‌ها کمک کردند و امکانات نظامی و مالی در اختیارشان گذاشتند؟ چرا اجازه دادند تروریست‌ها نفت منطقه ما در بازار آنها بفروشند و با پول آنها سلاح تهیه کنند و دست به جنایت در منطقه ما بزنند؟

رئیس جمهور افزود: چرا آمریکا و اروپا باید به یک کشور متجاوز به یمن کمک تسلیحاتی کنند؟ پاسخگوی این همه کشتار، قحطی و جنایت در یمن چه کسی است؟

روحانی با تاکید بر اینکه ملت ما نباید در برابر این حوادثی که در منطقه شاهد بودیم به کسی پاسخ دهد، گفت: ما همیشه مدافع و کمک ملت‌ها و دولت‌هایی بودیم که از ما درخواست کمک کردند، ما خود قربانی تروریزم، سلاح کشتار جمعی و سلاح شیمیایی هستیم و جایگاه و سابقه ملت ما برای همه جهانیان روشن است.

رئیس جمهور افزود: آن کسی که از روز اول در کنار ملت و ارتش عراق با تروریست‌ها و داعش در این کشور مبارزه کرد شهید سردار سلیمانی بود که با یار دوست خود ابومهدی المهندس با تروریستهای داعش مبارزه کرده و داعش را در عراق سرنگون کردند اما این عزیزان با دستور صریح ترامپ به دست آمریکا کشته شدند. پاسخ این ترور را چه کسی باید بدهد؟ دادگاه‌های منطقه و عراق و دادگاه های بین المللی نباید در برابر این جنایت سکوت کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما باز هم در منطقه با تروریسم می‌جنگیم و باز هم معتقدیم که با دخالت و حضور بیگانگان در منطقه مخالفیم. باز هم می‌گوییم جهان باید عاری از خشونت و افراطی‌گری باشد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما معتقدیم راه حل مشکلات منطقه به دست مردم خودِ منطقه است و در این رابطه طرح امید و طرح صلح هرمز را مطرح کردیم. ایران آماده است با تمام کشورهای منطقه و همسایگانش به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس کنار هم بنشینند و مسائل و مشکلات منطقه را خودشان حل و فصل کنند.

روحانی در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی با صدای رسا اعلام می‌کند خواهان دوستی با همه کشورهایی است که خواهان دوستی هستند و با صدای رسا اعلام می‌کند که اگر 1+5 به تعهدات خود عمل کند ما هم عمل می‌کنیم و با صدای رسا اعلام می‌کنیم مشکلات منطقه باید به دست کشورهای منطقه حل و فصل شود.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

خدمت همه سفرا و مسوولین نمایندگی‌های کشورهای مختلف در جمهوری اسلامی ایران خیر مقدم و خوش‌آمد می‌گویم و خوشحالم که در فرصت سالگرد انقلاب اسلامی باز هم برای من فرصتی است تا با سفرای محترم کشورهای دوست در جمهوری اسلامی ایران سخن بگویم.

برای ما فردا 22 بهمن روز بسیار مهم و تاریخ‌ساز است، روزی که ملت ما توانست با اتحاد و یکپارچگی و فداکاری در برابر یک رژیم تا دندان مسلح و مورد حمایت صد درصد آمریکا و برخی دیگر از کشورهای بزرگ جهان به پیروزی دست پیدا کند.

این روز برای ما به خاطر استقلال مبارک است و این روز برای جهان مبارک است به دلیل اینکه ایران صاحب دموکراسی و جمهوریت در چارچوب فرهنگ اسلامیت خود شد و ندای این نظام از 42 سال پیش تا امروز صلح، ثبات، مذاکره و دستیابی به دوستی با کشورهای مختلف بوده است گرچه در این 42 سال دو جنگ بر ما تحمیل شد که یک جنگ توسط صدام و یک جنگ توسط ترامپ اما ما در برابر هر دو تجاوز با مقاومت و صبر ایستادگی کردیم و در هر دو جنگ به پیروزی رسیدیم.

آن کس که جنگ اول را بر ملت ما تحمیل کرد نه نامی از او هست و نه نشانی و چیزی برای او جز ننگ و عار نماند و این یکی دیگر یعنی ترامپ که جنگ اقتصادی را بر ما تحمیل کرد امروز از او هم جز ننگ و عار چیزی باقی نمانده است.

یک سال بر همه ملت‌ها با رنج و سختی به خاطر کووید-19 گذشت و بر ملت ما سخت‌تر، چون همه ملت‌های دنیا اگر می‌خواستند برای تجهیزات پزشکی، برای مواد غذایی، برای دارو و برای واکسن از پول خودشان استفاده کنند، آزاد بودند به جز جمهوری اسلامی ایران که منابع مالی او با تحریم ظالمانه غیرقانونی آمریکا در اختیارش قرار نمی‌گرفت مگر با سختی‌های زیاد و گذشت هفته‌ها و گاهی ماهها.

کووید 19 یک آزمایش بزرگ در سطح جهان برای انسانیت، برای همکاری و برای کمک به یکدیگر بود که در این آزمایش بزرگ هم دولت ترامپ رفوزه شد و در طول مدت برای اینکه مردم ایران از منابع مالی خودشان برای مقابله با کووید 19 استفاده کنند یک بار هم اقدام مساعد انجام نداد و در دولت جدید آمریکا هم تا امروز ما اقدام مناسب و درستی را مشاهده نکردیم.

دولت جدید آمریکا که مدعی است می‌خواهد با کووید 19 مقابله کند و دست ملت‌ها را در مقابله با این کووید باز بگذارد یا لااقل نسبت به ملت و دولت ایران کمک کند اما اقدامی تا امروز انجام نداده است و در عین حال ملت ما در این آزمایش هم توانست با موفقیت راه خود را طی کند و ما همه وسایل لازم بهداشتی را خودمان تولید کردیم، تمام داروهای مورد نیاز که می‌توانست برای کووید موثر باشد امروز در داخل کشور تولید می‌کنیم، تمام وسایل برای اتاق‌های ویژه توسط شرکت‌های دانش بنیان ما تولید می‌شود و حتی برخی از آنها را صادر می‌کنیم و در زمینه واکسن هم تا امروز سه موسسه بزرگ ما جواز تست بالینی دریافت کرده‌اند؛ برکت، رازی و پاستور و در ماههای آینده شاهد آن خواهیم بود که مردم ما از واکسن تولید داخلی استفاده خواهند کرد.

خوشحالم که امروز صبح واکسیناسیون در ایران شروع شد و در زمینه‌های مبارزه و مقابله با این ویروس از هیچ تلاش و اقدامی فروگذار نکردیم. اعتقاد ما بر این است که در مسائل مهم انسانی و جهانی همه باید در کنار هم باشیم.

ما در طول زمان از سال 2015 تا امروز به تعهدات خودمان در زمینه توافق هسته‌ای پابرجا بودیم، در تمام مراحل آژانس بین‌المللی گزارشی که از ایران داد این بود که ایران به تمامی تعهدات خود عمل کرد. آژانس 15 نوبت از آغاز این تعهد گزارش داد و در همه 15 نوبت اعلام کرد که ایران به تمام تعهدات خود عمل کرد حتی در سال 2017 که دولت جدید آمریکا نغمه‌هایی علیه این توافق شروع کرد و بالاخره در 2018 از این توافق خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ملت ما اعمال کرد تا یک سال صبر کردیم و به تمام تعهدات‌مان عمل کردیم و گزارش آژانس در تمام سال2018 و اوایل 2019 این بود که ایران به تمام تعهدات خود عمل می‌کند، بر مبنای اینکه کشورهای 1+4 به ما قول داده‌ بودند که در زمینه این توافق علیرغم اینکه آمریکا خارج شده به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

بعد از یک سال اجرای تعهدات یک جانبه و عمل نکردن کشورهای اروپایی به تعهدات خودشان، ما کاهش تعهدات را آغاز کردیم. اولین کاهش برای مدت دو ماه و گفتیم در این دو ماه اگر شما به تعهدات عمل کنید ما به نقطه اول برمی‌گردیم و باز برای دو ماه دوم، دو ماه سوم و تا دو ماه پنجم هم همه تعهدات برجامی را کاهش دادیم تا روزی که بقیه به برجام برگردند. امروز هیچ‌کس نمی‌تواند توقعی نسبت به ایران داشته باشد که ایران چرا قدم اول را برنمی‌دارد چراکه ایران به تعهدات خود پایبند بوده حتی آن زمانی که تقریبا همه تعهدات را کنار گذاشتند یک سالِ تمام به تمامی تعهدات خود عمل کرد و امروز هم اعلام می‌کنیم هر ساعتی که 1+5 به کلیه تعهدات این توافق یعنی برجام پایبند شوند و عمل کنند بدانند در ساعت بعد ما به تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد اما اجرای تعهدات ما در صورتی است که کاملا روشن و واضح باشد که 6 کشور روبروی ما هم به همه تعهدات خود عمل کردند.

فکر می‌کنم جای تردید وجود ندارد که چه کسی در این راه باید آغازگر باشد و قدم را پیش بگذارد. ما از تعهد خارج نشدیم تا گام اول را برداریم و آن کشوری که برخلاف مقررات بین‌المللی از تعهد خارج شده و برخلاف تعهدی که در قطعنامه 2231 داشته به مدت حدود 3 سال این همه ظلم بر ملت ما رواداشته است، امروز موظف است و البته نه امروز بلکه هر ساعتی که تاخیر کند، پا روی قانون و توافق و مقررات بین‌المللی گذاشته است. ما آماده‌ایم هر روزی که آمریکا به تعهدات کامل خود در برجام برگردد ما هم همه تعهدات برجامی خود را اجرا و عمل کنیم.

ایران ثابت کرده اگر چیزی را امضا کرد، اگر تعهدی را پذیرفت با تمام وجود پای امضا، تعهد و پیمان خود می‌ماند و این یکی از افتخارات بزرگ ملت ما در طول تاریخ و به ویژه در این 42 سال است. هر جا تعهدی دادیم و چیزی را اعلام کردیم و متن و سندی را امضا کردیم پای امضا و تعهد و پیمان‌مان باقی ماندیم.

منطقه ما بسیار حساس و تاثیرگذار در سرنوشت جهان است. معتقدیم منطقه حساس خاورمیانه باید در صلح و امنیت و ثبات باشد. در طول 42 سال هر جا کشوری از ما یاری و کمک خواسته به ویژه همسایگان به آنها کمک کردیم. هرکجا تروریزم و بی‌ثباتی توسط هر کشوری در منطقه ما آغاز شده به یاری ملتی به پا خواستیم که مورد تعرض تروریست‌ها قرار گرفت. عراق یک شاهد بزرگ است، سوریه یک شاهد دیگر است، لبنان شاهدی دیگر است و افغانستان شاهد دیگر هست و هر کجا تروریزم شروع به فعالیت کرده و دولت آن کشور از ما کمک خواسته، درنگ نکردیم.

چه کسانی این منطقه را سالها در اختیار تروریست‌ها گذاشتند؟ چه کسانی به تروریست‌ها کمک کردند، چه کسانی میلیاردها دلار پول مردم خودشان را برای مداخله در منطقه ما صرف کردند؟ آنها باید در برابر منطقه و از جمله در برابر ما و در برابر همه ملت‌ها پاسخگو باشند که چرا تروریست‌ها را کمک کردند، امکانات مالی در اختیار آنها گذاشتند؟ تا تروریست‌ها نفت دیگران را در بازاری که آنها تعیین کرده‌اند بفروشند و سلاح لازم را در اختیار تروریست‌ها بگذارند و این همه جنایت در منطقه ما مرتکب شوند و چرا کشورهای بزرگ از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی به یک کشور متجاوز به مردم مظلوم یمن کمک مالی و تسلیحاتی کرده و همین امروز هم بسیاری از این کشورها به کمک‌های خود ادامه دادند. پاسخگوی این همه کشتار، قحطی و جنایت در یمن چه کسی است؟

ملت ما نباید در برابر این همه حوادثی که در منطقه شاهد بودیم پاسخ کسی را بدهد چون همیشه مدافع حق در کنار ملت‌ها و در کنار دولت‌هایی بوده که از ما کمک خواستند و همیشه ما با ترور و تروریزم مبارزه کردیم. ما قربانی تروریزم، ما قربانی سلاح کشتار جمعی و سلاح شیمیایی هستیم و جایگاه و سابقه ملت ما برای همه جهانیان روشن است.

آن کسی که از روز اول در کنار ملت عراق و ارتش عراق به کمک کشور عراق رفت و با تروریست‌ها مبارزه کرد، شهید سردار قاسم سلیمانی و در کشور عراق هم یار و دوست او ابومهدی المهندس بود. اینها با تروریزم و با داعش مبارزه و سرنگون کردند و این عزیزان به دست آمریکا با دستور صریح ترامپ ترور و کشته شدند که پاسخ این ترور را چه کسی باید بدهد؟ دادگاه‌های ایران و عراق، دادگاه‌های بین‌المللی باید در برابر این جنایت سکوت نکنند و همه توان خود را در برابر این جنایتکاران به کار گیرند.

ما باز هم در منطقه با ترور و تروریزم می‌جنگیم و مقابله می‌کنیم، باز هم معتقدیم در منطقه حساس ما مداخلات خارجی به ضرر کشورهای منطقه است. باز هم می‌گوییم جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری و WAVE و آنچه که در 2013 در سازمان ملل اعلام کردم جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری که این پیشنهاد را نمایندگان ملل جهان آن را به اتفاق آرا تصویب کردند و ما در سازمان ملل اعلام کردیم راه حل منطقه طرح امید و HOPE هست و طرح صلح هرمز را ارائه کردیم و گفتیم کشورهای منطقه باید دور هم جمع شوند تا مشکلات منطقه را حل کنند.

باز هم تاکید می‌کنیم ایران آماده است با تمام کشورهای منطقه و همسایگانش به ویژه کشورهای اطراف خلیج فارس از عراق گرفته تا 6 کشور جنوبی و ایران، این 8 کشور طبق قطعنامه 598 سازمان ملل متحد و شورای امنیت در کنار هم بنشینند، گفت‌وگو کنند و مشکلات و مسائلی را که در منطقه وجود دارد، حل و فصل کنند

جمهوری اسلامی ایران با صدای رسا اعلام می‌کند خواهان دوستی با همه کشورهایی است که اراده آنها دوستی با ملت ایران است. جمهوری اسلامی ایران با صدای رسا اعلام می‌کند اگر 1+5 به تعهدات خود عمل کنند بلادرنگ ایران به تمامی تعهدات خود عمل خواهد کرد، ایران با صدای رسا اعلام می‌کند راه حل مشکلات منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود.

این عید بزرگ این جشن ملی ایرانیان برای ملت ایران مبارک باشد و برای شما عزیزانی که میهمانان گرامی ما در جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از کشورهای خود هستید.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

اجلاس عشق‌ آباد، بازتعریف ماموریت اکو

دومین سفر خارجی رئیس‌جمهور همچون نخستین سفر برای حضور در اجلاسی بین‌المللی است که در یکی از کشورهای آسیای میانه برگزار می‌شود؛ اجلاس سران سازمان اکو در عشق‌آباد ترکمنستان.

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج و بیانیه گام دوم انقلاب

بسیج یکی از مهم‌ترین مواریث امام و انقلاب ماست که توانسته در مقاطع مختلف خدمات گسترده‌ای به ایران عزیز داشته باشد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها