سفر به این استان ممنوع است

خروج مازندران از وضعیت قرمز کرونایی

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اولیه تلفات دست جمعی برخی از گونه های پرندگان مهاجر را در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان در مازندران در روزهای اخیر طبق نتایج آزمایشگاهی بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی اعلام کرد.
کد خبر: ۱۳۰۳۰۶۱
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر علی صفر ماکنعلی سه شنبه شب در ساری  دلیل بروز بوتولیسم را در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان  را ناشی از  ورود مواد آلی خاکی حاصل  لاشه موجودات زنده ، برگ پوسیده درختان و سایر فلورهای طبیعی دیگر علام کرد و گفت: افزایش سطح  مواد آلی در داخل آب تالاب میزان اکسیژن را در سطح این منبع آبی کاهش می دهد و با چنین شرایطی احتمال تکثیر میکروارگانیسم های خاص که تولید بیوتوکسین می کنند نیز افزایش خواهد یافت.
 
وی خاطرنشان کرد: به دلیل نوع تغذیه برخی از پرندگان از گونه های پرندگان مهاجر بسته به نوع تغذیه شامل چنگر معمولی و فلامینگو میزان تلفات آنها نسبت به سایر گونه ها بیشتر می شود.
 
رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهارداشت: اگر تالاب را به عنوان یک اکوسیستم و موجود زنده در نظر بگیریم، راکد ماندن آب همزمان ورود لاشه موجودات زنده، برگ پوسیده درختان و سایر فلورهای طبیعی می تواند باعث شیوع بوتولیسم شود که نمونه آن در سال گذشته در تالاب بین المللی میانکاله مشاهده شد.  
 
دکتر ماکنعلی اضافه کرد: فرضیه اولیه ما پس از بررسی میدانی و انجام نمونه گیری از لاشه پرندگان بیماری آنفلوانزای و نیوکاسل بود که در سالهای قبل نیز در برخی مناطق همانند تالاب سرخرود سابقه داشت، امادر بررسی آزمایشگاهی این فرضیه ها به طور کامل رد شد.
 
وی اضافه کرد: اگرچه بوتولیسم به عنوان یکی از بیماری های اصلی مرگ پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله از سوی گروه اقدام سازمان دامپزشکی کشور مورد تایید قرار گرفت، ولی سایر عوامل تاثیر گذار بر روند افزایشی تلفات پرندگان که شامل  فلزات سنگین، سموم و عوامل باکتریایی نیز در دست بررسی قرار دارد .
 
وی خاطرنشان کرد : قطعا تا پایان هفته جاری نتایج تمام آزمایشاتی که از سوی گروه اقدام سازمان دامپزشکی در افزایش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان انجام گرفت اعلام خواهد شد.
 
جمع آوری سریع لاشه پرندگان راهکار پیش دستانه 
 
رییس سازمان دامپزشکی کشور یکی از راهکارهای مهم برای کاهش تلفات پرندگان مهاجر را تسریع در جمع‌آوری لاشه های برجای مانده  در داخل و خارج از تالاب بین المللی میانکاله و خلیج گرگان اعلام کرد و گفت : دستگاه تراکسور به عنوان یکی از تجهیزات آبی و خشکی برای پایش و جمع آوری سریع لاشه های پرندگان بزودی از تالاب میقان به منطقه انتقال داده می شود.
 
دکتر ماکنعلی اظهار داشت: تسریع در جمع آوری لاشه های پرندگان از سطح آب و خشکی می تواند میزان تلفات جدید را در مقایسه با سال قبل تا حدود ۹۰ درصد کاهش دهد و  این تجهیزات در روز می توانند به اندازه حدود ۱۰۰ نفر در پایش کمک کار باشند
 
پیدا شدن لاشه تعدادی از پرندگان مهاجر در میانکاله اواخر روز شنبه این هفته رسانه ای شد و طی چند روز گذشته بر اساس آمار اعلام شده از سوی محیط زیست مازندران تلفات در میانکاله و خلیج گرگان به بیش از ۳۰۰ قطعه رسیده است.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها