بایدها و نبایدهای انتخاب لباس فرمالیته

یادگاری عروسی

ویروس کرونا روی بسیاری از فعالیت‌ها تأثیر داشته و مشاغل، مسافرت‌ها و مهمانی‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. برگزار نشدن مراسم عقد و عروسی هم یکی دیگر از چالش‌های این ماجراست.
کد خبر: ۱۳۰۲۳۴۰

عروس و دامادی که آرزوی پوشیدن لباس خاص و جشن گرفتن ازدواج خود را داشته‌اند، مجبور شده‌اند خیلی ساده و بدون هیچ مهمانی‌ای ازدواج کنند.

در این میان اما بازار عکس و فیلم عروسی داغ شده و عروس و داماد خاطره ازدواج خود را به همین عکس و فیلم‌ها محدود کرده‌اند.

عکس فرمالیته یکی از پرطرفدارترین عکس‌هایی است که در سال‌های اخیر باب شده و بسیار موردعلاقه و توجه زوج‌های جوان قرار گرفته است.

این برنامه عکاسی معمولا پیش از مراسم عروسی و به‌دور از استرس‌های آن روز انجام می‌شود. اما این روزها که عکس عقد و عروسی فرمالیته است،رفتیم سراغ یکی از دغدغه‌های جوان‌ها در روز عکاسی: انتخاب لباس مناسب.

فرمالیته با لباس عروسی

هم می‌توانید لباس عروس را به‌عنوان لباس فرمالیته خود انتخاب کنید و هم می‌توانید در کنار آن، لباس دیگری هم داشته باشید تا دو مدل عکس بگیرید البته این کار که درنهایت عکس‌های متنوع‌تری به شما خواهد داد، مستلزم هزینه بیشتری است.

از آنجاکه عکاسی فرمالیته معمولا در فضای باز و طبیعت انجام می‌شود، بهتر است لباس عروس از جنس حریر باشد. سبکی این جنس پارچه باعث می‌شود با کوچک‌ترین وزش بادی در هوا پخش‌شده و عکس‌ها زیباتر شود.

اگر به‌جای لباس عروس، از لباس بلند رنگی هم استفاده می‌کنید، بهتر است جنس حریر باشد تا همین ویژگی در عکس‌ها رعایت شود.

می‌توانید به‌جای لباس عروس از لباس‌های نسبتا ساده سفید استفاده کنید که معمولا از جنس حریر هستند و کارشدگی زیادی هم ندارند و در عکس‌ها زیبایی فوق‌العاده‌ای هم دارند. با انتخاب چنین لباسی هم می‌توانید از آن به‌عنوان لباس عروس و هم لباس فرمالیته استفاده کنید.

به مکان عکاسی دقت کنید

می‌توانید لباس‌های کوتاه، متوسط، بلند، خیلی بلند و دنباله‌دار را انتخاب کنید که همگی اول به سلیقه شما و بعد به فضایی بستگی دارد که قرار است عکاسی در آن اتفاق بیفتد.

مهم‌ترین نکته این است که لباس شما باید کاملا در تناسب با لوکیشن و محل عکاسی باشد. به‌ عنوان‌ مثال، اگر در مکانی رسمی قرار است عکاسی انجام شود، پوشیدن لباس‌های اسپرت جلوه خوبی ندارد. در این مکان پوشیدن کت‌وشلوار برای داماد و لباس عروس یا یک لباس ساده بلند بسیار زیباتر خواهد بود.

اما اگر قرار است عکاسی در مکانی غیررسمی یا حتی در دل طبیعت انجام شود، لباس‌ها باید کاملا غیررسمی باشد. پیراهن‌های بلند و پیراهن و شلوار گزینه‌های مناسبی برای این موضوع است.

لباس‌های ساده انتخاب کنید

باوجوداین‌که دست شما برای انتخاب لباس برای عکاسی فرمالیته باز است اما لباس‌هایی که برای عکس فرمالیته انتخاب می‌شود معمولا از طیف لباس سفید عروس و لباس تیره داماد خارج می‌شود و رنگ‌های متنوع‌تر و شاداب‌تری دار‌د و در این میان، عکس‌های اسپرت با این لباس‌های رنگی بسیار زیباتر خواهد شد. نکته بعدی انتخاب لباسی ساده بدون کارشدگی‌های رسمی است.

در لباس فرمالیته باید راحت باشید و لباس مانع تحرک شما نشود. ازآنجاکه معمولا عکاسی فرمالیته در طبیعت و کنار دریا، جنگل یا کوهستان صورت می‌گیرد، راحت‌بودن لباس به زیباتر شدن عکس‌ها کمک می‌کند تا حس و حال شمارا بهتر به تصویر بکشد.

همچنین لباس‌های کارشده با سادگی طبیعت خیلی تناسبی ندارد و عکس‌ها خیلی جالب از آب درنمی‌آید.

یا ست یا مكمل

یكی از گزینه‌هایی كه برای لباس فرمالیته پیش رو دارید انتخاب لباس‌های ست است. انتخاب پیراهن مردانه و پیراهن كوتاه زنانه و تی‌شرت و لباس‌های هم‌رنگ یكی از بهترین انتخاب‌هاست.

این ست بودن لباس را در رنگ لباس و شلوار یكدیگر هم می‌توانید لحاظ كنید. به عنوان مثال، لباس خانم با شلوار آقا و بالعكس می‌تواند هماهنگ شود تا تقارنی ضربدری ایجاد کند.

علاوه بر این‌كه لباس‌های ست می‌تواند زیبایی عكس‌های فرمالیته را چندبرابر كنند، استفاده از لباس‌های مكمل هم همین اثربخشی را دار‌د. یعنی رنگ‌هایی كه برای لباس‌هایتان انتخاب می‌كنید، مكمل هم باشند.

برخی رنگ‌های متضاد به‌رغم این‌كه شاید در ظاهر تناسبی با هم نداشته باشد اما در اصل، مكمل یكدیگر بوده و با قرار گرفتن در كنار هم باعث برقراری تعادل در عكس می‌شو‌د. رنگ‌های زرد و بنفش، نارنجی و آبی و سبز و قرمز جزو زیباترین رنگ‌های مكمل به حساب می‌آید.

لباس‌هایی در یك سبك بپوشید

بهتر است در انتخاب نوع لباس‌ها هم دقت كنید. اگر یكی لباس اسپرت را انتخاب می‌كند، لباس دیگری هم باید اسپرت باشد تا این هماهنگی بین لباس پوشیدن در عكس‌ها زیباتر جلوه كند. یا اگر طرفدار لباس رسمی هستید، بهتر است هر دو لباس رسمی بپوشید.

به عنوان مثال، اگر خانم كفش پاشنه‌دار و لباس رسمی می‌پوشد، آقا نباید شلوار جین و كفش كتانی بپوشد.

همچنین به خاطر داشته باشید كه مدل آرایش و موهای شما هم باید كاملا در تناسب با لباس شما باشد. به طور قطع، عكاسی فرمالیته با مراسم عروسی شما كاملا متفاوت است و باید با آرایشی ملایم‌تر و مدل مویی سبك‌تر آماده شوید تا مدل لباس، مو و آرایش شما با طبیعت سازگاری داشته و طبیعی جلوه كند. توجه به این نكته عكس‌های شما را هم زیباتر می‌كند.

لباس فرمالیته را از كجا بخرید؟

توصیه می‌كنیم كه وقتی برای عكاسی فرمالیته می‌روید، چند دست لباس همراه داشته باشید تا عكاس بسته به لوكیشن محل عكاسی، از لباس مناسب آن فضا استفاده كند اما در نهایت توصیه می‌كنیم كه پیش از تهیه لباس حتما با عكاس مشورت كنید تا گزینه‌های بهتری را پیش روی شما قرار دهد.

شاید برای خیلی‌ها این سؤال پیش می‌آید كه آیا لباس فرمالیته را باید از مراكز خاصی تهیه كرد؟ لباس فرمالیته بسته به سلیقه شما، عكاس و لوكیشنی كه عكاسی در آن انجام می‌شود، می‌تواند اسپرت یا رسمی باشد. اما جالب است بدانید كه معمولا لباس‌های فرمالیته را می‌توانید در مزون‌های لباس عروس تهیه كنید. البته برخی از مزون‌ها لباس‌های فرمالیته آماده ندارند و بسته به سلیقه و انتخاب شما، سفارش گرفته و لباس‌ها را نهایت طی یك هفته آماده می‌كنند، بنابراین باید حتما زمان‌بندی تا رسیدن زمان عكاسی فرمالیته را هم مدنظر قرار دهید.

بعضی مزون‌ها هم هستند كه لباس‌های فرمالیته آماده هم دارند و شما می‌توانید با قیمت مناسب‌تری لباس موردنظر خود را انتخاب كنید كه این كار در زمان شما هم صرفه‌جویی می‌كند

ندا اظهری - روزنامه نگار / ضمیمه چاردیواری روزنامه جام جم

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
یک عارف انقلابی

گفت‌وگوی جام‌جم با علی سرلک درباره ویژگی‌ های شخصیتی آیت‌ا... فاطمی‌ نیا

یک عارف انقلابی

نیازمندی ها