jamejamsara
سرا سلامت کد خبر: ۱۳۰۲۳۲۷   ۰۶ بهمن ۱۳۹۹  |  ۱۸:۰۹

آسم، بیماری شایعی است که با درگیری مجاری هوایی موجب دشواری تنفس می‌شود. التهاب مجاری هوایی همراه با تشدید اسپاسم مجاری و ترشح بالای موکوس منجر به تنگ‌شدن مجاری هوایی شده و علائم آسم یعنی سرفه، خس‌خس و تنگی نفس بروز کرده و می‌تواند به کاهش فعالیت و ناتوانی بیمار آسمی منجر شود.

درمان نامناسب بیماری یا عدم کنترل مناسب می‌تواند موجب مراجعه مکرر به مراکز درمانی، تحمیل هزینه‌های زیاد و تهدید جان بیماران را در پی داشته باشد.

عوامل محیطی و ژنتیکی اصلی‌ترین علل بروز بیماری آسم بوده که با تاثیر روی سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ‌های سیستم ایمنی می‌شود که در ادامه می‌تواند علائم بالینی بیماری را به‌وجود آورد.

فعالیت برخی ژن‌ها در فصول سرد و گرم متفاوت بوده و با تاثیر بر سیستم ایمنی موجب تغییر پاسخ‌های ایمنی بدن می‌شود.

عملکرد متفاوت سیستم ایمنی بدن در فصول مختلف سال موجب تغییر وضعیت بیماران مبتلا به آسم می‌شود. تغییر طول روز و میزان تابش آفتاب نیز می‌تواند این امر را پررنگ‌تر کند.

همچنین برخی عوامل عفونی با تغییرات دمای هوا تغییر کرده که می‌توانند دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار دهند.

از سوی دیگر تغییر رطوبت هوا همراه با وضعیت تهویه منازل و محیط زندگی نیز تاثیر قوی بر وضعیت بیماران مبتلا به آسم داشته و لذا توجه به این بیماران، به‌ویژه کودکان مبتلا به آسم با تغییر فصل سال و در هوای سرد زمستان لازم و ضروری است.

در این زمینه در صورت نیاز می‌توان از پزشک کمک گرفت و اگر شیوه‌نامه درمان نیز به تغییر نیاز داشت پزشک مربوط با صلاحدید خود می‌تواند آن را تنظیم نکند. فراموش نکنید از هرگونه تغییر رویه درمان و مصرف خودسرانه داروها باید به‌شدت پرهیز شود.

دكتر سید شمس‌الدین اطهاری - فلوشیپ آسم و آلرژی / روزنامه جام جم 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

خوزستان نیازمند مدیریت صحیح است

رهبر معظم انقلاب دیروز در بیانات‌شان به موضوع پیگیری مشکلات استان خوزستان و همچنین بی‌تدبیری‌ هایی که در جریان معضلات این استان صورت گرفته اشاره کردند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر