سخنگوی سازمان غذا و دارو هشدار داد؛

عوارض مرگبار واکسن تقلبی کرونا

با انتشار خبر عرضه واکسن کووید ۱۹، مدعیان فروش واکسن‌ های تقلبی در بازار سیاه مشتریان زیادی پیدا کرده‌اند

معامله دو سر باخت واکسن‌ های تقلبی

کلاهبرداری در فروش داروهای تقلبی همواره بازار داغی بوده و عده‌ای به‌عنوان شیاد با فروش داروهای غیرواقعی یا تاریخ‌گذشته، پول زیادی به جیب زده‌اند.
کد خبر: ۱۳۰۲۱۲۲

از همان روزهای اوج‌گیری همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ در دنیا باوجود این‌که محققان بارها اعلام کردند هیچ داروی قطعی‌ای برای درمان کرونا وجود ندارد و درمان‌های اعلام‌شده فقط برای کاهش عوارض بیماری مورد استفاده قرار می‌گیرند، باز هم کلاهبرداران وارد میدان شدند و با استفاده از بی‎‌اطلاعی گروهی از مردم شروع به اخاذی از آنها به بهانه فروش داروهای کرونا کردند.

بعد از اعلام خبر عرضه واکسن کووید ۱۹ در برخی کشورهای دنیا بار دیگر بازار کلاهبرداری، این‌بار برای فروش واکسن کرونای تقلبی داغ شده است. این موضوع محدود به ایران نیست؛ چنانکه چندی پیش پلیس فدرال آمریکا نسبت به فروش واکسن‌های تقلبی همزمان با عرضه این واکسن در آمریکا هشدار داد.

همه‌گیری کووید ۱۹ بهانه خوبی برای کلاهبرداران بازار دارو و واکسن ایجاد کرد تا تور شیادی خود را پهن کنند و از این آب گل‌آلود برای خود ماهی بگیرند. سال گذشته آژانس‌های اجرای قانون فدرال آمریکا فقط به ده‌ها هزار شکایت مرتبط با همه‌گیری کرونا رسیدگی کرده‌ و تاکنون بیش از ۱۰۰مورد از آنها تحت پیگردقانونی قرار گرفته‌اند.

مقامات انتظار دارند با افزایش روند توزیع واکسن کرونا وضعیت فروش غیرقانونی واکسن‌ها در بازار سیاه افزایش یابد. اما از آنجا که بسیاری از شرکت‌های تولید واکسن در دنیا اعلام کرده‌اند دوزهای تولیدشده ابتدا برای ایمن‌سازی افراد در معرض خطر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای تولید شده‌اند، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای تهیه این واکسن از طریق بازارسیاه اقدام کنند که اغلب هم در دام کلاهبرداران فروش داروهای تقلبی گرفتار می‌شوند.

رشد واکسن‌ های تقلبی با عرضه واکسن

افرادی که معمولا به دام این‌گونه تبلیغات دروغین می‌افتند با عواقب سنگینی مواجه می‌شوند. این قبیل محصولات جعلی که تحت آزمایش‌های دقیق و بالینی قرار نگرفته‌اند، ممکن است شما را به‌شدت بیمار کنند.

از سوی دیگر، افرادی که این قبیل واکسن‌های تقلبی را می‌خرند به تصور این که در برابر ویروس کووید ۱۹ ایمن شده‌اند، ممکن است به دلیل تقلبی‌بودن واکسن‌ها، در تماس با افراد مبتلا در معرض ابتلا به ویروس قرار بگیرند.

باید توجه داشته باشید هرگونه واکسنی را که می‌خرید حتما باید مجوزهای لازم پزشکی را داشته باشند و باید این واکسن‌ها را از مراکز درمانی معتبر یا پزشکان تهیه کنید تا از سلامت آنها مطمئن شوید.

بسیاری از محققان اعلام کرده‌اند تا تابستان سال آینده بسیاری از مردم آمریکا واکسن دریافت نمی‌کنند بنابراین اگر زودتر از این موعد شاهد فروش غیرقانونی واکسن در بازار سیاه بودید، مطمئن شوید در دام شیادان افتاده‌اید.

در ایران هم واکسن‌های آزمایش‌شده روی داوطلبان، مرحله آزمایشی را سپری می‌کنند و اگر به هر‌بهانه‌ای شاهد فروش واکسن کرونا در بازار بودید، نسبت به واقعی‌بودن آنها شک کنید.

فروش واکسن‌های خارجی وارداتی هم فقط از طریق مراکز معتبر درمانی امکان‌پذیر است پس به خاطر داشته باشید واکسن‌ها را حتما از مراجع قانونی مانند هلال‌احمر و مراکز درمانی معتبر تهیه کنید تا از سلامت آنها مطمئن باشید.

تزریق واکسن به بهای سلامتی

مقامات بهداشت سوئیس چندی پیش اعلام کردند برخی شیادان اقدام به فروش واکسن‌های کووید ۱۹ تقلبی در اینترنت کرده‌اند.

از آنجا که واکسن‌های تولیدشده در شرکت‌های مختلف داروسازی دنیا ابتدا برای بیمارانی تزریق می‌شوند که در اولویت قرار دارند، این مسأله دست سودجویان و کلاهبرداران را برای فروش واکسن‌های تقلبی باز‌گذاشته است.

این کلاهبرداران در قالب پزشک یا شرکت‌های دارویی آنلاین به فروش این واکسن‌های تقلبی اقدام کرده‌اند و از این رو محققان هشدار داده‌اند افراد هرگز از طریق اینترنت نسبت به خرید هرگونه دارو یا واکسنی اقدام نکنند.

این قبیل داروها و واکسن‌های فروخته‌شده یا هرگز دارای ترکیبات فعالی نبوده یا ممکن است مواد خطرناکی در ترکیبات آنها استفاده شده باشد که می‌تواند ضمن تداخل با برخی داروهای دیگر سلامت افراد را به‌خطر‌بیندازد.

مراقب دارو و واکسن‌های حیوانی باشید

داروها و واکسن‌های تقلبی که به‌عنوان داروها و واکسن‌های کووید ۱۹ فروخته می‌شوند، اغلب مکمل‌های غذایی هستند که کلاهبرداران ادعا می‌کنند آزمایش‌شده و تاییدیه‌های لازم را دارند اما در واقع تاییدیه‌ای ندارند و برخی از این واکسن‌ها و داروها مصارف حیوانی دارند و به لحاظ ایمن‌نبودن آنها هرگز نباید در انسان مورد استفاده قرار بگیرند.

برای مثال برخی افراد نوعی دارو موسوم به «کلوروکین فسفات» را به مشتریان می‌فروشند که درواقع نوعی دارو برای درمان انگل در ماهی‌های آکواریومی است.

داروها و واکسن‌هایی که مصارف حیوانی دارند در صورت استفاده علاوه بر این که ممکن است مشکلات و عوارض بیماری‌زای مختلفی را ایجاد کنند، حتی ممکن است خطر مرگ را هم به دنبال داشته باشند.

شرایط نگهداری واکسن‌ های تقلبی

یکی از مسائلی که می‌تواند شما را از تقلبی‌ بودن واکسن‌ های عرضه‌ شده در بازار سیاه مطمئن کند، چگونگی نگهداری از این واکسن‌هاست. چندی پیش که موضوع خرید واکسن از شرکت‌های عرضه‌کننده واکسن مطرح شد، بسیاری از کشورها به‌دلیل حساسیت شرایط نگهداری واکسن‌های کرونا شک و شبهه‌هایی را مطرح کردند.

این واکسن‌ها تا یک ماه هم با کیسه‌های یخ قابل نگهداری است اما برای نگهداری شش ماهه آنها در انبار باید دمای منفی ۷۰درجه سانتی‌گراد برای آن لحاظ شود اما قبل از مصرف می‌توان واکسن را در یخچال هم نگهداری کرد؛ این در حالی است که کلاهبردارانی که ادعای فروش واکسن کرونا را دارند، این واکسن‌ها را در شرایط نامناسبی نگهداری می‌کنند که به‌طور قطع باعث از بین‌رفتن تأثیر این واکسن‌ها می‌شود، بنابراین این افراد به‌نوعی برای به‌دست آوردن پول با جان مردم بازی می‌کنند و تنها چیزی که برای آن اهمیت ندارد، سلامت افراد و حفظ ایمنی آنهاست.

مراقب این قبیل ادعاها باشید

هرگاه با ادعاهای عجیب و غریب از سوی برخی افراد مواجه شدید به این صورت که دارویی را می‌توانند به شما بفروشند که «همه انواع» کرونا را درمان می‌کند و باعث می‌شود «هرگز» به کرونا مبتلا نشوید و ایمنی «۱۰۰درصدی» ایجاد می‌کند، مطمئن باشید دارو یا واکسنی که به شما می‌فروشند تقلبی است.

آنها معمولا ادعا می‌کنند این واکسن معجزه می‌کند! توجه داشته باشید که تزریق واکسن به معنای ایمنی صددرصدی در برابر ویروس نیست و در بیشتر مواقع فقط از ابتلا به نوع شدید بیماری جلوگیری می‌کند.

ندا اظهری - سلامت / روزنامه جام جم

منابع: CNBC و FDA

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها