jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۰۱۶۷۸   ۲۹ دی ۱۳۹۹  |  ۲۰:۴۴

مدیرگروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد؛

مهار کرونای انگلیسی با تشدید رعایت پروتکل‌ های بهداشتی

مدیرگروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تنها تفاوت گونه جدید ویروس کووید ۱۹ سرعت سرایت آن است که گفته می شود چهل تا هفتاد درصد بیشتر از گونه قبلی است پس برای مقابله با کرونای انگلیسی تشدید رعایت بهداشت فردی و فاصله‌گذاری اجتماعی تجویز می‌شود.

به گزارش جام جم آنلاین از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر مهشید طالبی طاهر افزود:محدودیت های رعایت شده تعداد مراجعین به مراکز درمانی را کاهش داده ولی موضوعی که موجب نگرانی شده، مشاهده گونه جدیدی از کووید ۱۹ در بریتانیا است.این گونه فقط از انسان به انسان منتقل می شود در نتیجه رعایت فاصله گذاری اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی اضافه کرد: توصیه برای مقابله با ویروس کرونای انگلیسی رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی همانند قبل و با دقت بیش از قبل است.

او با بیان اینکه ویروس انگلیسی افراد زیر شصت سال را بیشتر مبتلا می کند، افزود: مبتلایان به این گونه جدید، علائمی مشابه ویروس قبلی دارند یعنی ابتلا به ویروس انگلیسی هم با تب،سرفه، سردرد، بدن درد و اختلال گوارشی همراه است.

این متخصص عفونی گفت: درمان شناخته شده ای برای بیماری ناشی از کرونا وجود ندارد و داروی های تجویزی تنها برای کنترل بیماری در حالت حاد است؛ برای نوع جدید این ویروس هم، اظهار نظر در مورد تاثیر داروها، نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.

عضو ه‍یات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص واکسن کرونا گفت: باید ترس از تزریق واکسن کرونا را کنار بگذاریم، واکسن در این بیماری همانند سایر ویروس های همه گیر می تواند کنترل کننده باشد و با تولید آنتی بادی سبب قطع زنجیره بیماری شود.

طالبی طاهر در پایان سخنانش با اشاره به این مطلب که هر وقت پروتکل های بهداشتی را رعایت نکردیم؛ با موج جدید بیماری مواجه شدیم، افزود: با توجه به شروع فصل زمستان، آلودگی هوا و همزمانی شیوع آنفلوآنزا با کرونا باید ۳ اصل مهم شستشوی دست، رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک جدی تر از قبل گرفته شود و از گردهمایی های کوچک و خانوادگی هم خودداری کنیم.

این نسخه جهش یافته کووید ۱۹ که «B.۱.۱.۷» نام دارد به احتمال زیاد از منطقه جنوب شرقی انگلیس سرچشمه گرفته است و برای نخستین بار در ماه سپتامبر مشاهده شد، تاکنون در دستکم ۱۸ کشور مختلف از جمله ژاپن، سوئد، آلمان، فرانسه و کانادا پخش شده است.

ویروس کرونای جدید باعث ایجاد علائم شدید در بیماران نمی‌شود. تحقیقات دانشمندان انگلیسی بر روی بیش از هزار و ۷۰۰ بیمار مبتلا به کرونا نشان می‌دهد هیچ ارتباط معناداری میان ابتلا به نوع جهش یافته ویروس و افزایش نرخ مرگ و میر یا بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد.

کرونای جدید جهش‌یافته از گونه‌های قبلی واگیردارتر است، دو برابر عفونی‌تر است، به سرعت جایگزین گونه قبلی می‌شود، آزمایشش هفته‌ها یا شاید ماه‌ها طول می‌کشد، آنتی‌بادی نجات‌یافتگان تأثیر کمتری روی آن دارد و واکسن‌های فعلی قادر به مقابله با آن هستند.

کروناویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که با توجه به شواهد به نظر می رسد می توانند عامل بروز بیماری هایی مانند یک سرماخوردگی ساده، تا بیماری های شدیدتری چون سندرم خاورمیانه «مرس» (MERS) و یا حتی شدیدتر از آن مثل سندرم های حاد تنفسی «سارس» (SARS) شوند.

در سال ۲۰۱۹ سری جدید کروناویروس (COVID-۱۹) در شهر ووهان چین شناسایی شد. نوع جدیدی که پیش از آن در انسان ها مشاهده نشده بود.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ویروس کووید ۱۹ «B.۱.۱.۷» مسوول بیش از نیمی از عفونت های جدید در انگلیس است، نوع جدید ویروس کرونا اکنون در دهها کشور افراد را آلوده کرده است.

در اروپا، این ویروس در بلژیک، فرانسه، آلمان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد و سوئیس مشاهده شده، این ویروس در آسیا، استرالیا، خاورمیانه و آمریکای جنوبی نیز شناسایی شده است.

این نسخه جدید ویروس کرونا از قبل جهش یافته و ۱۷ جهش در آن مشاهده شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خوزستان را قرنطینه کنید

خوزستان را قرنطینه کنید

دیروز روز سخت استان خوزستان بود؛ روزی که سه کودک به دلیل ابتلا به ویروس جهش‌ یافته انگلیسی جان خود را از دست دادند.

خطر جهش ویروس و سفر

خطر جهش ویروس و سفر

آخرین آمارها از ابتلای ۲۴ نفر به ویروس جهش‌یافته حكایت دارد. درواقع می‌توان گفت هنوز در روزهای ابتدایی پیك چهارم قرار داریم و‌ ویروس هنوز در تمام كشور گسترده نشده یا دست‌كم ما هنوز نتوانسته‌ایم، این گستردگی را شناسایی كنیم.

با کرونا همسفر نشویم

با کرونا همسفر نشویم

در شرایطی که با اجرای محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم تا حدودی از موج سهمگین کرونا کاسته شده اما نگران تعطیلات پیش‌رو هستیم؛ تعطیلاتی که ممکن است برای برخی از افراد به منزله فرصتی برای مسافرت باشد.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش