jamejamonline
اقتصادی بانک بیمه و بورس کد خبر: ۱۳۰۰۳۹۳ ۱۹ دی ۱۳۹۹  |  ۱۳:۲۱

پس از سپری شدن یک دوره اصلاحی تند، شاخص با رشد ۲۵ درصدی بازدهی همراه بود و این موضوع منشاء برهم زننده رفتار و وضعیت فعلی بورس است.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از بورس نیوز ، فردین آقابزرگی با اشاره به روند منفی بورس اظهار کرد: نخستین نکته‌ای که وزن اساسی در این رابطه دارد مسائل سیاسی است، افزایش تنش در بازار‌های مالی یکی از اثرگذارترین موضوعات در بهم خوردگی وضعیت عادی است.

کارشناس بازار سرمایه افزود: در کنار مسائل سیاسی یکی از اتفاقات مهم که در آذرماه اتفاق افتاد این بود که پس از سپری شدن یک دوره اصلاحی تند، شاخص با رشد ۲۵ درصدی بازدهی همراه بود و این موضوع منشاء برهم زننده رفتار و وضعیت فعلی بورس است.

عواملی که باعث افت شاخص در روزهای اخیر شده

وی گفت: انتظار و تصور اینکه پس از یک دوره اصلاحی مجددا به روند و مدار ۴ ماه ابتدا سال برسیم موجب شد که سهام بازدهی و سقف قیمتی را پس از آبان ماه در پیش بگیرند.

آقابزرگی خاطرنشان کرد: به طور متوسط تا هفته نخست دی ماه بورس ماهانه ۲۰ درصد بازدهی داشته است.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: رشد شتابان شاخص و قیمت یکی از دلایل اصلی اصلاح قیمت محسوب می‌شود یعنی در این زمان، دارنده سهام تحریک می‌شود که سهام خود را بفروشد، اما در شرایط ایستا و بدون افت و خیز معمولا سهامداران سعی می‌کنند در فرصت‌های مناسب و زمان بازدهی مناسب، سهام خود را عرضه کنند.

وی تصریح کرد: بودجه سال ۱۴۰۰ محوریت و سکانداری بازار سرمایه را در امر سرمایه گذاری بیش از گذشته شاخص کرده وبازار سرمایه یکی از بازار‌های پر بازده برای ۱۴۰۰ خواهد بود.

آقابزرگی افزود: بورس در حال تجربه تاریخی خود در سال ۹۹ است و در کنار آن بسیاری از سهام به نقطه خوبی برای خرید رسیده اند.

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: کف شاخص بورس از یک میلیون و ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار واحد نباید کمتر باشد و این موضوع منطقی نیست هر چند هنوز متوسط P/E حدود ۲۱ و ۲۲ است، اما با توجه به انتظارات تورمی، همین سطح P/E نیز توجیه پذیر است و منشا تصمیمات نیز بر این اساس خواهد بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

نباید برای خارجی‌ها فرش قرمز پهن کنیم

اوایل سال ۹۷ بود که آمریکا از برجام خارج شد و همه تحریم‌ها علیه ایران بازگشت. آن‌طور که کارشناسان اقتصادی و سیاسی تحلیل می‌کنند، تحریم‌های آمریکا علیه ایران بی‌سابقه بوده و شرکت‌های سرمایه‌گذاری مختلف شامل شرکت‌های نفتی، خودرویی، لوازم خانگی و غیره از ترس تحریم‌های آمریکا بعد از خروج آنها از برجام، چمدان‌های خود را بسته و کشورمان را ترک کردند.

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

مشکل 100 ساله بودجه‌ریزی ایران

زمانی که بودجه 1400 تقدیم مجلس شد انتقادات زیادی نسبت به اعداد و ارقام و همچنین منابع و مصارف آن مطرح شد، اما باید توجه داشت علاوه بر مشکلات بودجه سال آینده، نظام بودجه‌ریزی در ایران دارای ایراد و اشکالات ساختاری است.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر