jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۰۰۱۰۸   ۱۷ دی ۱۳۹۹  |  ۲۰:۵۳

به گفته محققان دانشگاه میامی می‌توان از سلول‌های بنیادی بند ناف برای درمان بیماران مبتلا به نوع شدید کووید-۱۹ استفاده کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، محققان دانشگاه میامی با انجام یک آزمایش کنترل‌شده تصادفی کوچک دریافتند که تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند ریسک مرگ در مبتلایان به کووید-۱۹ را کاهش داده و به روند بهبودی بیماران مبتلا به شدیدترین نوع کرونا سرعت ببخشد.
در این آزمایش به ۲۴ بیمار بستری شده کووید-۱۹ دچار سندروم دیسترس حاد تنفسی (ARDS) در قالب دو گروه دو اینفیوژن شامل ۱۰۰ میلیون سلول بنیادی در سه روز و یا دارونما (پلاسیبو) تزریق شد. محققان دریافتند نرخ زنده ماندن بیماران گروه سلول‌های بنیادی در یک ماه ۹۱ درصد و در گروه پلاسیبو ۴۲ درصد بوده است.
در بین بیمارانی که کمتر از ۸۵ سال سن داشتند، تمام آنهایی که با سلول‌های بنیادی تحت درمان قرار گرفته بودند در بازه یک ماهه معین شده زنده ماندند. محققان اشاره می‌کنند که این روش درمانی ایمن بوده و پس از تزریق عوارض جانبی خطرناک بیمار را تهدید نمی‌کند.
 
کاهش خطر مرگ بر اثر کرونا به کمک سلول‌های بنیادی بند ناف+عکس
کمیلو ریکوردی، رییس مؤسسه تحقیقات دیابت و مرکز پیوند سلول از دانشگاه میامی. او بیش از ۱۰ سال است که درباره تأثیر سلول‌های بنیادی بند ناف بر پاسخ ایمنی مطالعه می‌کند
 
تزریق سلول‌های بنیادی به روند بهبودی بیماران نیز سرعت می‌بخشد. به گفته محققان بالغ بر نیمی از بیماران گروه دریافت کننده سلول‌های بنیادی ظرف دو هفته پس از آخرین نوبت درمان آماده مرخصی از بیمارستان بودند. بیش از ۸۰ درصد از بیماران گروه سلول‌های بنیادی در بازه یک ماهه بهبود یافتند، این درحالیست که آمار بهبودیافتگان در گروه دارونما تنها ۳۷ درصد بود.
«کمیلو ریکوردی» (Camillo Ricordi)، رییس مؤسسه تحقیقات دیابت و مرکز پیوند سلول از دانشگاه میامی می‌گوید سلول‌های بنیادی مزانشیمی (Mesenchymal stem cells) علاوه بر تنظیم پاسخ ایمنی، خاصیت ضدمیکروبی داشته و می‌توانند به بهبود بافت‌ها سرعت ببخشند. او می‌افزاید سلول‌های بنیادی مزانشیمی برای درمان کووید-۱۹ بسیار مؤثرند چرا که پس از تزریق وریدی به طور طبیعی به سمت ریه‌ها می‌روند.
لازم به ذکر است که این آزمایش در ابعاد بسیار کوچک انجام شده و برای اطمینان از اثربخشی به تحقیقات بیشتر نیاز است. ریکوردی و تیمش در گام بعدی قصد دارند به این سوال پاسخ دهند که آیا تزریق سلول‌های بنیادی می‌تواند مانع از پیشرفت کووید-۱۹ در بیمارانی که هنوز به نوع حاد مبتلا نشده ولی در معرض لوله‌گذاری درون دهان (intubation) قرار دارند بشود یا خیر.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.