jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۷۵۷۶   ۰۷ دی ۱۳۹۹  |  ۱۰:۳۶

یافته های تحقیقاتی نشان می دهد حفظ سلامت قلب در طول عمر می تواند ریسک زوال عقل را کاهش دهد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، مطالعه طولانی مدت ۱۴۴۹ نفر در فنلاند نشان داد کسانی که در معیارهای استاندارد سلامت قلب و عروق در میانسالی نمره بهتری دارند، به ویژه در مورد فاکتورهای رفتاری مانند سیگار کشیدن، خطر زوال عقلشان در آینده کمتر است.
 
تحقیقات قبلی نشان می‌دهد که تلاش برای رفع فاکتورهای پرخطر قابل اصلاح، مانند رفتارهایی که بر سلامت قلب تأثیر می‌گذارد، می‌تواند تعداد جهانی مبتلایان به زوال عقل را تا یک سوم کاهش دهد.
 
در این مطالعه، سلامت قلب شرکت کنندگان از میانسالی تا اواخر زندگی بر اساس شش فاکتور وضعیت سیگارکشیدن، فعالیت فیزیکی، شاخص توده بدنی، گلوکز خون در زمان ناشتا، کلسترول کل و فشارخون ارزیابی شد.
 
محققان مؤسسه کارولینسکا سوئد دریافتند شرکت کنندگان دارای نمره متوسط یا ایده آل سلامت قلب و عروق از دوران میانسالی به بعد، با خطر کمتر ابتلاء به زوال عقل در اواخر زندگی نسبت به شرکت کنندگان با نمرات ضعیف‌تر، مواجه بودند.
 
این یافته‌ها نشان می‌دهد که حفظ سلامت قلب و عروق در طول عمر، به ویژه در زمینه سیگار کشیدن، ورزش و شاخص توده بدنی، می‌تواند خطر زوال عقل را در سنین بالاتر کاهش دهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

سفر به سلامت

سفر به سلامت

این روزها بحث بر سر تعطیلات نوروزی و سفر داغ است. بسیاری از شهروندان به پیش خرید تورهای نوروزی اقدام کرده‌اند. برخی نیز در انتظار مشخص شدن شرایط سفر با خودروی شخصی هستند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش