jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۶۹۸۰   ۰۴ دی ۱۳۹۹  |  ۱۸:۴۴

جهش در بین ویروس‌ها امری شایع است و نمی‌توان آن را دلیلی بر افزایش سطح کشندگی آنها قلمداد کرد، با این حال سطح سرایت بالاتر می‌تواند به معنی شیوع گسترده‌تر ویروس باشد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از دیجیاتو، هنوز از تاثیر واکسن روی اولین گونه جهش یافته کرونا در انگلیس مطمئن نشده‌ایم، اما وزیر بهداشت این کشور از شناسایی گونه جهش یافته دومی خبر داده که منشا آن به آفریقا برگشته و قدرت شیوع بیشتری دارد.
«مت هنکاک»، وزیر بهداشت و مراقبت اجتماعی بریتانیا، طی کنفرانس خبری از شناسایی دو فرد مبتلا کووید-۱۹ خبر داد که درگیر  گونه‌ جهش یافته‌ دیگری از ویروس کرونا هستند. به گفته وی منشا این گونه جدید به آفریقای جنوبی برگشته و حتی از نسخه جهش یافته جدیدی که اخیرا خبر ساز شده، قدرت شیوع بالاتری دارد.
آنطور که هنکاک می‌گوید این دو نفر با کسانی در تماس بوده‌اند که اخیرا از آفریقای جنوبی به بریتانیا برگشته‌اند. سرایت بالای این گونه باعث نگرانی وزارت بهداشت بریتانیا شده است:
«گونه جدید ویروس بسیار نگران کننده است چرا که بسیار مسری است و به نظر از موردی که اخیرا در بریتانیا کشف شد جهش یافته‌تر است.»
 
شناسایی دومین گونه جهش یافته ویروس کرونا با قدرت شیوع بالاتر در انگلیس+عکس

جهش در بین ویروس‌ها امری شایع است و نمی‌توان آن را دلیلی بر افزایش سطح کشندگی آنها قلمداد کرد، با این حال سطح سرایت بالاتر می‌تواند به معنی شیوع گسترده‌تر ویروس باشد که همین مساله آنرا خطرناک می‌کند. بریتانیا که اخیرا درگیر نوع جهش یافته‌تری هم شده، برای مقابله با این مساله محدودیت‌های شدیدی را برای سفر به آفریقای جنوبی اتخاذ کرده و قرار است قرنطینه شدیدی را در بسیاری از مناطق از جمله «ساسکس»، «آکسفورد»، «نورفولک»، «کمبریج‌شایر» و «آکسفورد‌شایر» اعمال می‌کند. این سطح از قرنطینه که قبلا در لندن هم اعمال شده، بدین معنی است که فروشگاههای غیر ضروری تعطیل شده و مردم باید در خانه بمانند.
علی‌رغم این جهش‌ها احتمالا واکسن‌های فعلی کرونا از جمله فایزر، مدرنا و آکسفورد روی جلوگیری از ابتلا به این ویروس موثر خواهند بود. پیش از این «بیون‌تک» کمپانی توسعه دهنده واکسن فایزر از احتمال بالای اثرگذاری این واکسن روی گونه جهش یافته خبر داده بود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.