سخنگوی وزارت امور خارجه از برگزاری نشست غیررسمی وزرای امور خارجه کمیسیون مشترک خبر داد و گفت: در این نشست تحولات چندماه گذشته پیرامون برجام را بررسی خواهد شد.
کد خبر: ۱۲۹۶۰۷۰
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، با تبریک ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار و همچنین شب یلدا، با تشریح تحولات سیاست خارجی در یک هفته گذشته گفت: امروز ساعت ۱۱:۳۰ صبح نشست غیررسمی وزرای امور خارجه عضو برجام به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می‌شود. این نشست به موضوعات ویژه برجامی متمرکز نیست، بلکه مجموعه تحولات چند ماه گذشته  درآن بررسی خواهد شد.
 
وی ادامه داد: در روز چهارشنبه معاون نخست‌وزیر آذربایجان به تهران سفر خواهد کرد. همچنین روز شنبه افتتاح دومین نقطه مرزی میان ایران و پاکستان را شاهد بودیم که یک تحول عمده بعد از افتتاح پروژه خواف- هرات است که نشان از توجه ویژه ایران به همسایگان است.
 
این دیپلمات با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی ظریف با وزرای خارجه پرتغال و سوئد درباره تحولات منطقه‌ای، بین‌المللی و دوجانبه اظهار داشت: همچنین هفته گذشته شاهد احضار سفرای آلمان و فرانسه بودیم. علاوه بر این وزرای امور خارجه ایران و ترکیه پیرو صحبت‌های انجام شده در باکو گفت‌وگو کردند.
 
 وی با اشاره به سفر جمعه گذشته سید عباس عراقچی به افغانستان و عمان گفت: سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان به نقطه قابل قبولی رسیده است.
 
خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر وزیر امور خارجه روسیه درباره آمادگی ایران برای گفت‌وگوهای غیربرجامی تصریح کرد: آنچه وزارت امور خارجه به صورت مداوم و بدون گسست پیامی اعلام کرده، این است که برجام موضوعی است که روند خود را داشته، مذاکره شده، امضا و نهایی شده است و نمی شود آن را باز کرد. قطعنامه ۲۲۳۱ روشن است. برجام موضوعی نیست که مذاکره مجدد شود.  
 
وی با بیان اینکه برخی علاقه‌مند به تغییرات هستند، خاطرنشان کرد: گفته‌ایم برجام مذاکره مجدد نمی‌شود و طرف‌ها به تعهداتشان بازگردند. درخصوص موضوعات فرعی دیگر هم ایران در مقاومت حداکثری خود نشان داد در امنیت ملی و مصالح عالی‌اش با کسی مذاکره نمی‌کند. بنابراین این گمانه‌زنی‌ها منطبق با واقعیت‌ها نیست. ایران اولویت‌های دفاعی خود را دارد و براساس آن عمل می‌کند.  
 
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره سفر زنگنه به روسیه و فروش نفت ۴.۵ میلیون بشکه نفت ایران به روسیه ابراز داشت: من این جزییات را نشنیدم و بعید می‌دانم به این تعداد هم باشد. البته رفت‌ و آمدهای اینچین مرسوم است. سهم ایران در فروش نفت مشخص است و ایران سعی می‌کند سهم خود را تضمین و حقوق خود را بازبگیرد.  
 
خطیب‌زاده درباره اظهارات اخیر مدیرکل آژانس درباره برجام اروپا بیان کرد: روابط ایران و آژانس فنی است که باید این روابط در این چارچوب حفظ شود. هر  وقت آژانس نگاه فنی به روابط داشته، روابط مشخص و عملگرایانه بوده است. گروسی گفته منظورش چیزی نیست که برداشت شده است.
 
 وی گفت: ما تفسیر خودشان را می‌پذیریم ولی توصیه ما به آژانس است که خود را از مسائل و فشارهای سیاسی دور نگه دارد تا هم شان و وزن آژانس حفظ شود و هم همکاری‌های فنی ایران و آژانس حفظ شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات اخیر وزیر خارجه کانادا درباره سقوط هواپیمای اوکراینی یادآور شد:
 
در مورد آن واقعه ناگوار، همه نهادهای جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه، داغ‌دار این حادثه هستند. آنها همه فرزند ملت هستند و شب و روزی نیست که از اندوه این ماجرا ناراحت نباشیم. آنها فرزندان رشید این ملت بودند. وزارت خارجه در بالاترین سطح به دنبال روشن شدن ابعاد ماجرا بود.  
 
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با بیان اینکه تمامی مراحل بررسی توسط مراکز فنی و قضایی در حال پیگیری است، عنوان کرد: به رغم تمامی غم و اندوه ناشی از این حادثه، نهادهای جمهوری اسلامی این ماجرا پیگیری کردند و بررسی این پرونده عقب نیفتاده است. امروز و فردا هم گزارش فنی این ماجرا به صورت برخط منتشر می‌شود.  
 
خطیب‌زاده با بیان اینکه وزارت امور خارجه تلاش می‌کند نهایت شفافیت کار جلو برود ولی این موضوع ساده نیست، گفت: اظهارات مداخله‌جویانه و غیرقابل از روز اول توسط مقامات کانادایی بوده است. آنها بیشترین سنگ‌اندازی کردند. جایگاه حقوقی مشخصی ندارند و اظهارات و اقدامات آنها سیاست‌زده است. متاسفم از این غم سیاسیون سیاست‌زده کانادا می‌خواهند از غم برای خودشان تجارت کنند.  
 
وی افزود: به وزیر امور خارجه و دولت کانادا هشدار می‌دهم پاسخگوی اقدامات خود باشند. آنها در همراهی با رژیم کاح سفید بیشترین همراهی برای دارو نرسیدن به ملت ایران کرده‌اند. وزیر امور خارجه و دولت کانادا را به ادب دیپلماتیک و شناختن حد و شان خود دعوت می‌کنم وگرنه پاسخ متفاوتی را دریافت خواهند کرد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها