jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۹۵۰   ۳۰ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۸:۰۰

معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: براساس پیش بینی ها، اگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و دورهمی ها قطع نگردد، اواخر دی و اوایل بهمن شاهد افزایش ابتلا و پیک جدیدی از بیماری کرونا خواهیم بود.

به گزارش جام جم آنلاین، دکتر علیرضا رئیسی امروز در ستاد پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا که در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار شد، با بیان اینکه گیلان از اولین استان های درگیر بیماری کرونا در کشور بوده است و قطعا فشارهای بسیاری به سیستم سلامت و کادر درمان وارد شده است، اظهار کرد: کادر درمان همواره شجاعانه در مقابله با ویروس کرونا عمل کرده است.

وی با بیان اینکه قویترین کشورهای دنیا و اقتصادی ترین آنها در برابر کروناویروس به زانو در آمدند، گفت: ارزیابی عملکردی کشورها در خصوص پاندمی کرونا در حال حاضر کار بیهوده ای است بلکه باید منتظر بمانیم تا این پاندمی به پایان برسد بعد ارزیابی عملکردی از مدیریت ها داشته باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه با رعایت پروتکل  های بهداشتی که مردم در ایام نوروز و ۱۳ بدر کردند شاهد رعایت بیش از ۸۰ درصدی پروتکل ها بودیم گفت: اما در اواخر اردیبهشت و خرداد این رعایت ها به بالای ۲۰ درصد رسید و شاهد افزایش ابتلاها بودیم.

رئیسی یکی از مهمترین عوامل در انتقال بیماری کرونا را دورهمی ها در فضای سربسته عنوان کرد و گفت: فضای سر بسته در انتقال بیماری نقش مهمی دارد و نگرانی سیستم بهداشت و درمان نیز بدلیل شروع فصل سرما و تجمع های خانوادگی در محیط های سربسته است.

وی با تاکید بر پرهیز از دورهمی  های خانوادگی گفت: شب یلدا بهانه ای است تا پیام پرهیز از دورهمی ها در زمستان را در جامعه اشاعه دهیم زیرا براساس پیش بینی ها، اگر پروتکل های بهداشتی رعایت نشود و دورهمی ها قطع نشود، اواخر دی و اوایل بهمن شاهد افزایش ابتلا و پیک جدیدی از بیماری کرونا خواهیم بود.

رئیسی رمز موفقیت کشور در مقابله با کرونا در مقایسه با سایر کشورهای درگیر را برخورداری از سیستم بهداشت و درمان قوی و انجام غربالگری  ها دانست و گفت: در مرحله نخست غربالگری ۷۸ میلیون نفر و در مرحله دوم حدود ۶۰ میلیون نفر در کشور غربالگری شدند و مرحله سوم با تکمیل خدمات عقب مانده طرح غربالگری در کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون مرحله چهارم غربالگری با عنوان طرح شهید سلیمانی در حال انجام است، یادآور شد: شناسایی موارد ابتلای مثبت به کرونا و انجام اقدامات درمانی و قرنطینه از رویکردها در طرح شهید سلیمانی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، شناسایی افراد سالمند در معرض آسیب، میزان مراقبت از افراد آسیب پذیر و سالمند و ... را از شاخصه های اجرایی در طرح شهید سلیمانی دانست.

۸۸ درصد مرگ و میرها کرونا، سالمندان و افراد دارای بیماری زمینه ای هستند

وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر کشور از پیک کرونا عبور کرده است و باید تلاش کنیم این وضعیت حفظ شود و پیک جدیدی از بیماری را رقم نزنیم.

رئیسی طرح مراقبت از افراد آسیب پذیر و سالمند را از دیگر برنامه های وزارت بهداشت برای مقابله با کرونا ویروس عنوان و خاطرنشان کرد: ۸۸ درصد مرگ و میرها ناشی از کرونا مربوط به افراد سالمند و دارای بیماری های زمینه ای است.

وی در ادامه با بیان اینکه زیرساخت های بهداشت و درمان گیلان فرسوده است، گفت: تکمیل و ترمیم پروژه های عمرانی بهداشت و درمان در گیلان نیازمند اعتبار ۶۳ میلیارد تومانی است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یکی از راه حل های برون رفت سیستم بهداشت و درمان گیلان را اجرای طرح پزشک خانواده در این استان عنوان کرد و گفت: با راه اندازی پزشک خانواده شهری بخش اعظمی از کمبودهای نیروی انسانی و امکاناتی در این استان برطرف خواهد شد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

خطر کاهش سن ابتلا به کرونا

این روزها با شیب کمی شاهد افزایش ابتلا، مراجعه به بیمارستان‌ها و نیز مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا در بازه سنی ۵ تا ۱۷سال هستیم. افزایش ابتلا و بستری در بیمارستان‌ها و مرگ‌ومیر ناشی از بیماری کرونا می‌تواند به‌خاطر ویروس جهش‌یافته انگلیسی در کشور باشد.

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

زمان مناسب برای قطع زنجیره انتقال

برای کنترل و مهار یک بیماری که تبدیل به اپیدمی شده باید ماهیت بیولوژیک عامل بیماری‌زا را به‌خوبی بشناسیم و نسبت به وضعیت اپیدمیولوژیک آن بیماری نیز آگاهی نسبی داشته باشیم.

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

نکاتی درباره ازدواج دوقلوها

درست از زمانی که دو خواهر یا دو برادر دوقلوی همسان به دنیا می‌آیند از طرف پدر و مادر و دیگر افراد تناسباتی برایشان در نظر گرفته می‌شود؛ لباس‌های شبیه هم، هدیه‌های کاملا مشابه و برخوردهایی یکسان. در واقع به‌طور ناخودآگاه دو فرزند دوقلو با همدیگر بزرگ می‌شوند در صورتی که ممکن است از خیلی جهات تفاوت‌هایی با هم داشته باشند.

گفتگو

بیشتر
از ترس کرونا

یك روان‌شناس در گفت‌وگو با جام‌جم عنوان می‌کند نوعی اختلال اضطراب فراگیر طی بحران كرونا بسیاری را درگیر كرده است و همچنان ادامه دارد

از ترس کرونا

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش