در موارد نادری مشاهده شده؛

کرونا می‌تواند باعث فلج کودکان شود

استاد دانشکده شیمی‌ "دانشگاه آلبانی" اخیرا یک روش مبتنی بر لیزر برای تشخیص تمایز خون انسان و حیوانات ایجاد کرده است.
کد خبر: ۱۲۹۵۸۶۷

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا، این روش می‌تواند بزودی به یکی از ابزارهای ارزشمند برای بررسی صحنه جرم تبدیل شود چرا که لدنف روشی سریع و دقیق برای تشخیص خون انسان از خون حیوانات ارائه کرده است.

در این مطالعه، لدنف شیمیدان قانونی دانشگاه آلبانی و "اولینا میستک-مورابیتو"(Ewelina Mistek-Morabito) دانشجوی دکترای شیمی در آزمایشگاه لندف، از فناوری لیزر برای تمایز سریع نمونه‌های خون انسان از حدود ۱۲ گونه از حیوانات استفاده کردند.

در زمانی که فرد مظنون در مورد اصابت خودرواش به یک انسان یا حیوان مطمئن نیست، این روش می‌تواند روشی مهم و کلیدی در حل پرونده‌های تحقیقات تصادف اتومبیل باشد. به عنوان مثال، "جیسون راونسبورگ"(Jason Ravnsborg) دادستان کل داکوتای جنوبی اخیراً وقتی به مقامات رسمی گفت که فکر می‌کند با ماشین به یک گوزن برخورد کرده است، توجه ملی را جلب کرد چرا که متوجه نشده بود که در ماه سپتامبر در یک جاده تاریک با یک عابر پیاده برخورد کرده و او را کشته است.

لدنف گفت: بیشتر روش‌های فعلی که برای تشخیص فرق بین خون انسان و حیوان استفاده می‌شود، در صحنه جرم قابل استفاده نیست که این امر منجر به تخریب نمونه می‌شود. به همین منظور ما راهی نوین برای آزمایش رد خون جا مانده بر روی سپر خودرو مظنون ارائه داده‌ایم که می‌تواند بلافاصله به کارشناسان صحنه جرم کمک کند.

روش لدنف مبتنی بر طیف سنجی رامان(Raman spectroscopy) است و با تاباندن لیزر به یک نمونه خون خشک و اندازه گیری اثر متقابل، کار می‌کند. در هر صورت هیچ دو نمونه‌ای نتایج یکسانی را ارائه نمی‌دهند و نتایج منحصر به فردی(مشابه اثر انگشت) را ارائه می‌دهند. آزمایش بلافاصله انجام می‌شود و باعث از بین رفتن نمونه نمی‌شود و برای آزمایش در آینده نیز حفظ می‌شود.

در مطالعه جدید لدنف در آزمایشگاه ۱۵ نمونه خون انسان و در مجموع نمونه خون ۸۹ حیوان که شامل گربه، سگ، خرگوش، اسب، گاو، خوک، صاریغ و راکون بودند را با روش طیف سنجی موسوم به (ATR FT-IR) مورد بررسی قرار داد.

اگرچه هر نمونه تقریباً با چشم غیر مسلح یکسان به نظر می‌رسید، اما انجام تجزیه و تحلیل با کمک روش طیف سنجی ATR FT-IR و محاسبات آماری توانست نمونه‌ها را با دقت ۱۰۰ درصد از یکدیگر جدا کند و تشخیص دهد کدام نمونه برای انسان و کدام برای حیوان است.

در آزمایشات دیگر محققان نمونه‌های خون سه گونه دیگر از حیوانات از جمله گوزن، الک و راسوی اهلی را برای آزمایش بیشتر مورد بررسی قرار دادند و مجددا همه نمونه‌ها به درستی طبقه بندی شدند.

مورابیتو گفت: ما بسیار هیجان زده ایم.تکنیک طیف سنجی ATR FT-IR به اندازه کافی حساس است تا تفاوت‌های جزئی را تشخیص دهد و می‌تواند با موفقیت تفاوت بین خون انسان و حیوان را تشخیص دهد.

محققان اکنون در حال همکاری با "ری ویکنهایزر" (Ray Wickenheiser) ، مدیر آزمایشگاه جنایی پلیس ایالتی نیویورک هستند تا این کشفیات را به یک ابزار قابل حمل مناسب برای استفاده در تحقیقات جنایی تبدیل کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها