jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۵۶۰۳   ۲۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۲:۵۷

طبق گفته سازمان ملی فضایی چین، حدود ۱۷۰۰ گرم سنگ ماه و خاک جمع آوری شده از سطح ماه توسط کاوشگر رباتیک چانگ ای ۵ برای انجام تحقیقات برای دانشمندان چینی فرستاده شد.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از ایسنا‏، کپسول بازگشت به زمین کاوشگر "چانگ ای ۵" که حامل نمونه‌های ماه بود، برای بازگشایی به آزمایشگاه پکن منتقل شده است و یک گروه از محققان مشتاقانه منتظر فرصتی برای آغاز بررسی و مطالعه نمونه‌های تازه جمع آوری شده از ماه هستند.

در پکن، سازمان ملی فضایی چین نمونه‌های جمع آوری شده از ماه را به آزمایشگاه نمونه ماه در رصدخانه ملی نجوم(NAO) تحت نظر آکادمی علوم چین منتقل می‌کند زیرا آنجا مکانی مناسب برای پردازش و تجزیه و تحلیل نمونه‌ها است.

با توجه به موفقیت مأموریت اکتشاف ماه، مقامات فضایی چین می‌گویند گام بعدی آنها همکاری با دانشمندان سایر کشورها برای تجزیه و تحلیل نمونه های ماه است.

محققان چینی اظهار کرده‌اند: ما از دانشمندان داخلی و خارجی دعوت می‌کنیم تا با کمک یکدیگر بتوانیم به آزمایش و تجزیه و تحلیل نمونه‌های ماه بپردازیم.

"ژانگ کجیان"(Zhang Kejian)  رئیس سازمان فضایی خلق چین(CNSA) ماموریت چانگ ای ۵ را یک موفقیت اعلام کرد. مقامات فضایی چین گفتند: این مأموریت، برنامه اکتشافی سه مرحله‌ای ماه در چین برای چرخش، فرود روی ماه و آوردن نمونه‌ها به زمین که از سال ۲۰۰۴ آغاز شده بود را به پایان رساند.

ژانگ در مصاحبه با تلویزیون مرکزی چین گفت: اکنون که کپسول بازگشت کاوشگر چانگ ای ۵ با نمونه‌هایی از خاک ماه بازگشته است گام مهم بعدی همکاری با دانشمندان سایر کشورها به منظور انجام مطالعات دقیق به منظور بررسی خاک ماه است.

ماموریت چانگ ای ۵ پایه و اساس خوبی برای دیگر ماموریت‌های اکتشافی چین در ماه است و اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود چینی‌ها قصد دارند یک پایگاه تحقیقاتی در ماه نیز ایجاد کنند.

"پی ژیایو"(Pei Zhaoyu) نایب رئیس مرکز برنامه های فضایی و کاوش ماه سازمان فضایی خلق چین گفت: امیدواریم برای ساخت ایستگاه تحقیقات علمی بین المللی ماه بتوانیم با محققان کشورهای دیگر همکاری کنیم. اگر این همکاری صورت گیرد می‌تواند بستر مشترکی برای اکتشافات علمی در ماه و انجام آزمایش‌های فنی در آینده فراهم کند.

طبق گزارش سازمان فضایی خلق چین، روز چهارشنبه(۱۶ دسامبر) ، کپسول بازگشت کاوشگر چانگ ای ۵ در حالی که بر فراز اقیانوس اطلس قرار داشت، از مدارگرد کاوشگر جدا شد. سپس این کپسول وارد جو زمین شد و پس از کاهش سرعت آیرودینامیکی، مجددا به عقب برگشت. سپس کپسول مجدداً وارد جو شد تا عملیات کاهش سرعت آیرودینامیکی دوم را انجام دهد.

چتر کپسول در حدود ۶ مایلی(۱۰ کیلومتری) از سطح زمین باز شد و در یک منطقه از پیش تعیین شده در مغولستان داخلی فرو آمد. تیم جستجو و بازیابی نیز پس از مدتی کوتاه آن را پیدا کردند.

چند تیم هوایی مستقر در هلی کوپتر نیز با استفاده از دوربین‌های مادون قرمز کپسول را مشاهده کردند.

در همان حال چند نیروی زمینی دیگر نیز با خودروهای شاسی بلند محل فرود را که پوشیده از برف بود جستجو می‌کردند. تیم‌های زمینی منطقه را محاصره کردند، مختصات فرود را تعیین و یک ایستگاه ارتباطی برای ارتباط با مرکز کنترل پرواز هوافضای پکن ایجاد کردند. پس از انجام این کارها کپسول چانگ ای ۵ روی یک کامیون قرار داده شد و سپس با هلی کوپتر و هواپیما به پکن منتقل شد.

چانگ ای ۵ برای بازگرداندن ۴.۴ پوند(۲ کیلوگرم) نمونه های ماه طراحی شده بود. این مأموریت از چهار ماژول تشکیل شده بود: یک مدارگرد، یک سطح نشین، یک صعودگر و یک کپسول بازگرداننده.

چین ۲۳ نوامبر ساعت ۱۵:۳۵ به وقت منطقه زمانی شرقی(۰۰:۰۵ بامداد سه‌شنبه سوم آذر به وقت تهران) فضاپیمای بدون سرنشین خود را به سمت کره ماه پرتاب کرد. این مأموریت در تاریخ ۲۸ نوامبر وارد مدار ماه شد و در حالی که ماژول سرویس آن در مدار ماه باقی مانده بودند، سطح نشین و صعودگر آن در اول دسامبر در ماه فرود آمدند. سطح نشین سنگ‌ها و خاک ماه را جمع کرد و به ماژول سرویس در مدار متصل شد. این نمونه‌ها در یک کپسول برگشت برای سفر به زمین قرار داده شد و این کاوشگر در "مغولستان داخلی" فرود آمد. چین با این ماموریت موفقیت آمیز تبدیل به سومین کشوری شد که نمونه‌های قمری را چند دهه بعد از ایالات متحده و شوروی سابق به زمین آورده است. آخرین مأموریت بازگرداندن نمونه ماه مربوط به مأموریت" لونا۲۴"(Luna ۲۴) اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۶ بود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

جای خالی سیاستگذاری در هوش مصنوعی

امروزه فناوری‌ های نوین و به ویژه هوش مصنوعی به سرعت جهان اطراف ما را متحول می‌کند و نفوذ روزافزون آنها در تمامی کاربردهای سنتی، یکی‌از دغدغه‌ها و اولویت‌های دولت‌هاست. اکنون دنیا به تعبیری با سونامی فناوری مواجه بوده و کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو