jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۹۵۰۱۶   ۲۶ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۴:۰۷

با وجود اینکه امروز شاخص کل بورس با 14 هزار و 870 واحد روبه‌رو شد، اما ارزش معاملات بورس و فرابورس 32 هزار و 915 میلیارد تومان رسید.

به گزارش جام جم آنلاین از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تأثیر شایعات و یا مباحثی در مورد احتمال عدم تصویب کلیات لایحه بودجه روند ریزشی به خود گرفته، دیروز حدود 52 هزار واحد افت کرده بود.

امروز هم در یک روند کاهشی، شاخص کل در پایان معاملات با 14 هزار و 870 واحد کاهش به رقم یک‌میلیون و 413 هزار و 454 واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با کاهش 4 هزار و 619 واحد به رقم 436 هزار و 529 واحد رسید.

ارزش بازار بورس تهران امروز به بیش از 5 میلیون و 608 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 13.4 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.7 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 866 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین در فرابورس ایران امروز ارزش معاملات به بیش از 19 هزار و 47 میلیارد تومان رسید که اگر این دو عدد را با هم در نظر بگیریم ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس به بیش از 32 هزار و 915 میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند که حاکی از کاهش شاخص‌ها دارد، به گونه‌ای که شاخص کل و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی هرکدام یک‌درصد کاهش یافتند.

همچنین شاخص کل با معیار م‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم وزن یک درصد کاهش یافت. شاخص ازاد شناور 91صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 87 صدم درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس 1.2 درصد کاهش یافت.

امروز نمادهای ملی مس و گلگهر بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و برعکس نمادهای شستا، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی خلیج فارس، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و پتروشیمی خلیج فارس و پالایش نفت تهران بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، لیزینگ پارسیان، ایران خودرو، سایپا، پالایش نفت اصفهان، بانک تجارت و ملی مس ایران بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران نیز شاخص کل در پایان معاملات 32 واحد کاهش یافته و به رقم 18 هزار و 913 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 290 هزار میلیارد تومان رسید.

معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.2 میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب 768 هزار نوبت معامله و به ارزش 19 هزار و 75 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس و فولاد هرمزگان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای صنعتی مینو و پتروشیمی تندگویان بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پرتراکنش مربوط به سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوندگستر پارس، پتروشیمی ارومیه، توسعه مسیر برق گیلان، سهامی ذوب‌آهن اصفهان، پلیمر آریا ساسول و بانک دی بوده‌اند.

گرچه کارشناسان می‌گویند، هیچ دلیل فنی و زیرساختی برای ریزش شاخص بورس در دو روز گذشته به وجود نیامده و از نظر قیمت جهانی نفت و کالاهای اساسی مانند فولاد و فلزات تغییر خاصی اتفاق نیفتاده است و از نظر قیمت دلار هم اتفاق خاصی نیفتاده، اما بازار به نظر می‌رسد، تحت تأثیر شایعات و یا جوسازی برخی افراد سودجو ریزش پیدا کرده، اما از یک طرف ارزش معاملات در بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران که به نزدیک 33 هزار میلیارد تومان رسیده، و این علامت بسیار روشنی برای این است که بازار ارزنده شده و با افت قیمت اکثر سهام اکنون وقت خریدن و نه فروختن سهام است.

البته برخی از سهامداران حقیقی شرکت‌های حقوقی را متهم می‌کنند که عامدانه شرایطی فراهم می‌کنند تا سرمایه‌گذاران حقیقی دچار ترس شده و سهام خود را ارزان بفروشند، اما در عین حال حمایت همه حقوقی‌ها باعث شده است ارزش معاملات در یک روز به نزدیک 33 هزار میلیارد تومان برسد.

به هر حال سرمایه‌گذاری در بورس همراه با پذیرش ریسک و سود و زیان است، اما باید برای سرمایه‌گذاری در بازار قدری صبوری کرد و استراتژی بلندمدت برای خود طراحی کنیم و سرمایه‌گذاری در بورس حتما از محل پس انداز صورت گیرد تا مجبور نشویم با کاهش شاخص بورس سهام در اختیار خود را همراه با ضرر بفروشیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر