jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۲۹۴۱۸۰   ۲۳ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۷

رئیس ائتلاف الفتح عراق تظاهرات یکسال اخیر در این کشور موسوم به "تظاهرات اکتبر" را "فتنه" توصیف کرد و گفت که حزب بعث بستر ساز آن بود.

به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از ایرنا، پایگاه عراقی شفق‌نیوز نوشت هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح عراق در سخنرانی خود در کنفرانس سازمان بدر گفت: این حزب بعث بود که زمینه مناسب را برای القاعده و برای میادین تحصن و گروه تروریستی داعش ایجاد کرد و همچنین بسترسازی حوادث اکتبر شد و من از آن به فتنه اکتبر یاد می کنم.


وی افزود: حزب بعث دشمن نخست تهدید کننده فرایند سیاسی بوده و هست و خواهد بود.
اعتراض های اجتماعی از اول اکتبر ۲۰۱۹ نهم (مهر ۱۳۹۸) در عراق با محوریت اعتراض به فساد و مشکلات اقتصادی در بغداد آغاز شد و تا آخر فوریه ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) ادامه یافت.


در شکل گیری این اعتراضات، افزون بر دلایل داخلی، تحریکات خارجی نیز نقش داشت و برخی احزاب سیاسی نیز در راستای بهره برداری سیاسی با آن همراه شدند.


این اعتراضات خشونت های بسیاری به دنبال داشت و صدها نفر کشته و هزاران نفر زخمی برجای گذاشت.
اعتراضات اجتماعی در نهایت با اعلام «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر وقت به استعفا و تشکیل دولت «مصطفی الکاظمی» به آرامش کشیده شد.


فراخوان گسترده برای از سرگیری اعتراضات در ۲۵ اکتبر تنها به چند روز منحصر شد و اعتراضات فروکش کرد و در نتیجه شکست این فراخوان ها اغلب گروه های مرتبط با اعتراضات، اقدام به برچیدن خیمه های تحصن یکساله در میدان التحریر در مرکز بغداد کردند، امری که به دولت عراق اجازه داد تا با برداشتن دیوارهای سیمانی، تمامی خیابان های ورودی به این میدان را بازگشایی کند.


گفته می شود که آمریکا و برخی کشورهای عربی مانند امارات و سعودی ها به علاوه رژیم صهیونیستی از این اعتراضات و تحریک عمومی مردم عراق نقش داشته اند و از طریق فضای مجازی از آن حمایت کردند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

تکرار یک تجربه شکست خورده در عراق

مقامات دولت جو بایدن در آمریکا از استمرار حضور خود در عراق سخن می‌گویند، هر چند می‌خواهند بخشی از این حضور را به بهانه مشورت به نیروهای عراقی صورت دهند! سوال اصلی اینجاست؛ بازیگری که خود نقش ایجادکننده بحران عراق و حامی گروه‌های تروریستی را داشته است، اکنون چگونه می‌خواهد در نقش حل‌کننده بحران در منطقه ایفای نقش کند؟! این سوال مهمی است که دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در آمریکا و عوامل آنها در منطقه هیچ‌گاه قدرت پاسخ‌دهی به آن را ندارند.

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر