jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۲۹۳۸۱۸   ۲۲ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۱:۱۴

«احتمال قرمز شدن تمامی نواحی نارنجی وجود دارد». در شرایطی که همه فکر می کنند نرخ مرگ و میر و ابتلا کمتر شده این جمله روزهای بدی را پیش بینی می کند.

به گزارش جام جم آنلاین، به خصوص اینکه شب یلدا را هم در پیش رو داریم. بلندترین شب سال فرصتی برای دورهمی های خانوادگی است تا به این ترتیب در این شرایط خطرناک کرونایی نرخ ابتلا بالاتر برود.

دکتر مینو محرز مختصص بیماری های عفونی و عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونای کشور در این رابطه به جام جم آنلاین گفت: اوضاع خوب نیست. روز گذشته از مطب که برمی گشتم افراد بسیار زیادی را در سطح خیابان ها دیدم، آن هم بدون ماسک و یا رعایت فاصله اجتماعی. حالا چه انتظاری از شب یلدا دارید؟

دکتر محرز افزود: در محیط هایی که اعضای خانواده در یک محیط سربسته نشسته اند اگر همگی ماسک داشته باشند و البته اگر تهویه هوا هم وجود داشته باشد ریسک ابتلا به کرونا کمتر است در غیراینصورت ریسک بسیار بالاست.

عضو کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونای کشور عنوان کرد: اما اگر در همان محیط که افراد با ماسک نشسته اند هیچ تهویه ای وجود نداشته باشد احتمال ابتلای افراد حتی با وجود زدن ماسک وجود دارد.

این پزشک متخصص ادامه داد: دورهمی های خانوادگی بسیار خطرناک است چرا که اکثر افراد بدون ماسک هستند و با هم گپ می زنند. این معاشرت باعث می شود تا اعضای یک خانواده از یکدیگر کرونا را بگیرند. در فضای بیرون حداقل بسیاری از افراد ماسک می زنند.

وی گفت: من سه چیز را در انتقال ویروس موثر می دانم؛ رستوران، باشگاه و دورهمی های خانوادگی. در این سه مکان ویروس کرونا به راحتی جابجا می شود.

مینو محرز در رابطه با وارد شدن واکسن کرونای خارجی به ایران و البته آخرین شرایط واکسن کرونای داخلی نیز گفت: واکسن خارجی کرونا که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت باشد زودتر از تیر ماه به ما نمی رسد و اگر هم برسد تعداد خیلی کمی دارد. بنابراین ما باید خودمان واکسن را بسازیم. واکسن کرونای ساخت ایران حداکثر تا اواخر خرداد ماه عرضه می شود.

 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
مدیریت کرونا، ویروسی شد

مدیریت کرونا، ویروسی شد

این روزها شاهد نزاع بین وزیر بهداشت و درمان، سعید نمکی و رئیس‌جمهوری، حسن روحانی در مسائل مربوط به بحران کرونا هستیم.

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

مصونیت جوانان از کرونا، باطل است

از ابتدای شیوع کووید ۱۹ در جهان، ناشناخته بودن ویروس کرونا تنها محدود به درک مردم عادی نبود و این ویروس برای جامعه پزشکی هم ناشناخته بود.

خطر تعطیلی بدون پیشگیری

خطر تعطیلی بدون پیشگیری

از امروز محدودیت‌ها در شهرهای قرمز و نارنجی اجرا می‌شود، درحالی‌که پس از اعمال سیاست‌های نادرست، شاهد افزایش تعداد ابتلا و بستری افراد مبتلابه بیماری کرونا بودیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش