jamejamonline
اقتصادی اقتصاد ایران کد خبر: ۱۲۹۳۲۴۲   ۱۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۵۴

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز گرچه با کاهش 1221 واحدی روبرو شد، اما شاخص هم وزن 6610 واحد مثبت شد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، امروز بورس اوراق بهادار تهران اولین عرضه اولیه بعد از سه ماه اصلاح بازار در نماد پتروشیمی بوعلی انجام داد و با وجود این که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش 1221 واحد روبرو شد و شاخص کل روی نقطه یک میلیون و 506 هزار و 275 واحد قرار گرفت، اما شاخص کل با معیار هموزن امروز 6 هزار و 610 واحد رشد کرده و به رقم 451 هزار و 3 واحد رسید.
 
ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 5 میلیون و 961 هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله گران در بورس تهران بیش از 12.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.9 میلیون نوبت معامله و به ارزش 13 هزار و 568 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس ایران بیش از 12 هزار و 510 میلیارد تومان بود، که در مجموع معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس ایران بیش از 25 هزار و 760 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نقشه معاملات امروز بورس تهراناین رقم از ارزش معاملات بیانگر خوبی است که اکثر سهام بازار ارزنده شده و شرکت‌های حقوقی و سهامداران حرفه‌ای به سوی خرید سهام روی آورده‌اند و هم اکنون نوبت عرضه سهام شرکت‌های بزرگ در بورس است تا هم به بازار عمق ببخشند و هم نقدینگی موجود بازار را جهت اجرای پروژه‌های تولیدی در شرکت‌های بورس و فرابورس اقدام کنند.
 
از طرفی وزیر کار قبلا به فارس گفته بود امسال تا پایان سال تا سقف 20 درصد از سهام شستا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بورسی را در بورس عرضه می‌کنیم تا از قانون معافیت از بررسی حساب‌های سال‌های قبل این شرکت برخوردار شویم.

روند یکساله شاخص بورس تهرانبه گزارش فارس، امروز گرچه شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 8 صدم درصد کاهش یافت، اما در عوض شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن امروز 1.4 درصد رشد کردند.
 
همچنین شاخص آزاد شناور بورس امروز 21 صدم درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 33 صدم درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس 25 صدم درصد افزایش یافت.
 
امروز نمادهای مخابرات ایران و کشتیرانی جمهوری اسلامی بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس را داشتند و در طرف دیگر نمادهای پتروشیمی خلیج فارس، گل گهر، شستا، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت
تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند.
 
نمادهای پرتراکنش در بورس شامل شستا، ملی مس ایران، تولید برق آبادان، زرماکارون، بانک تجارت، ایران خودرو و پالایش نفت اصفهان بودند.
امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل در پایان معاملات 205 واحد رشد کرده و به رقم 19 هزار و 431 واحد رسید. امروز ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از یک میلیون و 322 هزار میلیارد تومان رسید.
 
معامله گران امروز در فرابورس ایران بیش از 3.7 میلیارد سهام، حق تقدم، اوراق مالی در قالب 1.2 میلیون نوبت معامله و به ارزش 12 هزار و 508 میلیارد تومان داد و ستد کردند.
 
امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، صنعتی مینو، پتروشیمی تندگویان، فولاد هرمزگان و صبا تأمین به ترتیب بیشترین اثر افزایشی بر شاخص فرابورس را داشتند و برعکس پتروشیمی مارون و آریاساسول بیشترین اثر کاهش بر شاخص فرابورس را داشتند.
 
نمادهای پرتراکنش امروز در فرابورس ایران شامل سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات، انرژی پیوند گستر پارس،‌کشاورزی و دامپروری ملارد شیر، صنایع لاستیک یزد، تهیه غذای دنا آفرین فدک، پتروشیمی ارومیه و توسعه مسیر برق گیلان بودند.
 
امروز همچنین عرضه اولیه نماد بوعلی مربوط به شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در بورس تهران انجام شد، دیروز هم عرضه اولیه نماید کبهمن مربوط به سرمایه‌گذاری کوثر بهمن در فرابورس ایران انجام شد که در عرضه اولیه دیروز 4.6 میلیون نفر شرکت کردند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر