رضا فیاضی از فیلم تئاتر «من ترامپ نیستم» گفت

نقش «ترامپ» روی من نشست / ترامپ و بایدن برایم فرقی ندارند

«من ترامپ نیستم» نام فیلم تئاتری به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا خرم است که این روزها از کمپانی «آمازون» به عنوان معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین بستر ارائه دهنده محصولات تصویری (تئاتر، سینما و تلویزیون) جهان در حال پخش است.
کد خبر: ۱۲۹۳۰۲۴

نقش «ترامپ» روی من نشست / ترامپ و بایدن برایم فرقی ندارند

فیلم تئاتری که تنها چند روز بعد از آغاز اکران جهانی اش اظهارنظرهای متعددی را از سوی مخاطبان جهانی که آن را از آمازون دیده‌اند، برانگیخت و نظر علاقمندان به فیلم و سینما را به خود جلب کرد. «من ترامپ نیستم» در ژانر کمدی سیاه به زبان انگلیسی تولید و پخش جهانی شده و در آینده‌ نزدیک توسط بازیگران به فارسی دوبله و برای پخش از یکی از پلت‌فرم‌های داخلی آماده خواهد شد. بهانه نوشتن این جملات گفت و گوی امروز جام جم آنلاین با رضا فیاضی است که نقش یکی از منفورترین چهره‌های چند سال اخیر جهان یعنی دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را در این فیلم تئاتر بازی کرده ‌است.

 

از آنجا که ترامپ یکی از منفورترین انسان های جهان کنونی است، چطور حاضر شدید در نقش او بازی کنید؟

من یک بازیگرم. ابن زیاد هم در تاریخ اسلام شخصیت منفوری است، اما من در نقش او بازی کردم و البته بسیارند بازیگرانی که در نقش شمر و یزید و معاویه و... بازی کردند. به عنوان بازیگر هر نقشی حتی ترامپ هم جذابیت های خودش را دارد. ضمن اینکه تا به امروز در نقش‌های خارجی زیادی بازی کرده‌ام؛ کاراکترهای انگلیسی، آمریکایی، عرب، روس، فرانسوی و فکر می کنم فقط افغانی ها باشند که تا به حال نقش شان را بازی نکرده باشم. زمانیکه نقش ترامپ را به من پیشنهاد دادند، باورم نمیشد! گفتم; مگر من شبیه اش هستم! گفتند; بله و بعد که گریم اجرا شد خودم هم باور کردم. چون نقش روی من نشسته بود.

درباره قصه فیلم توضیح می دهید؟

«من ترامپ نیستم» تله تئاتری است که ترامپ را در موقعیت توهمی قرار می دهد. قصه درباره‌ شخصیت ترامپ، رئیس جمهور اسبق آمریکاست که در آستانه‌ انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، کشورش در رقابت با جو بایدن فشار بسیاری را تحمل می‌کند. او برای رهایی از این فشار روحی همراه با یک شیشه‌ مشروب به سونای خشک خود در برج ترامپ پناه می‌برد. سونا سرد است و او به ناچار با تعمیرکار تماس می گیرد; اولین کسی که برای تعمیر می آید سیاهپوستی است که در تظاهرات تیر خورده. مکالماتی بین آنها انجام می شود و بعد از آن شخصیت های مختلفی مثل ولادیمیر پوتین (رئیس جمهور روسیه)، مایکل کوهن و... نزد ترامپ می آیند و باقی ماجراها. کنار هم قرار دادن این شخصیت‌ها منجر به خلق شدن داستان جذاب این نمایش شد. نمایشی که به نوعی جنبه سرگرمی و شوخی دارد و من به عنوان بازیگر آن تمام تلاشم را کردم که این شوخی درست از آب دربیاید.

ظاهرا بازیگران تمام دیالوگ‌های این تله تئاتر را به زبان انگلیسی بیان می کنند، تجربه دیالوگ گفتن به زبانی غیر از زبان مادری چطور بود؟

بله، این تله تئاتر به زبان انگلیسی ضبط شده و همه بازیگران به جز من به این زبان سخن می‌گویند. من اما، بر خلاف دیگر بازیگران این مجموعه، حجم دیالوگ هایم خیلی زیاد بود و به همین خاطر به فارسی صحبت کردم.

پس از ابتدا می دانستید که شما از این قاعده مستثنی هستید؟

نه. حتی یک هفته ای را هم تمرین می کردیم که خودم دیالوگ ها را به انگلیسی بگویم، اما واقعا نمیشد. به قدری حجم دیالوگ هایم زیاد بود که از عهده این کار بر نمی آمدم. بنابراین دوستی (آقای گِرِگ دیگنی) که تن صدایش بسیار شبیه و نزدیک به من است، طی فرایند تحقیق و آزمون‌های مختلف از بیش از ۶۰ دوبلور آمریکایی انتخاب شد که جای من در این نقش صحبت کند. به قدری صدای ایشان نزدیک به من است که هر کسی می شنود فکر می کند خودم هستم و می گوید چه زبان انگلیسی خوبی داری!

بعد از اکران بین‌المللی «من ترامپ نیستم!» در آمازون، آیا این فیلم تئاتر در یکی از بسترهای ارائه‌دهنده آثار تصویری داخل کشور به زبان فارسی هم نمایش داده می شود؟

صحبت هایی هست که این تله تئاتر را به صورت تئاتر و به فارسی اجرا کنیم، اما واقعیت این است که این نمایش در سونا می گذرد و بنابراین به لحاظ پوششی فکر نمی کنم اجرای آن در ایران با وجود سیاست های فرهنگی موجود امکان پذیر باشد. «من ترامپ نیستم» از ابتدا با استانداردهای روز دنیا تولید شد و برای پخش آن معتبرترین و حرفه‌ای‌ترین بستر ارائه محصولات بصری یعنی «آمازون» را انتخاب کردند. تا جایی هم که من مطلع هستم در آینده‌ نزدیک توسط بازیگران به فارسی دوبله و برای پخش از یکی از پلت‌فرم‌های داخلی آماده خواهد شد.

در کارنامه حرفه ای شما نقش های خارجی زیاد دیده می شود، بازی در نقش ها یا فیلم های سیاسی دردسر هم دارد؟

اصلا! برای من به عنوان بازیگر رسیدن به شخصیت موردنظر مهم است و اینکه سعی کنم زوایای آن شخصیت را با توجه به دوران که در آن زندگی می کرده، بشناسم.

به تازگی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را پشت سر گذاشتیم، از آنجا که نقش ترامپ را بازی کردید دوست نداشتید که او پیروز انتخابات شود؟

هیچ فرقی برای من نمی کند. اصلا ما نباید به سیاست آمریکا در برابر خودمان کاری داشته باشیم. ما کشوری هستیم دارای منابع طبیعی فراوان، موقعیت جغرافیایی مناسب، فرهنگ غنی و... .اگر دولتمردان ما خوب کار کنند به راحتی می توانیم روی پای خودمان بایستیم.

تولید «من ترامپ نیستم» توسط بخش خصوصی صوت گرفته یا نهادهای دولتی؟

من دستمزدم را از آقای رضا خرم، تهیه کننده این کار گرفتم و بنا بر گفته ایشان این کار کاملا با هزینه شخصی ساخته شده است.

در این روزهای کرونایی چه می کنید؟

ما به هر حال باید کارمان را انجام دهید. «من ترامپ نیستم» و سریال های دیگری هم در روزهای کرونا انجام دادم. همچنین الان در سریال «خوش برگ» نقش آقای حکمت را بازی می کنم که همراه با دخترش در رستورانی به جای غذا، کتاب سرو می‌کنند و در واقع برنامه به نوعی معرفی کتاب است. این سریال قرار است از شبکه امید پخش شود.

ساناز قنبری/ گروه فرهنگ و هنر

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۲ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها