jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۲۹۰۷۱۱ ۰۹ آذر ۱۳۹۹  |  ۱۳:۳۳

شرکت ClearSpace SA طی قراردادی با آژانس فضایی اروپا قرار است فرایند انتقال زباله های فضایی به زمین را انجام دهد. ارزش این قرارداد ۱۰۲ میلیون دلار بوده و این استارتاپ سوئیسی فعالیت خود را از سال ۲۰۲۵ برای جمع آوری زباله های فضایی آغاز خواهد کرد.

به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از تکنا، یکی از بزرگترین زباله های فضایی وسپا نام دارد و شرکت ClearSpace SA قرار است در ماموریت 1ClearSpace- توسط چهار بازوی رباتیک کاوشگر خود آن را به زمین منتقل کند. در صورت موفقیت در این ماموریت، احتمال موفقیت در جمع آوری دیگر زباله های فضایی نیز وجود خواهد داشت. زیرا زباله فضایی وسپا در حدود ۱۰۰ کیلوگرم بوده و با توجه به ساختار ساده آن می‌توان به جمع آوری آن نیز امیدوار بود. این زباله های فضایی که عمدتاً باقیمانده سفینه ها هستند در ماموریت های فضایی از این سفینه ها جدا شدند و اکنون در مدار زمین در حال گردش هستند.

پیش از این نیز اسپیس ایکس اعلام کرده بود می تواند از راکت استارشیپ برای جمع آوری زباله ها اقدام کند. ناسا نیز با اعلام نگرانی در مورد تعداد قطعات زباله ها اعلام کرده بود از سال ۲۰۱۱ تعدا زباله های فضایی به شدت در حال افزایش بوده و احتمال وجود شرایط بحرانی در مدار زمین نیز وجود خواهد داشت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.